Cestování autem do Bulharska


Nikdy nezapomenu na ty zvláštní noci, uprostřed „balkánské divočiny“, zatímco se za okny auta míhají stromy, pole, louky krajiny i celé země. Hučení motoru člověka pomalu ukolíbá k spánku, a pokud neřídí a jisté nepohodlí auta dovolí, je to jen dobře.

Autem do Bulharska

Svatý Vlas Bulharsko

Jezdil jsem do Bulharska, ne z důvodů jako většina Čechů, ale z důvodů jasně osobních. Má maminka se za mlada jmenovala Taška Georgieva, ale v roce 1987 se přestěhovala do České republiky, protože se bláznivě zamilovala do mého otce, kterého poznala na Bulharské pláži Zlatá rybka. Její křestní jméno ji zůstalo, ale samozřejmě po svatbě si nechala přepsat příjmení podle svého muže. Znamená to, že mám v Bulharsku půlku rodiny, a proto na Balkán tak rád jezdím.

Proč nelétám? To je dobrá otázka, na kterou mám jednoduchou odpověď. Nemám peníze.

Cesta do Bulharska přes Srbsko trvá cca 22 hodin, a to počítám i se šílenými frontami na Maďarsko-srbských hranicích. Hranice jsou zaplněné právě proto, že ohromné množství rodin, zejména Turků se na léto vrací za svými rodinami (stejně jako já).

TIP: Autem do Turecka na dovolenou

Někdo by už toto cestování nazval zvláštním. Já sem ani nikdy nelitoval. Když jsem byl mladší, tak jsme jezdili bez přestávky na spaní. Jednou se nám s rodinou stalo, že jsme se rozhodli stanovat někde na hranici Bělehradu a když jsme si konečně roztáhli stan. Strhl ho obrovský vítr a pustila se do nás jedna z nejšílenějších bouřek, které jsem kdy zažil. Balkánské letní „přeháňky“ jsou tímto pověstné. Tak jsme všechny spacáky a deky a stany okamžitě sbalili a jeli jsme dál.

Teď už si můžeme v pořádku dovolit pronajmout si pokoj v Maďarsku, třeba přes Booking.

Pokud člověk nikam nespěchá, je to příjemné řešení, zvlášť když se člověk v noci bojí mikro spánku. Už máme vyhlídnuté hotely, ale stalo se nám taky, že jsme se na začátku Rumunska nechali ubytovat v naprosto odporném hotelu, ve kterém smrděl celý pokoj žumpou.

Další výhodou cesty autem na dovolenou je právě mobilita. Málo kdo má přehled o tom, kolik zvláštních památek a krásných zajímavých míst je na Balkáně. A právě díky tomu, že jste autem, se do těchto zákoutí můžete bez problému podívat!

Další články o Bulharsku

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář