Cesta na Nordkapp – zájezd busem


Na šestnáctidenní náročný zájezd na NordKapp – nejsevernější místo Evropy se připravuji několik let, na konci června 2002 vyjíždíme s CK Scandia Czech tour Jablonec n.N.

Zájezd Nord kapp busem

Renault Iliade přijíždí v 15.30 hod., sedíme vpravo vzadu, na hranici německý celník laškuje s mládeží, semifinále fotbalu SRN – Korea 1-0, vidíme „vybydlené“ fabriky v Sudetech Saska, dálnici po Hitlerovi rozbíjejí a melou. V 03 hod. v Trelleborgu vjíždíme do trajektu a jako jedni z prvních zaléháme do křesel na 80 km jízdy, párkrát se budím zimou, proto ani nejdu na palubu. Bus vyjíždí na molo jako druhý a projíždíme celnicí, přivezli jsme i vlak dřeva – z Čech ? V Lundu fotím runový menhir s germánským nápisem a dům, kde žil Josef Dobrovský, studoval zde archivy a měl dva zapisovatele. Nejstarší univerzita v severní Evropě byla založena roku 1425, má čtyři fakulty a 25.000 studentů, měla rektorem našeho emigranta a jeden místní student byl rektorem na UK Praha, patří mezi 100 top světových univerzit. Průvodce je historik, filosofická + právnická fakulta, živí se právničinou a má perfektní znalosti.

Na Nordcapp můžete jet nejen autobusem, ale i autem a třeba také na motorce. Zajistěte si ale ubytování předem na Booking.com

V Jonkopingu je základna Scandia tour, vítá nás šéf Mgr. Zdeněk Šmíd a točí svianskou 10 za 20 Kč, káva je zdarma, máme prý nejlepší posádku. Hráli zde naši hokejisté MS 2002, v městské oblasti Jönköping-Husqvarna vyrábí sirky Safety Match – licenci má pokračovatel Solo Sušice, jezero Vättern měří 128 x 31 km. Skanzen v Greně má střechy z břízy porostlou trávou, lízátka se vyrábějí válením a natahováním přes hák, jedno dostal i král, aby byl hodný. Spíme v Hagelby, na večerní procházku jdou páni po semifinále BrazílieTurecko 1-0. Před snídaní fotím budovu telefonní společnosti Lars Magnuso Ericsson 1906-26, střídám kraťasy + triko za pláťáky, končím rifle + teplá košile + bunda.

Čtěte další článek o letní dovolené autobusem do Norska

Stockholm leží na 14 ostrovech, fotím hrob zakladatele – Jarl Birger Magnussona + nejstarší telefonní budku. J.A. Komenský ve městě prosil o pomoc proti Habsburkům. Domácí králův zámek a zahrada jako Versailles je vyzdobena sochami ukradenými z Prahy, Rudolfovu sbírku vezlo 10 formanských vozů a převáželo 20 lodí, velící generál Wrangel pro ně postavil justiční palác.

Kdyby Fridrich Falcký přerušil oběd a zavřel pražské brány, trvala by bitva u Lipan déle než dvě hodiny a přiblížila by se vojska moravská a uherská, říká průvodce. Ve Stockholmu syn Fridricha Falckého provokoval nešlechtice k soubojům a vyhrával, dcera provokovala výstřihem a 17 psy. Místo v roce 1996 navštíveného Vassa muzea obědváme s Pavlem a při dešti spíme.

Fotogalerie

Nordcapp ubytování (booking)

Další díly cestopisu

  1. díl – Cesta na Nordkapp – poznávací zájezd busem
  2. díl – Nordkapp – nejsevernější místo Evropy
  3. díl – Norské fjordy a města Tromso a Narvik
  4. díl – Velrybí safari v Norsku
  5. díl – Trolové v Norsku
  6. díl – Jostedalsbreen – největší norský ledovec
  7. díl – Holmenkollen – středisko zimních sportů

Napsat komentář