Cesta do Ukrajinských Karpat


Znáte příběh o loupežníkovi jménem Nikola Šuhaj? Napsal ho český spisovatel Ivan Olbracht – vycházel přitom z legend o tomto loupežníkovi. Nikola údajně žil ve vesnici Koločava v zakarpatské Rusi.

Tento kraj je oblíbeným turistickým místem pro mnoho Čechů, jak díky známé baladě od pana Olbrachta, tak díky krásné přírodě a mnohým turistickým stezkám, které zde vyznačují čeští nadšenci a které jsou kolem Koločavy opravdu hojné.

Ubytování a strava

Já jsem byla v Koločavě s rodinou na tři noci, které jsme strávili v privátu přímo ve vesnici. Takových privátů je nejen v zde, ale obecně všude na Ukrajině, velké množství. Většinou vyjdou levněji než hotely a dostanete se blíže k místním obyvatelům, poznáte zdejší kulturu ještě o něco lépe. Hotely jsou v Koločavě také, dokonce je tam i jeden český, ale my jsme zvolili variantu privátu.

Najíst se na Ukrajině dá dobře a levně. Můžete si buď nakoupit v samoobsluze a uvařit si sami, pokud máte k dispozici kuchyň, nebo si zajít do restaurace. Ve zmíněném českém hotelu vaří i česká jídla, jinak restaurace většinou nabízejí jídla ukrajinská. Rozhodně ale není důvod se jich bát, ukrajinská kuchyně je výborná.

Zajímavosti a výlety

Můžete se projít po vesnici a prohlédnout si pomník Nikoly Šuhaje, starý hřbitov nebo vesnici jako takovou. A že je na co se dívat. Největší zvláštností, která mě opravdu zaujala, jsou krávy. Ano, krávy. Skoro každá domácnost v Koločavě má svou vlastní krávu, kterou ráno vypustí do vsi a večer se kráva vrátí sama domů. To, že přišla, majitelům ohlásí boucháním rohem do plechových vrat. Proto se není čemu divit, že všichni mají vrata úplně promačkaná.

TIP: Užhorod – ukrajinské město nedaleko hranic Slovenska.

Mimo Koločavu se můžete vydat na pěší túru do hor a vyšlápnout si například na poloniny nebo některý z blízkých vrcholků. My jsme nevynechali ani jedno, ani druhé. Vrchol, na který jsme vyšli, se jmenuje Strimba a jeho nejvyšší bod je přes 1700 metrů nad mořem.

Západní Ukrajina rozhodně stojí za návštěvu. Je to zajímavá oblast s kulturou velmi odlišnou od té naší. Pokud se tam vydáte, věřím, že nebudete litovat.

Fotogalerie

Doporučujeme:

Kde vybíráme ubytování

Už mnoho let používáme aplikaci Booking. Nic neřešíte, klidně hodinu příjezdem na místo si pobyt rezervujete a je to. Ceny jsou často nižší, když si ubytování zamluvíte na poslední chvíli.

Kde kupujeme vstupenky

Neradi celá rodina čekáme ve frontě. Kdo máte malé děti, je vám to jasné. Proto můžete na stránkách GetYourGuide koupit online vstupenky na mnoho míst, kde byste jinde stáli frontu. A v zahraničí klidně i výlety, kde byste jinak u cestovky platili 2x tolik.

Kde koupit zážitky

Každý určitě zná web Slevomat. Zde máte na výběr z mnoha zážitků, což může být ideální dárek.

Kde se pojistit

Cestovní pojištění je důležité mít, i když jedete jen na den do zahraniční. Protože cestujeme hlavně autem, je nezapomínám ani na havarijní pojištění. Vše si vyberete na webu ePojištění.

Napsat komentář