Čertovy hlavy Želízy, jeskyně Klácelka a koupaliště


Čertovy hlavy jsou zajímavý skalní útvar nad obcí Želízy nedaleko Liběchova a kousek od Mělníka. Je to moc pěkný výlet na Kokořínsku.

Čertovy hlavy Želízy

Kudy autem do Želíz

Pokud pojedete z Prahy, pak z krásného středočeského města Mělník pokračujte na Liběchov a zde stále po hlavní až dojedete do Želíz. My jeli jako vždy z Ústí nad Labem, takže přes Litoměřice směrem na Křešice, zde jsme si ve vedlejší obci Nučnice dali v motorestu výborný oběd a „podél vody“ pokračovali na Štětí a dále na Liběchov. Zde na první křižovatce vlevo. Můžete sem jet i vlakem.

Čertovy hlavy parkování

Když pojedete z Liběchova, uvidíte v ulici Rumburská vlevo parkoviště s občerstvením. Pozor, to je placené a nemá moc dobré hodnocení. Pokračujte dále pár set metrů a zde odbočte vlevo na Parkoviště Čertovy hlavy GPS 50.4209589N, 14.4622167E. To je zdarma a hlavně je větší.

Trasa pěšky k Čertovým hlavám

Od auta jděte zpět k silnici, po které jste přijeli a následně pokračujte vlevo k obecnímu úřadu. Dále k hasičské zbrojnici (Dům hasičů). Když budete stát před ní, dejte se doleva a po modré turistické značce. Zde okruh začíná i končí.

Dům hasičů Želízy

Po pár metrech odbočíte a stezka vede do lesa do slušného kopce (s kočárkem to raději nezkoušejte) a půjdete lesem mezi skalami.

Cesta lesem k Čertovým hlavám

Za chvilku dojdete do cíle, na skály Čertovy hlavy se dá vylézt (pokud máte odvahu).

Nad Čertovými hlavami v Želízech

Čertí vytesané hlavy do pískovce jsou zde dvě. Tyto obličeje ve skále jsou netradiční zajímavosti, kterou jinde v Čr nenajdete.

Skalní reliéfy Čertovy hlavy Želízy

Lepší je se kochat se tímto dílem, které zde stojí již od roku 1845. I výhled je slušný.

Výhled od Čertových hlav

Cesta zpět po stejné trase by byla nudná, proto si užijte trošku adrenalin a jděte od těchto soch dolů do vesnice po cestičce, která je sama o sobě zážitkem. Byli jsme zde v létě a suchý písek klouzal parádně. Nevím, jaké by to tady bylo nadělení za deště.

Cesta od Čertových hlav

Dále odtud můžete pokračovat k jeskyni Klácelka, případně do Želíz na koupaliště, kde jsme také nakonec byli a kdo bude unaven, může se podél silnice po chodníku vrátit zpět k autu a vyrazit dále, protože krásných a zajímavých míst v oblasti Kokořínsko je opravdu hodně.

Koho by zajímalo, jaké pohádky se zde točily, tak namátkou třeba Láska rohatá.

Jeskyně Klácelka

Nachází se nedaleko obce Želízy. Než navštívit pouze ji, doporučuji výlet spojit s Čertovými hlavami.

Jeskyně Klácelka - Želízy

Máte dvě možnosti, kudy jít, buď se vydáte podél silnice po chodníku ze Želíz a následně odbočíte vlevo u bytovky a po modré na obrázku půjdete do kopce doprava.

Rozcestník pod Čertovými hlavami Želízy 2

Druhá, trošku delší trasa vede kolem skalních reliéfů, což jsem již popisoval a následně půjdete stejnou trasou jako u první možnosti. To přijdete zleva viz. obrázek výše.

Ještě než odbočíte do modré doprava do lesa, doporučuji vám vyfotit si Čertí hlavy z dálky, je to asi nejlepší místo na pěkné foto, od silnice nebo odjinud se vám to asi nepodaří.

K jeskyni je to pěkný výšlap, opět zmíním, že s kočárkem to „nedáte“, protože cesta vede lesem a často přes kořeny, chvíli do kopce, pak po rovině a pak kousek z kopce.

Ale je to cca kilometr od výchozího místa u bytovek.

Jeskyně Klácelka je v lese, jak jinak, sice se někde na webu dočtete, že jsou u ní mříže, ale když jsme zde byli my, bylo otevřeno a mříže rozhodně bez zámku.

Jeskyně Klácelka - Želízy - rozcestník

Je to zajímavé místo, na zdech je mnoho vytesaných soch a to nejen v jeskyni, tak i venku.

Jeskyně Klácelka - Želízy 2

Můžete ji obejít po kamenných schodech a vyjdete nad ní, na místě kudy jste k ní přišli.

Jeskyně Klácelka - kamenné schody

Pokud přijedete autem, logicky asi budete pokračovat zpět po trase kratší, kdo ale nešel kolem Čertových hlav, může to vzít tudy. Kdo ale přijel vlakem do Liběchova, může jít zpět na nádraží, jak vidíte na ceduli, není to daleko.

Rozcestník pod Čertovými hlavami Želízy

My šli zpět k autu a popojeli ke zdejšímu koupališti.

Obec Želízy

Koupaliště Želízy – prima osvěžení po výletě

Letní koupaliště v Želízech je malé, ale pěkné a určitě jej také rádi využijete během léta, stejně jako my po návštěvě výše zmíněných míst.

Ke koupališti dojedete z několika směrů, protože z hlavní silnice vedou snad 3 ukazatele. Ale dá se sem dojít z „centra obce“ i pěšky, je to cca 200 metrů.

Koupaliště Želízy

Zaparkovat lze zdarma hned u koupálka, je tu cca 10 vyhrazených míst a pak tak 5-6 podél domů.

Koupaliště Želízy - parkoviště

První, co nás překvapilo, byla cena. Za koupání pro rodinu zaplatíte dohromady tolik, co mnohde v Čr za jeden lístek pro dospělou osobu. Hodně levné.

Co vše zde je k mání

Malý bufet, kde mají nanuky, pizzu, limču, pivo, no klasiku.

Koupaliště Želízy - občerstvení

Převlékárna (3x) – to se určitě hodí i na vesnici a není nutné se pod ručníkem převlékat v autě na parkovišti.

WC pro pány i dámy

Bazén 40x20m i s klouzačkou pro děti v jejich menší části, aby stačily.

Koupaliště Želízy - klouzačka

Jinak je bazén hluboký cca 160cm. Co ale každý „nedá“, jeho teplota. 22C není žádné vedro a i teplota vody v Polsku v moři je vyšší než tady. Ale stačí dát pár temp, zahřát se plaváním a už se to pak dá překonat.

Koupaliště Želízy - teplota vody

Sprchy

Jsou tu dvě, voda sice studená, ale určitě se hodí na osvěžení či po plavání v bazénu.

Koupaliště Želízy - sprcha

Místa je zde dost, kolem dokola je dost stínu i travnaté plochy, my zde strávili cca 2 hodiny a bylo nám zde dobře :)

Za mě překvapení „měsíce“ – Želízy.

Asi 200 metrů odtud najdete i zdejší kemp, takže v případě, že zde chcete strávit více dní, je to možné.

Letní koupaliště Želízy

Mapa

Ubytování Želízy