Červené a modré jezero Imotski v Chorvatsku

Pokud trávíte dovolenou na Makarské riviéře a už vás omrzelo moře a rušný život pobřežních letovisek, vypravte se na výlet na druhou stranu pohoří Biokovo. Poté, co projedete tunelem Sv.Ilija, čeká vás ještě půlhodina cesty, než dorazíte do městečka Imotski.


Imotská jezera

Přestože samotné městečko je díky své architektuře velmi malebné, většina turistů sem míří spíš za krásami přírody.

TIP: Ubytujte se v okolí

V těsném sousedství se totiž nachází dvě unikátní jezera krasového původu, Modré a Červené jezero.

Modré jezero

Toto skoro kilometr dlouhé jezero je zasazeno uprostřed širokého krasového závrtu. Dostanete se k němu po široké cestě, která se v serpentinách vine po jednom z kamenitých svahů. I když vypadá pohodlně, na vycházku si vezměte raději pevné boty. Poslední úsek je poměrně kamenitý a v sandálech byste mohli rychle přijít k úrazu.

Imotská jezera Chorvatsko 2

Na dně závrtu se pak můžete kochat tyrkysově modrou hladinou jezera, která ostře kontrastuje s šedavými sutěmi vápencových kamenů, ze kterých tu a tam vyčnívají zelené vrcholky cypřišů. Samotné modré jezero je velmi čisté a jeho chladná voda poskytuje v létě vítané osvěžení. Za velmi suchého léta ale jezero vysychá.

Imotská jezera Chorvatsko 3

Pokud jste na dovolené s dětmi, výlet k Modrému jezeru raději vynechejte.

Cesta dolů je poměrně dlouhá a koupání není pro děti příliš vhodné, protože po pár krocích se břehy svažují prudce do hloubky.

Břehy jsou poseté četnými balvany, které sice vypadají malebně a lákají k odpočinku, ale pobíhající a poskakující děti by se zde snadno mohly vyvrtnout kotník nebo se ošklivě odřít.

Jezero můžete obdivovat také z výšky, ze zřícenin hradu Immotski, kde je několik krásných vyhlídkových míst.

Červené jezero

Druhým krasovým jezerem v této oblasti je Červené jezero. Obě jezera byla původně podzemní a jejich hladina se odhalila vnějšímu světu až po zřícení stropů jeskyní. Narozdíl od předchozího je ale Červené jezero pro turisty nedostupné. Leží na dně hlubokého závrtu s téměř kolmými stěnami, takže jeho krásu si vychutnáte jen z odpočívadla u silnice.

Ubytování Imotski – Chorvatsko

Související:

Napsat komentář