Farma Mošna – místo pro odpočinek i dovolenou s dětmi

Farma Mošna výhled z okna pokoje

Farma Mošna vznikla na místě dřívější stejnojmenné osady, která zanikla po druhé světové válce. Naleznete ji na samotě za obcí Zbytiny na Prachaticku, kde hospodaří na přibližně 40 hektarech okolních luk, chovají zde různá hospodářská zvířata a produkují vlastní hovězí, skopové a jehněčí maso v biokvalitě.

Celý článek >

Na Šumavu v zimě přes Borovou Ladu na Knížecí Pláně

Knížecí Pláně na Šumavě

Šumava už tradičně patří mezi největší turistická lákadla v České republice – a ještě nikdy to neplatilo více než dnes. Tato oblast je totiž plná přírodních skvostů, které turisté mohou při svých toulkách horami objevovat – a to nejen v létě, ale též v zimě. Díky různorodé přírodě návštěvníkům nabízí bohaté zázemí pro letní i zimní sporty, ale i nespočet příležitostí pro nenáročné vycházky či pouhou relaxaci.

Celý článek >

Výlet k prameni Vltavy z Kvildy na Šumavě

Výlet k prameni Vltavy

Na vlastní oči spatřit pramen jedné z nejznámějších a největších řek je zážitkem samo o sobě. Když navíc turistická cesta vede chráněnými a přírodně zajímavými oblastmi Národního parku Šumava, jde o výlet, kterému nechybí snad vůbec nic. Samotná turistická trasa se začátkem v městečku Kvilda měří přibližně 6 kilometrů. Můžete se také rozhodnout, jestli půjdete pěšky, nebo vyrazíte na kolech.

Celý článek >

Z Kvildy na Bučinu – zaniklou osadu, repliku železné opony i skvělou vyhlídku

Z Kvildy na Bučinu

Kvilda patří mezi nejvýše položenou obec v České republice s nejnižšími teplotami po celý rok. To jí ale na oblíbenosti neubírá – v zimě je rájem lyžařů, v létě pak turistů. Nejen že z Kvildy můžete dojít k turisticky oblíbenému pramenu Vltavy, navštívit lze i další neméně zajímavé místo se svou historií a tajuplností. Je jím Bučina. Místo, kde to dříve žilo. Místo, které patří mezi zaniklé obce Šumavy.

Celý článek >

Stožecká kaple – poutní místo u Volar

Stožecká kaple - poutní místo u Volar

Oficiálně to je Kaple Panny Marie, ale známější je jako Stožecká kaple. Tuto dřevěnou stavbu sice nalezneme poblíž šumavské obce České Žleby, nicméně katastrálně spadá pod obec Stožec. A protože ze skály nad kaplí se nabízí krásný výhled na již zmíněnou obec, tak tu máme kromě kaple i Stožeckou skálu.

Celý článek >

Do Bavorska vlakem přes Nové Údolí

Lokomotiva řady 754 - Nové Údolí

18. století se chýlilo ke konci, když úpatí šumavského Třístoličníku začínalo ožívat prvními osadníky. Zpočátku Spitzberg, později Neuthal, Nová Ves, Nové Údolí – taková byla jména zdejší osady. A trvalo více jak sto dalších let, než pomyslnou čáru mezi dnešním Německem a Českem protnula železnice.

Celý článek >