Cesta autem do Španělska za jižním sluncem

Pokud máte rádi slunce, moře a uvolněnou atmosféru evropského jihu, je španělská Andalusie dobrou volbou. Hledáte-li navíc zemi, která je vhodná pro cestování s dětmi, je to rozhodně volba nejlepší.

Dovolená Španělsko

Naleznete zde nekonečné pláže Středozemního moře i Atlantického oceánu, jedinečné přírodní parky, starobylá města s bohatou historií, přátelské lidi i pověstné velkolepé fiesty.

Španělsko je velmi přátelskou zemí i pro děti. Ty jsou zde vždy na prvním místě a tak doslova na každém kroku potkáte čistá dětská hřiště a spoustu dalších atrakcí.

Cesta autem do Španělska

Od Andalusie dělí Česko zhruba 3000 kilometrů, ale díky velmi dobré dálniční síti západní i jihozápadní Evropy, není cesta příliš náročná. Pokud se chcete vyhnout dálničním poplatkům, ani tato varianta není nekonečným trmácením se po špatných cestách. Každý lepší plánovač vám navrhne trasu, která vede převážně po kvalitních a neplacených rychlostních silnicích.

Španělsko dovolená autem

Ceny pohonných hmot ve Španělsku, stejně jako potraviny, jsou téměř srovnatelné s Českou Republikou, což je další předností této destinace.

Kdy se vydat na cestu

Volba ročního období záleží na tom, jaké aktivity na vašich cestách preferujete. Letní měsíce jsou až nesnesitelně horké a to zejména ve vnitrozemí, a tak pokud máte rádi pěší turistiku, nejlepším obdobím je jaro. Celá země se zelená obilnými lány a horskými lučinami a je protkaná barevnými květy.

Podzim je příjemný tím, že voda je ještě vyhřátá letním sluncem a koupat se budete bez problémů i v listopadu. Přibalte si však pláštěnky a deštníky, protože deštivých dnů je v tomto období asi nejvíc.

Obytným vozem jste „in“

Španělský jih brázdí křížem krážem obytné vozy z celé Evropy. I mezi Španěly je tento způsob cestování velmi rozšířený. V Andalusii naleznete mnoho kempů všech kategorií, ale celkem pohodlně se obejdete i bez nich.

Většina větších měst a turisticky atraktivních míst nabízí bezplatné parkoviště pro autokaravany, kde si můžete doplnit užitkovou vodu a vypustit použitou vodu i WC. V informačních centrech vás většinou odkážou na ty placené, ale pokud zavítáte na webové stránky jako třeba acpasion.net, ušetříte spoustu peněz i starostí. Výborná je pro tyto účely i aplikace Park4night.com.

Krásné pláže i horské túry

Kdo má rád hory, divokou přírodu a panenské pláže, nesmí minout park Cabo de Gata – Níjar, severně od města Almerie. Je to místo s nejmenším ročním úhrnem srážek v celé Evropě. Abyste zde zmokli, musíte mít opravdu štěstí.

Máte-li dostatek času, zůstanete na tomto magickém výběžku i několik měsíců a nebudete žádnou výjimkou.

Výlet na Torre del Rayo pohled z věže na Playa del Algarrobico

Cesta za historií a termály

Pokud dáváte přednost památkám, architektuře a chcete poznat pravou Andalusii, vypravte se do vnitrozemí. Připravte se však na to, že vaše brzdy i řízení dostanou pořádně zabrat. Města jako Granada, Antequera, Cordoba nebo Ronda, vám však budou odměnou, která vám navždy zůstane v paměti.

V chladném zimním období se můžete prohřát hned v několika termálních pramenech. Nejznámější jsou v Santa Fé u Granady a ve městě Alhama de Granada. Koupel v potoce teplém skoro 40˚C, když okolo leží sněhový poprašek, je nezapomenutelným zážitkem.

Granada Sierra Nevada

Pobřeží Atlantiku

Vlny, vítr a slunce jsou ideální podmínky pro kitesurfaře a windsurfaře. Avšak i ti, kteří neholdují těmto sportům, si na atlantickém pobřeží přijdou na své.

Tarifa, Barbate, Rota, nebo Sanlúcar de Barrameda, jsou pro turisty s obytnými automobily doslova rájem. Krásné pláže s parkovišti pro autokaravany, čerstvé ryby a vynikající víno, ale i divoké útesy a úchvatné západy slunce nad oceánem. To jsou dary Costa de la Luz, odkud jsou již africké břehy nadohled.

Ubytování ve Španělsku