V zimních měsících mají sice milovníci hradů a zámků odpočinkovou sezónu. To ale neznamená, že by nemohli plánovat cíle svých budoucích výletů. Česká republika skýtá nepřeberné množství památek, ať již více či méně známých. A jejich krása a tajemství nás neustále lákají a vábí.
Jedním z takových míst je bezesporu hrad Český Šternberk. Sídlo, které po staletí dohlíží na líně se vinoucí zlatonosnou Sázavu a vyhlížející návštěvníky, kteří se přicházejí poklonit jeho majestátu.
Obsah článku
Hrad Český Šternberk
Jedná se jeden z nejstarších hradů v Čechách. Jeho základy položil už v roce 1242 rytíř Zdeslav Diviš z Divišova. Právo postavit si na vysoké skále nad Sázavou hrad dostal za věrné služby od krále Václava I. Svůj nový hrad nazval Sternbergem – Hvězdnou horou. V erbu hradního pána zazářila osmicípá zlatá hvězda a erbovní heslo Nescit occasum (Nezná západu).
Původně gotické sídlo bylo samozřejmě v průběhu staletí přestavováno a přizpůsobováno dobovým trendům a nárokům svých obyvatel na bydlení. Veškeré přestavby byly prováděny spíše směrem dovnitř, takže venkovní ráz hradu zůstal zachován. Při poslední přestavbě v roce 1911 byla na hrad zavedena voda a elektrická energie. Pozůstatky původního elektrického vedení jsou dodnes k vidění v některých místnostech prohlídkové trasy.
Prohlídkový okruh
Pro návštěvníky je připraven prohlídkový okruh s patnácti místnostmi. Začíná se v největší místnosti hradu – v rytířském sále. Na stěnách si návštěvníci mohou prohlédnout portréty generálů císařských vojsk z dob třicetileté války. A také poměrně zajímavý obraz krále Jiřího z Poděbrad. Nádherné štukové ornamenty jsou dílem italského štukatéra Carla Brentana. Zajímavostí jsou dva lustry z českého křišťálu, které byly zavěšeny v roce 1911 při poslední přestavbě. Každý z nich váží kolem 250 kilogramů.
Dalšími místnostmi jsou dva menší salónky – pánský se sbírkou míšenského a vídeňského porcelánu, a dámský s ukázkou rokokového nábytku. Z obou místností je nádherný pohled na údolí řeky Sázavy a trať malého vláčku. Atmosféra klidu a zamyšlení na návštěvníky dýchne v knihovně, která celou řadu knih – od starších až po moderní. Knihovna je totiž neustále doplňována.
Jídelna rodiny Sternbergů se zapsala do paměti mnoho dětských diváků. Právě v této místnosti je natáčely některé ze scén seriálu Arabela. K vidění je porcelánový servis s rodovým erbem, ukázka cínového nádobí a rodinné portréty významných členů rodu Sternbergů.
Po jídelně následuje snídaňový salón, kterému dominuje skleněná skříň se sbírkou stříbrných miniatur. A také část sbírky rytin, kterou vlastnil hrabě Jiří Sternberg. Převažujícím tématem je třicetiletá válka – osobnosti, bitvy, pohledy na tehdejší města. Sbírka čítá kolem 500 kusů, které se nacházejí prakticky po celé expozici.
Následující rohová místnost sloužila jako pracovna předposledního majitele hradu, pana Jiřího Sternberga. Je zařízena přesně tak, jako když jí její majitel užíval. Dominantou je rodokmen rodu sestavený z miniaturních portrétů. Jejich autorem je rodinný malíř Sternbergů Josef Steiner. Předpokojem, kde návštěvy čekávaly na přijetí, projdeme na chodbu a do kuřáckého salónku.
Tento salón je věnován Filipu Sternbergovi, dědečkovi současného majitele. Kuřácký se mu říká proto, že jsou zde vystaveny dýmky, které pan Filip sbíral. Na stěnách si návštěvníci mohou prohlédnout mnoho obrázků s tématikou koní. Filip Sternberg byl totiž nejen milovníkem těchto ušlechtilých zvířat, ale také velmi nadaným malířem.
Následující místnost je věnována významnému představiteli rodu Sternbergů – Kašparovi. Tento vědec a mecenáš se stal jedním ze zakladatelů Národního muzea a čelním představitelem národního obrození. Díky své badatelské činnosti byl také osobním přítelem francouzského geologa Joachima Barranda.
Malou chodbičkou projdou návštěvníci do pokoje, který fungoval jako studentský pokoj současného majitele hradu Zdeňka Sternberga. Zařízení je barokní a dýchá přímo domáckou atmosférou.
Poslední místností je chodba. Dominuje jí sbírka zbraní a obrazů s vojenskou tématikou, jejichž autorem je opět Filip Sternberg. V této chvíli prohlídka končí a návštěvníci opouštějí hrad. Pokud mají štěstí, podaří se jim potkat šarmantního starého pána, který i ve svých 93 letech ztělesňuje důstojnost, noblesu a moudrost takovým způsobem, na který nikdo nemá. Je to sám hradní pán, hrabě Zdeněk Sternberg. Usměje se, zastaví a popřeje šťastnou cestu.
Nádvoří
Na nádvoří je čeká sokolník s přednáškou a ukázkami ze života dravých ptáků. A komu nestačí prohlídka hradu, může se vydat na procházku do lesa. Zhruba 500 metrů za hradem se nachází věž, která byla původně součástí opevnění. Turisté jí nazývají hladomorna.
Romantický výhled na sázavské údolí je největší odměnou za podstoupený výšlap.
Návštěva hradu Český Šternberk rozhodně patří k nejzajímavějším akcím, které může podniknout celá rodina. Romantika, tajemství a nádherná příroda – všechno, co dělá prázdniny prázdninami.
Ubytování v okolí Českého Šternberku
Na webu Booking najdete největší nabídku ubytování, hotely, vily, apartmány a nechybí ani oblíbené pensiony v soukromí.
Mapa
Podívejte se, kde na mapě ČR najdete Šternberg hrad.