Cesta autem do Černé hory k moři

V září roku 2016 jsem spolu s Hellenkou, dívkou to rodu psího vyrazil autem z Prahy k moři s cílem v Černé hoře, na krásné písčité pláži. Trasa cesty byla zvolena tak, abych mohl psa bez problémů venčit a cestou si prohlédl zajímavosti. Mimo ČR tedy žádné dálnice.

Cestování je to sice pomalejší, ale levnější, žádné poplatky za dálnice nebo tunely, a také zajímavější.

Pomalá cesta autem k moři do Černé Hory

První zemí, kterou jme projeli, byl kousek Rakouska. Doporučuji jet na přechod Hevlín/Laa an der Thaya, dále po silnici č. 46 a napojit se na silnici 49, po které dojedeme až na Maďarské hranice. Jet mezi stovkami Rakouských větrných elektráren je v celku nuda a nic hezkého a tak je Maďarsko příjemnou změnou. Další cesta vede po silnici č. 1 do Györu. Najeli jsme na silnici č. 81 a v Czékésveherváru na č. 63. Většina provozu vede po dálnicích takže mimo traktory pohoda, silnice vede rovinatou „pustou“. Poslední silnicí v Maďarsku je č. 56. Protože nespěcháme vyhlédli jsme si menší kemp u starého ramene Dunaje, rybářský, a přespali. Ráno, po dobré snídani, vyrážíme a za hodinu jsme na hranicích s Chorvatskem, přechod u městečka Udvar. Cesta Chorvatskem je krátká a celkem nezajímavá. Od hranic po silnici č. 7 a u Osieku najet na o něco horší č. 518 a u Vinkovců najet na silnici č. 55. Ta vede až na hranice s Bosnou. Dál již je cesta navigačně velmi jednoduchá, vede po mezinárodní silnici M18 až na hranice Černé Hory. Provoz je místy větší, ale jedeme zcela v pohodě.

rezervujte ubytování

Dovolená Černá Hora autem

montenegro černá hora

Cestování do Černé Hory

Na cestu touto převážně muslimskou zemí jsem byl velmi zvědavý. Jezdíval jsem tudy před mnoha léty. Rozdíly tu jsou. V restauraci obsluhují muži, pes raději sedí v autě, je to nečisté zvíře. Zajímavostí jsou peníze. V Bosně platí pouze konvertibilní marka, místní platidlo, vybírám z bankomatu. Eura berou jen ve velkých městech. A platit kartou v obchodě nebo restauraci nejde, mimo velká města a supermarkety.

Nepřehlédněte čím platit ve všech zemích světa.

Nezvyklé je vyvolávání z minaretů. Všechny mají silné reproduktory a pokud se zastavíte mezi několika osadami, každá má svůj minaret, to volání se mísí a je až neuvěřitelně romantické. Čím dál na jih je krajina hezčí. Pro nás byl nejhezčím zážitkem úsek M18 před přejezdem do Černé Hory. Cesta údolím Driny, tunely a mosty, malebné skály, provoz mírný. V jednom z kempů, před soutokem s Tarou, jsme si dali oběd. Jídlo velmi dobré a relativně levné. Pro 2 dospělé a psí slečnu v přepočtu 150 Kč. Po překročení posledních hranic v Sƈepan Polje jsme v Černé Hoře. Na hranice jsme celkem ujeli 1.180 km. Cesta vede ke Skadarskému jezeru, stojí za návštěvu, a pak dolů k moři na Veliku plazu, krásně se tam koupá, v moři písku i teplé vodě, je to stále po M18 do Podgorici, hlavního města Černé Hory.

Znáte všechna hlavní města států světa?

Pak po E80 k moři a podle moře na Ulcinj, za kterým velký písek začíná. Jeli jsme celkem tři dny, s přestávkami na zajímavých místech. Ujeto 1345 Km. Ceny PHM jsou obdobné jako u nás, až na Chorvatsko, kde je dráž. Naopak v Černé Hoře se dá velmi levně nejen ubytovat, jak v kempech tak v soukromí, ale i nakoupit.

A moře, to nikdy nezklame.