Čertovy Kameny Jeseník – skalní útvar i vyhlídka


Uvažujete o zajímavém výletě a chcete se správně rozhodnout o tom, kam se vydat? Rádi byste prožili zážitky, na které jen tak nezapomenete a později zaujaly další nadšence? V tom případě je zde možnost výletu na Čertovy Kameny. Je několik turistických tras, tím pádem spousty potenciálních poutních míst i způsobů, jak se k nim dopravit. Ty nejhezčí a nejoblíbenější vám nyní popíšu.

Video

Čertovy kameny skalní vyhlídka

Jsou to v podstatě skály složené z částečně oddělených kamenů. Celkově jsou přibližně 40 metrů vysokou a 100 metrů širokou soustavou kamenných monumentů vytvořených samotnou přírodou. Nachází se v pohoří Jeseníky. Z vrcholků Čertových Kamenů lze pozorovat překrásnou krajinu okolních hor nacházejících se ve vyšších polohách.

Z výšky můžete vidět okolní obce, například Jeseník, Českou Ves, Priessnitzovy léčebné lázně, včetně jejich parků a Smetanových sadů. Dále Schrothovy léčebné lázně v obci Lipová – lázně, někdy i více. Záleží na počasí. V dálce bývá k zahlédnutí rozhledna Zlatý Chlum, případně Praděd, který je nejvyšší horou Jeseníků ve výšce 1492m.

V případě inverze vyčnívají Čertovy Kameny nad mraky, tím pádem jsou vidět z hora. Při západu slunce a v bezvětří připomínají barevné nehybné vlny moře, které mění své barvy různých odstínů. Růžové, červené, oranžové, fialové, modré atd.  Zkrátka jde o nezapomenutelnou vyhlídku, kterou jsem osobně navštívil.

Vyhlídka Čertovy kameny

Například pěšky po velmi prudce stoupající trase, na které jsou turisté chránění kovovými tyčemi a řetězy, kterých se mohou držet a zabránit tak případnému pádu. Výstup je přesto nebezpečný, obzvlášť pro děti a starší, či méně fyzicky zdatné turisty. Tento způsob výstupu je volně přístupný veřejnosti a na vlastní riziko bez průvodců.

Čertovy kameny skalní vyhlídka 2

Čertovy kameny skalní vyhlídka

Čertovy kameny skalní vyhlídka 3

Další možností výstupu je  horolezeckým způsobem, pro který jsou zde připraveny skoby s možností uchycení lana. Tento postup je velmi nebezpečný a v případě, že se kdokoliv rozhodne pro tuto variantu, doporučuji požádat některého ze zkušených horolezců, který je ochotný dohlédnout, poradit, případně být instruktorem.

Výhled z Čertových kamenů

Jsou i odvážní lezci, kteří zdolali Čertovy Kameny bez lana, či jiného jištění. Některé znám osobně. Tento způsob opravdu nedoporučuji, protože je velice nebezpečný a jde o hazard se životem. Případná nehoda může mít nepříjemný vliv i na ostatní přítomné turisty a místní lidi. Komu by byly milé podobné traumatické zážitky?!

Parkování

Nejméně namáhavá, nejrychlejší a nejpohodlnější je cesta autem, až k samotným Čertovým Kamenům a chatě pod nimi. Parkoviště je vedle zdejší restaurace. Na internetu jsem našel informaci, že je cena za parkovné 100kč, ale když jsme zde byli v červenci kolem 5h v podvečer, nic jsme neplatili.

Čertovy kameny parkoviště

Čertovy kameny trasa

Kdo si výlet chce více užít, ten může vyrazit z obce Česká Ves, kde je jak vlaková zastávka, tak i třeba Auto veterán muzeum. Po modré dojdete po naučné stezce až do cíle. Cesta je dlouhá 2 km (tam) a zabere vám asi 30 minut chůze.

Výletníci obvykle putují náhodně lesem až na Čertovy Kameny, od kterých lze dále pokračovat na rozhlednu Zlatý chlum. Lesem bývají objeveny opuštěné štoly po těžbě zlata, jinde kameny s kousky černých českých granátů. Tyto kameny se vzácnými granáty si lze odnést v kapse s sebou.

Čertovy Kameny mají také svou pověst o jejich minulosti a čertech. Pověst můžete vypátrat někde mezi místními a na chatě s barem. Proč váhat?

Ubytování v okolí

Kam dál na výlety: