Čertovo jezero na Šumavě je skvělý tip na výlet


Ideální tip na celodenní výlet je k Čertovu jezeru nedaleko Železné Rudy. Přečtěte si, jaká je náročnost trasy i co popisuje pověst. A jako vždy nechybí také informace, pokud sem vyrazíte autem.

Parkování

Po příjezdu do Železné Rudy pokračujte cca 2 km doprava  do kopce k vlakovému nádraží, kde jsou 2 velká parkoviště, přes den zdarma, v noci se platí. My parkovali vlevo u hlavní silnice, kde je velký oranžový nápis Parkování zdarma, ale můžete využít i parking cca 50m od nádraží vpravo. Pár metrů odtud je lanovka, která Vás vyveze na Špičák.

Čertovo jezero 29

Trasa, kudy k Čertovu jezeru

Odtud vede společná cesta jak k Čertovu, tak i k Černému jezeru.

Čertovo jezero 26

Čertovo jezero 9

Ale asi po kilometru se cesta rozděluje, vlevo lesem projdete k jezeru Čertovu.

Čertovo jezero 16

Náročnost trasy je taková, že cesta je to opravdu přes hodně kořenů a ani na kole se to nedá sjet, natož např. s kočárkem.

Čertovo jezero 17

Poté co ujdete další kilometr lesem, se dáte doprava a za 200m jste u jezera.

Čertovo jezero 22

Byli jsme zde 2x a vždy nám vyšlo počasí, takže fotky se opravdu povedly.

Čertovo jezero

TIP: Pěkný výlet lanovkou je také na rozhlednu Kleť u Českého Krumlova.

Zpět se můžete dát buď stejnou cestou jako jste přišli a lanovkou zase dolů na základnu :) nebo se vydat pěšky od jezera asi 2km dlouhou cestou a vyjdete také u dolní stanice lanovky.

Zajímavosti

Nad Čertovým jezerem byla dříve lávková cesta, ta je již zničena a doposud se s její obnovou nepočítá, což je škoda.

Pověsti, které se o tomto jezeru vyprávějí, najdete více rozepsané v knize Tajemné stezky kouzelnou Šumavou, tu napsala Jiřina Doležalová.

Občerstvení si raději vemte s sebou

U Čertova jezera není žádné občerstvení, u lanovky nahoře je pouze 1 stánek s „klasikou“, hranolky, smažené…, sušenky, proto doporučuji radši restauraci dole u lanovky, jsou tam 2, my byli v restauraci Hanička, sice si musíte dojít dovnitř k okénku, aby o Vás věděli, ale jídlo bylo dobré, rajská, dukátové buchtičky, špagety a kofola.

Čertovo jezero 33

Trasa 2 – Špičácké sedlo

Druhá možnost, jak se k jezeru dostat, je zaparkovat na Špičáckém sedle a odtud vyrazit po žluté turistické značce (Jezerní okruh). Délka trasy je cca 2,5km. Zde je ale nutné jít poté stejnou cestou zpět, verze první, kterou popisuji v úvodu článku, je podle mě rozmanitější.

Černé a Čertovo jezero stojí za návštěvu, pokud již jste na Šumavě.

Stejně jako v areálu Active park Lipno, kde jsme byli také, je zde možnost zapůjčení horského kola a sjíždění po dokonale upravené trase ze Špičáku dolů k lanovce.

Ubytování Železná Ruda

Důležité odkazy

Doporučujeme:

Napsat komentář