Nikdy nezapomenu na ty zvláštní noci, uprostřed „balkánské divočiny“, zatímco se za okny auta míhají stromy, pole, louky krajiny i celé země. Hučení motoru člověka pomalu ukolíbá k spánku, a pokud neřídí a jisté nepohodlí auta dovolí, je to jen dobře.
Obsah článku
Autem do Bulharska
Jezdil jsem do Bulharska, ne z důvodů jako většina Čechů, ale z důvodů jasně osobních. Má maminka se za mlada jmenovala Taška Georgieva, ale v roce 1987 se přestěhovala do České republiky, protože se bláznivě zamilovala do mého otce, kterého poznala na Bulharské pláži Zlatá rybka. Její křestní jméno ji zůstalo, ale samozřejmě po svatbě si nechala přepsat příjmení podle svého muže. Znamená to, že mám v Bulharsku půlku rodiny, a proto na Balkán tak rád jezdím.
Proč nelétám? To je dobrá otázka, na kterou mám jednoduchou odpověď. Nemám peníze.
Cesta do Bulharska přes Srbsko trvá cca 22 hodin, a to počítám i se šílenými frontami na Maďarsko-srbských hranicích. Hranice jsou zaplněné právě proto, že ohromné množství rodin, zejména Turků se na léto vrací za svými rodinami (stejně jako já).
Někdo by už toto cestování nazval zvláštním. Já sem ani nikdy nelitoval. Když jsem byl mladší, tak jsme jezdili bez přestávky na spaní. Jednou se nám s rodinou stalo, že jsme se rozhodli stanovat někde na hranici Bělehradu a když jsme si konečně roztáhli stan. Strhl ho obrovský vítr a pustila se do nás jedna z nejšílenějších bouřek, které jsem kdy zažil. Balkánské letní „přeháňky“ jsou tímto pověstné. Tak jsme všechny spacáky a deky a stany okamžitě sbalili a jeli jsme dál.
Teď už si můžeme v pořádku dovolit pronajmout si pokoj v Maďarsku, třeba přes Booking.
Pokud člověk nikam nespěchá, je to příjemné řešení, zvlášť když se člověk v noci bojí mikro spánku. Už máme vyhlídnuté hotely, ale stalo se nám taky, že jsme se na začátku Rumunska nechali ubytovat v naprosto odporném hotelu, ve kterém smrděl celý pokoj žumpou.
Další výhodou cesty autem na dovolenou je právě mobilita. Málo kdo má přehled o tom, kolik zvláštních památek a krásných zajímavých míst je na Balkáně. A právě díky tomu, že jste autem, se do těchto zákoutí můžete bez problému podívat!
K moři do Bulharska? Jedině autem!
Možná má většina z nás spojené Bulharsko s levnými potravinami a dovolenými v dobách dávno minulých. Pokud bychom zůstaly jen u těchto historických vzpomínek, jistě bych přišli o zajímavou proměnu, kterou mezitím Bulharsko prošlo.
Dovolená Bulharsko autem
Stalo se nejen jednou ze zemí Evropské unie, a tudíž k jeho návštěvě stačí občanský průkaz, především ale dokázalo, že umí cizince přijmout s otevřenou náručí a nabídnout jim krásnou přírodu, bohatou kuchyni a čisté moře.
Jak se dostat do Bulharska
Pokud se rozhodnete jet k Černému moři s vlastním autem, z České republiky vede nejlepší cesta po dálnicích přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko až do hlavního města Bulharska – Sofie. Poté po nově opravené dálnici až do Burgasu, Varny či menších letovisk.
Info: Vzdálenost z Prahy až na Zlaté Písky k moři je cca 1600km a doba jízdy bude 17 hodin.
Jednou z čím dál oblíbenějších variant je také zapůjčení auta přímo v Bulharsku. Půjčovny jsou nejčastěji ve velkých městech s letištěm, tedy již zmiňovaná přímořská letoviska a Sofie. Cena za půjčení auta na jeden den se pohybuje kolem 20 €, se zvyšujícím počtem dnů ale cena může klesnout až ke 14 € na den. Je běžné, aby tato cena obsahovala pojištění auta i zaplacení dálničního poplatku.
Kam do Bulharska k moři
Po vyřešení problému s dopravním prostředkem zbývá už jen otázka kam vyrazit. Pokud toužíte slyšet u Černého moře češtinu a topit se v záplavě lehátek, doporučujeme oblíbené Zlaté písky nebo centrální pláž v Burgasu. Na přímořských plážích je ale možné nalézt také množství menších měst, které jsou sice také lákadlem turistů (přímořské město bez turistů je v letních měsících téměř nemožné najít), přesto ale stojí za návštěvu.
Ať už se jedná o krásný historický Neseber nebo malý poloostrov Sozopol. Překvapením může být Černomorec, městečko s téměř rodinnou atmosférou. Bohužel i sem začínají turisté jezdit ve velkém, skromnost malých domečků a mírně divoké pláže však ještě zůstává.
K nalezení malých opuštěných pláží pro dobrodružnější cestovatele je nejlépe mít vlastní auto a trochu odvahy. Když totiž vyjedete z turistických lokací plných hotelů a upravených pláží, je možné najít nezapomenutelná místa pro rozložení stanů a bivakování v přírodě. Přiložené fotografie mohou posloužit jako důkaz. Šťastnou cestu ke krásnému Černému moři a приятна почивка!
Levná dovolená nemusí být pouze v Bulharsku, podívejte se do naší kategorie Dovolená u moře, přestože plánujete letos navštívit opět třeba Chorvatsko, tak cena za hotel může být lepší než apartmány u moře, kam dojedete autem. A zajímá-li Vás počasí, pak doporučuji na serveru Yr.no – Bulharsko.
Zájezdy do Bulharska, recenze, hotely a ubytování
Zobrazit recenze nejlepších hotelů v Bulharsku.
Vyhledat zájezdy do Bulharska od všech cestovek na Invia.cz.
Vybrat ubytování na Booking.com.