Cesta na sever Polska k Baltskému moři


Unikátní architektura. Největší gotický cihlový kostel na světě. Chladné, divoké moře. Nádherné sněhobílé písečné pláže, stovky metrů dlouhé, bez rezervovaných míst a otravných prodavačů. Příjemní, ochotní lidé. Mystické lesní hvozdy. Baltské pobřeží na severu Polska mě očarovalo.

Čechy opomíjený Balt

Sever Polska? Když jsem se zmínil před známými o svém plánu vypravit se na sever Polska, varovali mě před ledovým větrem, studenou vodou a neutěšenými turistickými podmínkami. O to větší bylo naše překvapení, když jsme s několika přáteli k Baltu přijeli.

písečné duny polská sahara

Výjimečná architektura Starého města

Cestu autem na sever Polska jsme si zpříjemnili dvoudenní přestávkou u Mazurských jezer. Tamní, pořád ještě relativně nedotčená příroda nás navnadila na divokou krajinu u pobřeží Baltu. Ještě předtím jsme však chtěli spatřit na vlastní oči slavný Gdaňsk.

Příjemné letité přímořské město nás překvapilo krásnými plážemi, teplou vodou a výjimečnou architekturou v historické části města.

Monumentální a i pro nevěřícího člověka dech beroucí je zejména pohled na středověký cihlový kostel Panny Marie, údajně největší gotický cihlový kostel na světě.

Gdaňsk má však i svá negativa – velké množství turistů a oproti jiným místům v Polsku i o poznání vyšší ceny.

gdaňsk polsko

Návštěva města určitě stojí za vyložený čas, byť ubytování na další čas bych spíše po zkušenostech doporučoval v jiném severském letovisku – a že jich na výběr je celá řada (namátkou kupříkladu Miedzyzdroje, Rewal, Sopoty, Mielno, Jaroslawiec, Ustka, Leba nebo poloostrov Hel).

Polská Sahara a Elfí hvozd

Protože s přáteli dáváme před rušnými ulicemi přednost tichu a kráse přírody, další zastávkou na naší cestě byly na severu Polska četné bílé písečné pláže. Navštívili jsme vyhlášené písečné duny u městečka Leba a u vesnice Czolpino.

Přes den nabízejí úchvatný pohled a příležitost k romantické procházce. Večer díky zapálených ohňům dostávají nádech skandinávského tajemna.

písečné duny polská sahara 2

Podobně mystický zážitek jsme prožili, když jsme se vnořili do místních lesních hvozdů. Leckdy doslova pohádkový les připomíná elfí říši. Podmanivý borový les se rozkládá například u města Karwia na severu od Gdaňsku.

Kdy a jak na sever Polska jet

Na základě informací z internetu jsme pro naši cestu zvolili termín na přelomu července a srpna. Rady se nám osvědčily, teploty se držely kolem příjemných 26 stupňů a moře mělo odhadem přes 20 stupňů.

Jak jsem se již zmínil, vypravili jsme se na sever Polska autem. Silnice jsou pohodlné a udržované a až na poněkud monotónní krajinu cesta rychle ubíhala. Příjemným osvěžením za jízdy bylo čerstvé ovoce od četných prodejců ovoce a zeleniny u cesty, kteří se svými ministánky patří k místnímu koloritu.

Kde hledat v Polsku ubytování

Ubytování jsme s výjimkou Gdaňsku, kdy jsme si apartmán zabookovali již z Čech, řešili podle sympatií až na místě. Kempů, penzionů i luxusních hotelů naleznete u Baltu dost.

rezervujte ubytování

Všimli jsme si i celé řady cedulí nabízejících ubytování v soukromí u místních.

Baltské pobřeží nás nadchnulo a plánujeme se na sever Polska opět časem vydat. Všem cestu doporučuji.