Cavtat – chorvatské letovisko

Malé přístavní městečko Cavtat najdete v jižní Dalmácii, pouhých 20 km jižně od Dubrovníku. Rozkládá se na dvou poloostrovech (Sustjepan a Rat) a překvapí vás především klidem, který zde panuje, bohatou a v létě pestrobarevně kvetoucí zelení a průzračným mořem.

Historie

Historie Cavtatu sahá až do dob antiky, kdy se zde usadili Řekové. Vzkvétající město však bylo v 7. století zničeno při nájezdech Slovanů a většina původních cavtatských obyvatel přesídlila na sever, kde založila město Ragusu, nynější Dubrovnik. Sláva města byla obnovena až v 15. století, kdy se stal součástí Dubrovnické republiky. Z této doby pochází také většina historických staveb ve městě – například renesanční knížecí palác nebo zbytky opevnění.

Památky

Na prohlídku historických pamětihodností vám bude bohatě stačit jedno odpoledne. Nejzajímavější je pravděpodobně františkánský klášter s překrásnou rajskou zahradou, postavený na přelomu gotiky a renesance.

Cavtat Chorvatsko

Jeho součástí je kostel P.Marie Cavtatské s obrazy od dubrovnických starých mistrů. Město má i několik galerií, v jedné z nich najdete sbírku obrazů známého impresionisty Vlaha Bukovce.

Cavtat Chorvatsko 3

Přestože to bude znít trochu morbidně, udělejte si čas i na návštěvu místního hřbitova. Sice to znamená vyšplhat na pahorek nad městem, ale poté budete odměněni překrásným výhledem na celou zátoku. Milovníci architektury zde mohou navíc obdivovat Mauzoleum rodiny Račiců z počátku 20. století. Cestou dolů už si pak můžete vychutnat výhledy na moře skrz křivolaké uličky plné úzkých kamenných schodů vedoucích k domům zdobeným kvetoucími oleandry.

Cavtat Chorvatsko 2

Pláže a koupání

Cavtat je ale turisty vyhledáván zejména pro neuvěřitelně čisté moře. Koupat se můžete přímo u některého z hotelů (jste-li hosty) nebo na mnoha dalších místech. Na své si zde přijdou i milovníci potápění, ať už kolem skal na poloostrově Rat, nebo při návštěvě několika ostrůvku poblíž. Pláže jsou především oblázkové a velká část z nich je ve stínu borovic.

Výlety

Můžete podniknout výlet do nedalekého Dubrovniku. Tam se v turistické sezoně můžete dostat nejen autem, ale i lodí, která několikrát za den vyplouvá ze zdejšího přístavu.

Cavtat Chorvatsko 4

Pokud hledáte spíš odpočinek od turistického ruchu, navštivte Konevalské stěny, útesy s malými plážemi, táhnoucí se jižně od Cavtatu až k zátoce Donji Molunat.

Ubytování ve městě Cavtat a jeho okolí