Český Stonehenge u Kololovče – atrakce pro všechny věkové kategorie


Toužíte po tom vidět proslulý Stonehenge, ale do Anglie se z nejrůznějších důvodů nedostanete? Nevadí. Za fascinujícím komplexem menhirů nemusíte nutně cestovat za hranice. Více než přijatelnou alternativu nabízí obec Těšovice v Plzeňském kraji.

Těšovice se nacházejí zhruba 20 kilometrů od Domažlic. Je to malá vesnička, v níž nežije ani stovka obyvatel a která na první pohled ničím nevyniká. Když se ale vydáte jen kousek na západ od jejích hranic, objevíte úžasné a originální místo.

České Stonehenge Koloveč

V okruhu několika kilometrů lemují krajinu různé kamenné útvary (stounhenž). Ty jsou dílem několika místních dobrovolníků, kteří přemýšleli nad tím, jak by mohli vyšperkovat okolní přírodu a udělat ji zajímavější pro turisty. Nadšenci se nakonec rozhodli pro využití velkých kamenů, které začali svážet a postupně umisťovat. Jejich dílo se neustále rozrůstá a údajně ještě zdaleka není u konce.

Pokud se rozhodnete prohlédnout si všechny útvary zblízka, bez problému se zde zabavíte na několik hodin. Výchozím bodem cesty bude odpočinková zóna s umělou jeskyní, u níž lze parkovat. Zde také projdete kamennou bránou, která prý představuje vstup z jedné strany do pekla a z druhé strany do nebe. Trasa dále vede lesíkem, skrz louku a pole k jednotlivým menhirům. Na několika kopečcích si užijete mimo jiné nádherný výhled. Určitě sejděte také k romantickému rybníčku. Pomyslným okruhem se pak vrátíte zpět do odpočinkové zóny, kde se nachází kryté posezení a založené ohniště.

Kam dál?

Pokud budete chtít výlet na český Stonehenge s něčím spojit, doporučujeme vyrazit do nedaleké Kolovče. Zde si můžete prohlédnout například kostel Zvěstování Panny Marie s farou nebo navštívit Muzeum techniky a řemesel, jedno z nejobsáhlejších muzeí svého druhu v Čechách, s více než sedmi tisíci exponáty. Občerstvíte se v restauraci U Lišáka. Krásným zakončením dne bude pak zastavení u tvrze Zichov.

„Plzeňský Stonehenge“ fotogalerie

Kam dál v okolí:

Napsat komentář