Čertovy hlavy – Želízy


Čertovy hlavy jsou zajímavý skalní útvar nad obcí Želízy nedaleko Liběchova a kousek od Mělníka. Je to moc pěkný výlet na Kokořínsku.

Čertovy hlavy Želízy
Čertovy hlavy Želízy

Kudy autem do Želíz

Pokud pojedete z Prahy, pak z krásného středočeského města Mělník pokračujte na Liběchov a zde stále po hlavní až dojedete do Želíz. My jeli jako vždy z Ústí nad Labem, takže přes Litoměřice směrem na Křešice, zde jsme si ve vedlejší obci Nučnice dali v motorestu výborný oběd a „podél vody“ pokračovali na Štětí a dále na Liběchov. Zde na první křižovatce vlevo. Můžete sem jet i vlakem.

Čertovy hlavy parkování

Možností, kde v Želízech zaparkovat, je celkem dost. Pokud ale dorazíte později po 12h, už zde moc volných míst na „návsi“ nebude, ale budete muset auto nechat v ulici vedoucí k obci Dolní Zimoř. Tato silnice se aktuálně opravuje, ale po pár desítkách metrů se dá vlevo zaparkovat zdarma. Na obr. vzadu nalevo.

Aktuálně: Přišel mi mail od jednoho obyvatele Želíz.

Parkování podél cesty na Zimoř způsobuje snížení příjezdu pod 3m a turistům hrozí pokuta.
Zaparkovat v obci je možné na provizorním parkovišti. To lze nálezt na mapách Google po zadání názvu “parkoviště Želízy”.

Želízy - parkování u silnice
Parkování u silnice

Trasa pěšky k Čertovým hlavám

Od auta jděte zpět po silnici, po které jste přijeli a následně pokračujte vlevo přes malý můstek k hasičské zbrojnici (Dům hasičů). Když budete stát před ní, dejte se doleva a po modré turistické značce. Zde okruh začíná i končí.

Dům hasičů Želízy
Dům hasičů

Po pár metrech odbočíte a stezka vede do lesa do slušného kopce (s kočárkem to raději nezkoušejte) a půjdete lesem mezi skalami.

Cesta lesem k Čertovým hlavám
Cesta lesem k Čertovým hlavám

Za chvilku dojdete do cíle, na skály Čertovy hlavy se dá vylézt (pokud máte odvahu).

Nad Čertovými hlavami v Želízech
Nad Čertovými hlavami v Želízech

Čertí vytesané hlavy do pískovce jsou zde dvě. Tyto obličeje ve skále jsou netradiční zajímavosti, kterou jinde v Čr nenajdete.

Čertovy hlavy v Želízech
Dvě čertí hlavy

Lepší je se kochat se tímto dílem, které zde stojí již od roku 1845. I výhled je slušný.

Výhled od Čertových hlav
Výhled od Čertových hlav

Cesta zpět po stejné trase by byla nudná, proto si užijte trošku adrenalin a jděte od těchto soch dolů do vesnice po cestičce, která je sama o sobě zážitkem. Byli jsme zde v létě a suchý písek klouzal parádně. Nevím, jaké by to tady bylo nadělení za deště.

Cesta od Čertových hlav
Cesta zpět

Dále odtud můžete pokračovat k jeskyni Klácelka, případně do Želíz na koupaliště, kde jsme také nakonec byli a kdo bude unaven, může se podél silnice po chodníku vrátit zpět k autu a vyrazit dále, protože krásných a zajímavých míst v oblasti Kokořínsko je opravdu hodně.

Koho by zajímalo, jaké pohádky se zde točily, tak namátkou třeba Láska rohatá.

Ubytování Želízy

Čtěte také:

Napsat komentář