Černé jezero – tip kam vyrazit na Šumavě


Mnoho Čechů touží poznávat kulturu a památky v cizině, zejména exotické země, ale i naše Česká republika skrývá mnoho unikátů, které stojí za to navštívit. Jedním z nich je Šumava, kde se rozprostírají ty nejkrásnější jezera vůbec. Na české straně jich nalezneme rovnou pět: Čertovo, Prášilské, Laka, Plešné a Černé.

Pokud máte rádi procházky přírodou, zajisté pro Vás bude výlet na Černé jezero to pravé.

Černé jezero

Černé jezero se může pyšnit svou velikostí. Patří totiž mezi největší přírodní ledovcové jezero v České republice. Ve všech jezerech, i v tomto je přísný zákaz koupání. Maximální hloubka jezera sahá okolo 40 metrů. Když se zadíváte na hladinu jezera, upoutá vás barva hladiny, která je černá. Víte proč?

Černé jezero - Šumava
Černé jezero – Šumava

Hladina vody je tmavá díky odrazu tmavých lesů, které se tyčí na přírodně vytvořené skále nad jezerem. V současnosti bohužel už nesčítá tolik stromů jako kdysi, a to díky orkánu Kyrill, který se zde přehnal v roce 2007 a poničil dvě třetiny dřeva z celé Šumavy. Dále stromům nepřispěl ani kůrovec, který je celorepublikový problém a těžko se ho dá zbavit.

K Černému jezeru se váže i několik historek. Zda jsou pravdivé už nám však nikdo nepoví. Jednou z nich jsou například uložené dokumenty z 2. světové války na dně jezera, a nebo měření hloubky pomocí lana, kterým se nikdy nikdo nedoměřil konce, jelikož při měření se udělal vír a na dně se objevila „černá díra“.  Avšak co víme jistě, že na počátku 20. století zde byla vybudována první přečerpávací elektrárna.

Jak naplánovat trasu na jezero?

Pokud milujete procházky přírodou, vyrazte ze Špičáckého sedla, kde si můžete za drobný poplatek nechat i své auto na parkovišti.

Čertovo jezero doleva, černé doprava
Čertovo jezero doleva, černé doprava

Dále Vás bude provázet žlutá turistická značka, která Vás  dovede až k cíli. V létě u jezera zajistě naleznete stánek s drobným osvěžením a pro ty zdatné může cesta pokračovat po červené turistické trase k největšímu vodopádu na české straně Bílá strž (7 metrů) a dále až k Čertovu jezeru. Doporučujeme si vzít pořádnou a pevnou obuv, jelikož terén je poměrně náročný. Celá tato trasa je dlouhá 13 kilometrů, ale rozhodně nebudete litovat!

Ubytování v Železné Rudě a okolí

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář