Český Krumlov – perla Jihočeského kraje

Český Krumlov je jedno z nejkrásnějších měst v České republice, Evropě i na světě.  Město s druhým nejrozsáhlejším zámeckým areálem v České republice. Město a zámek na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Prostě NEJ.


Český Krumlov

Město v Jihočeském kraji, 22 km od Českých Budějovic. Je označováno jako turistické a kulturní centrum Jižních Čech. Středověké centrum města je obklopeno meandry řeky Vltavy, která zde protéká. Od roku 1963 je tato část městskou památkovou rezervací a od roku 1992 se město a zámek zařadili na seznam UNESCO.

Řeka Vltava v Českém Krumlově
Řeka Vltava v Českém Krumlově

Za celou dobu existence města se zde vystřídalo mnoho českých rodů včetně Rožmberků a Schwarzenberků. Po roce 1989 Český Krumlova zažil expanzi zahraničních turistů, která se zde drží do dnes. Kromě Čechů sem často přijíždí Rakušané, Holanďané, Japonci atd.

Město oplývá nejen historií, ale i mnoha kulturními akcemi. V zámecké zahradě celé léto probíhají divadelní představení pod otáčivým hledištěm. Probíhá zde také Mezinárodní hudební festival ČK, Rallye ČK, Slavnost pětilisté růže a další. Za návštěvu stojí Wax muzeum, Regionální muzeum, Muzeum historických motocyklů a další. To, co nejvíce návštěvníky zajímá, je město, které můžeme rozdělit na čtyři části.

Ubytování

Přestože je v Krumlově mnoho hotelů, nejoblíbenější turisty z celého světa jsou právě tyto pensiony a apartmány.

Pension Adalbert
Domeček / Tiny House
Apartments Horní Brána
Mill Apartments
Apartmán Masaryk

Hrad a zámek, Vnitřní město, Latrán a Plešivec

Na hradě a zámku můžete navštívit dolní, horní hrad, plášťový most, zámecké barokní divadlo, zámeckou zahradu a jízdárnu. Nabízí dvě prohlídkové trasy, prohlídku barokního divadla, hradního muzea a zámeckou věž. Hrad a zámek se tyčí nad městem, určitě stojí za navštívení. Zajímavostí je chov medvědů na zámku.

Vnitřní město je z obou stran obklopeno Vltavou. Na náměstí Svornosti najdeme radnici nebo kašnu. Ulici od náměstí stojí Jezuitská kolej a z Jezuitské zahrady je nádherný pohled na hrad a zámek. V Široké ulici si můžete zajít na typické Krumlovské trhy. Navštívit můžete kostel sv. Víta a mnoho dalších památek.

Pohled z hradu na vnitřní Český Krumlov
Pohled z hradu na vnitřní Český Krumlov
Městský úřad
Městský úřad
Náměstí svornosti
Náměstí svornosti

Latrán, kdysi samostatná část, pod hradem. Podívat se zde můžete na Budějovickou bránu, pivovar, klášter atd.

Latran
Latran

A poslední části je Plešivec, který je od roku 2003 samostatná městská památková zóna, kousek od Vnitřního města. Objevit tady můžete synagogu, renesanční domy atd.

Plešivecké náměstí Český Krumlov
Plešivecké náměstí Český Krumlov

Parkování

Ve městě je 5 parkovišť pro osobní automobily a jedno pro obytná auta (karavany).

P1 Jelenka – to najdete vedle Jelení zahrady, přijedete sem ulicí Chvalšinská. GPS 48.8138761N, 14.3132517E

P2 Pod poštou – nachází se téměř u Vltavy, příjezd je ulicí Pivovarská, případně U Poráků. GPS 48.8142539N, 14.3180717E

P3 Městský park – už podle názvu je jasné, kde ho najdete. Příjezd je ulicí Linecká. GPS 48.8073864N, 14.3186508E

P5 Autobusové nádraží – příjezd je po ulici Nemocniční, je zde hodně míst a hodnocení má také jedno z nejlepších. GPS 48.8114919N, 14.3226069E

P7 – Chvalšinská – parkoviště pro osobáky i karavany, příjezd je po stejnojmenné ulici. Najdete jej vedle sportovní haly a krytého plaveckého bazénu. GPS 48.8157664N, 14.3092433E

Restaurace

Český Krumlov nabízí širokou škálu restaurací, kaváren a hospod, kde si můžete vychutnat jak tradiční českou kuchyni, tak mezinárodní speciality.

Tipem na dobré italské jídlo jsou dvě restaurace. První se nachází kousek od Jezuitské koleje a jmenuje se Cosa Vostra. A druhá italská restaurace se nachází po cestě na hrad a zámek v hlavní ulici Latrán a jmenuje se pizzeria Latrán.

Web: https://www.ckrumlov.info/cz/cesky-krumlov/

Napsat komentář