Černé jezero – tip kam vyrazit na Šumavě

Mnoho Čechů touží poznávat kulturu a památky v cizině, zejména exotické země, ale i naše Česká republika skrývá mnoho unikátů, které stojí za to navštívit. Jedním z nich je Šumava, kde se rozprostírají ty nejkrásnější jezera vůbec. Na české straně jich nalezneme rovnou pět: Čertovo, Prášilské, Laka, Plešné a Černé.


Pokud máte rádi procházky přírodou, zajisté pro Vás bude výlet na Černé jezero to pravé.

Černé jezero – informace

Černé jezero se může pyšnit svou velikostí. Patří totiž mezi největší přírodní ledovcové jezero v České republice. Ve všech jezerech, i v tomto je přísný zákaz koupání. Maximální hloubka jezera sahá okolo 40 metrů. Když se zadíváte na hladinu jezera, upoutá vás barva hladiny, která je černá. Víte proč?

Černé jezero - Šumava
Černé jezero – Šumava

Hladina vody je tmavá díky odrazu tmavých lesů, které se tyčí na přírodně vytvořené skále nad jezerem. V současnosti bohužel už nesčítá tolik stromů jako kdysi, a to díky orkánu Kyrill, který se zde přehnal v roce 2007 a poničil dvě třetiny dřeva z celé Šumavy. Dále stromům nepřispěl ani kůrovec, který je celorepublikový problém a těžko se ho dá zbavit.

TIP: Kneippovy lázně Železná Ruda

K Černému jezeru se váže i několik historek. Zda jsou pravdivé už nám však nikdo nepoví. Jednou z nich jsou například uložené dokumenty z 2. světové války na dně jezera, a nebo měření hloubky pomocí lana, kterým se nikdy nikdo nedoměřil konce, jelikož při měření se udělal vír a na dně se objevila „černá díra“.  Avšak co víme jistě, že na počátku 20. století zde byla vybudována první přečerpávací elektrárna.

Trasa k Černému jezeru

Pokud milujete procházky přírodou, vyrazte ze Špičáckého sedla, kde si můžete za drobný poplatek nechat i své auto na parkovišti.

Čertovo jezero doleva, černé doprava
Čertovo jezero doleva, černé doprava

Dále Vás bude provázet žlutá turistická značka, která Vás  dovede až k cíli. V létě u jezera zajistě naleznete stánek s drobným osvěžením a pro ty zdatné může cesta pokračovat po červené turistické trase k největšímu vodopádu na české straně Bílá strž (7 metrů) a dále až k Čertovu jezeru. Doporučujeme si vzít pořádnou a pevnou obuv, jelikož terén je poměrně náročný. Celá tato trasa je dlouhá 13 kilometrů, ale rozhodně nebudete litovat!

Ubytování v Železné Rudě a okolí

Doporučujeme:

Vodní nádrž Nýrsko