Čáslav – historické město plné zajímavostí


Kutnou Horu zná asi každý správný Čech, já bych se však ráda posunula o několik kilometrů dál, a to k Čáslavi. K městu pyšnícímu se bohatou historií, krásnými stavbami a kouzelnými uličkami. K městu, jež je rodištěm oscarového režiséra Miloše Formana, spisovatele a dramatika Rudolfa Těsnohlídka nebo básníka Jiřího Mahena.

Město Čáslav

Toto město mě zvládlo okouzlit již mnohokrát. Pravidelně se tak děje obzvlášť v období adventu. Procházka kolem Otakarovy věže až k náměstí Jana Žižky z Trocnova, pokračujíc ke kostelu sv. Petra a Pavla, vedouc až k Žižkově bráně, je jistě krásná v každém roční období, ale věřte mi, během adventní noci je ještě o něco kouzelnější.

Město Čáslav v noci

Čáslav zajímavosti

Pokud však do Čáslavi zavítáte jindy než v zimě, nic se samozřejmě neděje! Toto docela malé město má co nabídnout i během jiných, než chladných dnů. Třeba v květnu, ale pozor! Pouze v květnu lichého roku, se veřejnosti otevírá místní vojenské letiště. Den otevřených dveří, místními často nazýván den letecký, je jedinečným zážitkem snad pro každého z nás. Na ten další se můžeme těšit v roce 2023, tak vytáhněte diáře a zapište si to! Věřte mi, budete mít na co vzpomínat.

Noční Čáslav

Dalším oblíbeným místem, zejména pro zvídavé děti, ale samozřejmě i zvídavé dospělé, je Muzeum zemědělské techniky. Milovníci traktorů, kombajnů, oradel či dalších mnohých (a když píši mnohých, opravdu to tak myslím, čáslavská sbírka je jednou z největších v Evropě.) strojů, si zde určitě najdou své. A pokud ne, můžete navštívit třeba muzeum Městské, pyšnící se přírodovědnou, umělecko-průmyslovou, národopisnou, archeologicko-historickou nebo pravěkou expozicí.

TIP: Zřícenina letohrádku Belvedér u Vysoké

A jestli máte času nazbyt, prozkoumejte okolí, stojí za to! Jeďte se podívat třeba na tu slavnou sv. Barboru do Kutné Hory, a když už tam budete, navštivte i kostnici! Duším o něco romantičtějším pak mohu doporučit Žleby, konkrétně tedy zámek a oboru, jež je známá pro své bílé jeleny.

Ubytování

Kam na výlety v okolí

Napsat komentář