Cesta autem do Norska za polární kruh

Putování po severských zemích se v posledních letech stává pro české cestovatele velkým trendem a lákadlem. Nedotčená panenská příroda a minimum turistů láká každým rokem více a více dobrodružně laděných duší.


I my se minulé léto rozhodli podniknout cestu za polární kruh, na místo, kde tou dobou díky polárnímu dni po dobu půl roku nezapadlo Slunce. Vyrazili jsme do Norska.

Dovolená Norsko

Plán byl následovný. Sbalit jen to potřebné a naším osobním vozem Škoda Rapid se přes Německo a následně Švédsko a Norsko dostat až na souostroví Lofoty. Přesun mezi Německem a Švédskem jsme vyřešili trajektem společnosti TT Line z Rostocku do Trelleborgu. Spaní na místě ve stanu, v případě nepříznivého počasí přespíme naskládaní v prostoru našeho Spacebacku.

Cesta autem do Norska

Na rychlou jízdu zapomeňte

Rychlost ve Skandinávii je omezená a právě v Norsku pravidla nařizují maximální rychlost 60 – 80 km/hod a je měřena téměř na každém kilometru, především pak v blízkosti měst. Poplatky za využití pozemních komunikací nejsou vysoké a načítají se po registraci v systému Europassu, díky kterému je lze uhradit až po návratu do Čech. Zato ceny za pohonné hmoty jsou zde vskutku vyšší, než na které jsme zvyklí. Chystáte-li se do Norska, připravte se, že právě tankování bude jedna z dražších položek na Vašem seznamu výdajů. Cena benzínu se v této zemi pohybuje okolo 47 Kč, v případě nafty pak nutno počítat s částkou okolo 43 Kč/l. Druhou takovou položkou jsou ceny potravin.

Noci pod širým nebem

Stanování je v zde možné prakticky kdekoli. Podmínkou je pouze postavit stan či obytňák minimálně 150 m od lidského obydlí, což ale vzhledem k nízké hustotě obyvatel opravdu nebývá problém. Pokud tedy začnete hledat místo pro kempování včas. Obdobným způsobem totiž přežívá na cestách po Norsku většina turistů a o rovná místa vhodná ke stanování začíná být s blížícím se večerem nouze. Výhodou však je téměř nekonečně světlo zapříčiněné v létě polárním dnem, díky kterému nejste tlačeni časem a hledat vhodný “flek” k přespání můžete takřka od nevidím do nevidím :)

Polární kruh, Vikingové i nejseverněji položená ZOO

Norsko je nádherná země. Čistá a v některých oblastech téměř nedotčená. Po přejezdu pomyslné čáry polárního kruhu, v Norsku jasně označenou kopulí zdejšího Polar centra, rozhodně stojí za návštěvu kromě jiného tzv. Polar Park.

Polar centrum Norsko

Jedná se o nejseverněji položenou Zoo v Evropě nacházející se v obci Bardu. Park nabízí bezpečnou návštěvu mezi divoké obyvatele severní části polokoule. Potkáte zde tvory přátelské, jako třeba losa či soba, ale také ty, se kterými byste se ve volné přírodě sotva rádi setkali – medvěda, ryse či vlka. Kdo by čekal malé uzavřené výběhy, byl by jistě po vstupu do parku příjemně překvapen. Díky rozloze 46 hektarů má zde každé zvíře dostatek prostoru pro svůj život. S některými čtyřnohými obyvateli se můžete setkat i volně se procházejícími po parku.

Polar Park - zoo Norsko

Polar park je již kousíček od našeho cíle – Lofot. Nádherné souostroví vybíhající z pevniny do Atlantiku nás ohromuje den co den. Díky Golfskému proudu je na ostrovech velmi příjemné klima vybízející k mnoha turistickým výletům na vrcholky nacházející se na každém z ostrovů. Zvláštní, ačkoli ne pro každého vábnou atrakcí, je zdejší rybolov a ryby visející téměř všude po rozlehlých sušárnách, táhnoucích se po březích ostrovů. Jedná se o pozůstatek Vikingů, jež ostrovy dříve obývali a pro které byl rybolov jedním z hlavních způsobů obživy. Prohlídku vikingského obydlí lze uskutečnit ve zdejším muzeu na ostrově Vestvågøy. Návštěvu muzea jistě uvítáte především za špatného počasí, které se sem tam ostrovům nevyhne.

Na Lofotách si na své přijdou i milovníci pláží. Avšak ne v tom smyslu, že by byly vhodné ke koupání ačkoli ani to není zcela vyloučené. Nicméně čistota písku i moře a absence zástupu turistů (např. na Kvalvika beach na ostrově Moskensøy se dostanete pouze pěšky po turistické trase) nenechá nikoho chladným.

Pokud jste někdy jen přemýšleli o návštěvě tohoto nádherného souostroví, neváhejte. Tato divoká země přivítá jak zkušenější, tak méně zkušené cestovatele, kteří se sem jistojistě budou rádi vracet.

Ubytování – Booking Norsko

Související:

Napsat komentář