Čertoryje – přírodní rezervace v Bílých Karpatech

Čerti tu neryjí, ale divoká prasata by si v této lokalitě dobře pošmákla. Je to národní přírodní rezervace ležící na jihovýchodě naší republiky na území CHKO Bílých Karpat relativně blízko hranic se Slovenskem.


Když se na ni podíváte z leteckého pohledu, vypadá celá ňáká pihovatá. Jak to? Květnaté louky přecházející na dně údolíček v mokřady s bohatou (a chráněnou!) květenou tu vytvářejí koberec, na kterém mohou vyniknout tisíce solitérních stromů. Jsou to převážně duby letní, ale jsou mezi nimi i lípy či jeřáb břek. Jak taková netradiční krajina vznikla? Mnohaletou činností našich předků – sečením luk. A co strom, to osobnost.

Parkování

Nejvhodnější místo k parkování je u vodní nádrže Lučina. K té se dá přijet jak y Tvarožné Lhoty, tak z obce Radějov. Obě silnice se potkávají kousek pod nádrží, kde se pod stinnými korunami stromů dá příjemně parkovat uprostřed léta. Místa je tu opravdu dost.

Kudy kam

Vodní nádrž Lučina zve ke koupání, ale my od ní odbočíme po modré značce do mírného kopce po drobné silničce. Po kilometru a půl se mezi keři podívejte doleva a odbočte na drobou pěšinu vedoucí mezi osamocené duby. Procházíte se po travnaté pěšině a připadáte si jako v obrovském parku, všude létají motýli, občas nějaký ten roháč v srpnu neohrabaně proletí za svou vysněnou roháčí slečnou.

Čertoryje

Stezka vás provede přímo srdcem rezervace na dno údolíčka, a pak do zas do kopečka, dokud se nedostane na zelenou značku (naučná stezka Orchidejová). Po ní se vydáme doleva, abychom sešli nazpět k vodní nádrži Lučina.

Pokud je vedro k zalknutí, vrháme se do vody svlažit zpocená těla. O občerstvení tu není nouze a je zde i skluzavka do vody. Jen je docela strmá, tak dejte pozor, ať si neublížíte.

Kdy vyrazit

Nejkrásnější je navštívit Čertoryje na konci léta nebo v brzkém podzimu, kdy cestou možná potkáte na keřích i nějaké ty trnky, na stromech oskeruše a v blízkých hospůdkách potkáte veselé lidi a burčák. Příroda ale dovede vykouzlit krásy ve kteroukoli roční dobu.

Kam dál v okolí na výlety:

Napsat komentář