Červenohorské sedlo. V létě i v zimě si to tu zamilujete


Červenohorské sedlo, je jedním z mála horských sedel v Jeseníkách. Jedná se o lyžařské středisko s hotelem, lyžařskou školou a servisem, ale také se dá považovat za start nebo cíl spousty turistických tras, které jsou úchvatné v každém ročním období.

Jak se na Červenohorské sedlo dostat

Nejjednodušší možností je jízda autem. Na Červenohorské sedlo vede pouze jedna silnice, konkrétněji ta, která spojuje Šumperk a Jeseník. Ze Šumperka je to 30,5 km a cesta zabere zhruba 35 minut. Z Jeseníku je cesta kratší, přibližně 17,1 km a zabere necelých 20 minut.

Parkování

Na samotném vrcholu sedla se nachází rozsáhlé parkoviště, na kterém se platí parkovné 100 Kč na den. Pro obytné vozy pak 300 Kč na den + 150 Kč za elektrickou přípojku.

Dále se sem dá dostat autobusem Šumperk – Jeseník a opačně. Další možností je vlak, který jezdí z dalekých Nezamyslic přes Olomouc, Zábřeh na Moravě, Šumperk až do Koutů nad Desnou, ze kterých se vydáte dále pěšky po žluté turistické trase.

Červenohorské sedlo Jeseníky
Červenohorské sedlo v Jeseníkách

Kam se vydat na výlety z Červenohorského sedla

Vede odtud nepřeberné množství turistických i běžkařských tras. Mezi nejznámější a zcela jistě nejoblíbenější patří trasa ČHS – Švýcárna ( případně dále Praděd) a ČHS – Šerák.

Jedna z méně náročných tras vede na Vřesovou studánku. Jedná se o trasu Č 34, která má okolo 3,5 km a je vhodná i pro rodiny s dětmi. Trasa vede mezi stromy, které v létě poskytnou i velmi žádaný stín. V zimě je to naopak procházka pohádkovou krajinou, kterou si děti užijí zejména, pokud s sebou vezmete boby či sáňky a cestu zpátky k autu se necháte svést, přičemž si budete krajinu vychutnávat plnými doušky.

TIP: Prodloužený víkend v Jeseníku

Samotná Vřesová studánka je malinká kaplička v údolí mezi ČHS a Vozkou (Šerákem). Nachází se tam rozcestník, kde si můžete vybrat, jakým směrem se vydáte. Možností je spousta, ale za zmínku stojí Kamenné okno, které nabízí velkolepý výhled na Jeseník či dokonce Praděd.

Důležité upozornění na závěr

Počasí na Červenohorském sedle je velmi nevyzpytatelné. Doporučuji se podívat na různé stránky s předpověďmi počasí nebo případně na webkamery. Pláštěnku si určitě přibalte do batůžku, mohla by se vám hodit.

Ubytování v okolí

Související: