Cesta k moři do Itálie, aneb my čtyři z auta a pes


Pokud nemáte děti, co čerstvě dostudovaly, čímž vyčerpali rodinný rozpočet a psa, který nemůže zůstat doma s babičkou, pak si klidně leťte na all inclusive třeba na Malorku.

V opačném případě nasedněte do auta a vydejte se na cesty jako novodobí nomádi, kteří se shromažďují v houfech na benzínových stanicích za účelem nákupu dálničních známek, venčí své psy na úzkém pruhu zeleně, který lemuje silnici a přitom srkají horkou kávu z termosky.

A hlavně nic nezapomenout!

Nezbytné balení, nošení zavazadel a plnění kufru auta až po okraj bylo konečně dovršeno a my mohli vyrazit vpřed s pocitem vítězoslávy, za který by se nemusel stydět ani legendární kapitán hvězdné lodi Kirk. Čekalo nás (mě, mého muže, syna s přítelkyní a naší border collii) zdolat přibližně tisícikilometrovou cestu do italského městečka San Lorenzo al Mare, ležícího na pobřeží Ligurského moře. Během poslední zastávky před hraničním přechodem Svatý Kříž / Waldsassen, jsme se rozhodli doplnit nádrž našeho forda, ale také své žaludky.

„Dá si někdo řízek?“ zeptala jsem se otvírajíc víko přeplněného zavazadlového prostoru, aby mě vzápětí osvítil blesk poznání.

Tak odtud pramenil ten nejasný pocit, že něco zůstalo doma. Nemáme řízky!

Itálie autem se psem Itálie autem se psem 4

Drahá Evropa

Nicméně jsme se ocitli v Německu a náš ford bezpečně klouzal po dokonalých dálnicích, na kterých se k naší potěše neplatilo žádné mýtné. To se mělo změnit v Rakousku, kde nás desetidenní dálniční známka vyšla na 8,5 euro. V časných ranních hodinách jsme překročili hranici do Švýcarska, kde úhlednost vesnic již hraničila s kýčem. Cena za roční dálniční známku už tak malebná nebyla. 37 euro!!

Cestování se psem do Itálie má výhody

Itálii nás poprvé zarazil pocit, že se přece jen v Evropě něco děje. Celníci se tvářili přísně a občas odstavili náhodně vybranou dodávku ke kontrole. Nás nechali projet bez povšimnutí. Ostatně pes na klíně mého syna s hlavou vystrčenou z okénka byl dostatečnou zárukou toho, že nebudeme žádní džihádisté.

V cíli cesty

San Lorenzo al Mare je malebné městečko na trase Giro di Italia a tato skutečnost je zde připomínána na každém kroku. (Honosí se také výstavními plážemi, kterých jsme si moc neužili, jelikož jsme se později koupali na kamenité spiaggia per cani – psí pláži).

Itálie autem se psem 6 Itálie autem se psem 7

Nás navigace, ale vedla dál do kopců směrem pod obrovský viadukt, který teprve v nedávných letech překlenul údolí. „Dojeli jste do cíle“, zahlásila navigace. Kovová mříž oddělovala příjezdovou cestu a na dohled se krčila venkovská vilka schovaná mezi olivovníky. „Buongiorno!“ uvítal nás s širokým úsměvem snědý mladík a obřadně nám předal klíče od vily. Naše dovolená mohla začít.

Itálie autem se psem 2

Ubytování v Itálii

Itálie je velmi oblíbená země, kam v létě směřuje mnoho turistů a to nejen Čechů. Ubytování sice můžete na místě najít, ale lepší je mít jistotu a tak rezervujte již v Čechách na www.booking.com, kde si také můžete prohlédnout ubytovací zařízení a jejich hodnocení, což se určitě hodí.

itálie autem se psem 3

Itálie autem se psem 5