Cesta do Ukrajinských Karpat

Znáte příběh o loupežníkovi jménem Nikola Šuhaj? Napsal ho český spisovatel Ivan Olbracht – vycházel přitom z legend o tomto loupežníkovi. Nikola údajně žil ve vesnici Koločava v zakarpatské Rusi.


Tento kraj je oblíbeným turistickým místem pro mnoho Čechů, jak díky známé baladě od pana Olbrachta, tak díky krásné přírodě a mnohým turistickým stezkám, které zde vyznačují čeští nadšenci a které jsou kolem Koločavy opravdu hojné.

Ubytování a strava

Já jsem byla v Koločavě s rodinou na tři noci, které jsme strávili v privátu přímo ve vesnici. Takových privátů je nejen v zde, ale obecně všude na Ukrajině, velké množství. Většinou vyjdou levněji než hotely a dostanete se blíže k místním obyvatelům, poznáte zdejší kulturu ještě o něco lépe. Hotely jsou v Koločavě také, dokonce je tam i jeden český, ale my jsme zvolili variantu privátu.

Najíst se na Ukrajině dá dobře a levně. Můžete si buď nakoupit v samoobsluze a uvařit si sami, pokud máte k dispozici kuchyň, nebo si zajít do restaurace. Ve zmíněném českém hotelu vaří i česká jídla, jinak restaurace většinou nabízejí jídla ukrajinská. Rozhodně ale není důvod se jich bát, ukrajinská kuchyně je výborná.

Zajímavosti a výlety

Můžete se projít po vesnici a prohlédnout si pomník Nikoly Šuhaje, starý hřbitov nebo vesnici jako takovou. A že je na co se dívat. Největší zvláštností, která mě opravdu zaujala, jsou krávy. Ano, krávy. Skoro každá domácnost v Koločavě má svou vlastní krávu, kterou ráno vypustí do vsi a večer se kráva vrátí sama domů. To, že přišla, majitelům ohlásí boucháním rohem do plechových vrat. Proto se není čemu divit, že všichni mají vrata úplně promačkaná.

TIP: Užhorod – ukrajinské město nedaleko hranic Slovenska.

Mimo Koločavu se můžete vydat na pěší túru do hor a vyšlápnout si například na poloniny nebo některý z blízkých vrcholků. My jsme nevynechali ani jedno, ani druhé. Vrchol, na který jsme vyšli, se jmenuje Strimba a jeho nejvyšší bod je přes 1700 metrů nad mořem.

Západní Ukrajina rozhodně stojí za návštěvu. Je to zajímavá oblast s kulturou velmi odlišnou od té naší. Pokud se tam vydáte, věřím, že nebudete litovat.

Fotogalerie

Doporučujeme:

Napsat komentář