Cestování autem k moři do Slovinska


Slovinsko je půvabná malá zemička s kouskem moře. Okouzlí vás ale i cestou, dáte-li jí příležitost. Jazykem se tolik neliší, není třeba se tedy bát, na základních potřebách se se Slovinci domluvíte snadno. A když ne česky, tak anglicky už tu umí téměř všichni.

Autem do Slovinska

Z Česka dá dostat nejlépe skrz Rakousko. V Grazu je třeba sledovat ukazatele na Maribor a už tu čekají hranice (bez hraniční kontroly) do Slovinska. Pak už stačí fičet po dálnici A1 z Mariboru do hlavního města státu, Ljubljany, a odtud stále po A1 až na pobřeží.

Na co je třeba si dát při cestování autem nejvíce pozor?

Poplatky za dálnice

Po Slovinsku se dá jezdit i okresními silnicemi, pokud ale chcete dojet opravdu až k moři, tak vřele doporučuji koupit si dálniční známku, jinak Vám cesta zabere dvakrát tolik času.

Pro osobní auto lze zakoupit známku platnou 7 dní (15 EUR), měsíc (30 EUR), nebo celý rok (110 EUR). Jak je vidno, je dálniční známka dražší než v Rakousku, kde za desetidenní zaplatíte 8,9 EUR, měsíční 25,9 EUR a roční 86,4 EUR.

Ve Slovinsku je policajtů požehnaně a pokuty jsou veliké, rozhodně nedoporučuji zkoušet jet bez placení.

Pokud nechcete platit za slovinské dálnice, lze na slovinské pobřeží dojet přes Itálii (skrz města Udine a Trieste). Zde se ale poplatkům také nevyhnete, jen se neplatí dopředu, ale vždy za projetý úsek.

Co vidět cestou

Slovinsko oplývá mnoha přírodními krásami, z nichž většina se točí kolem vápence a krasových jevů. Cestu k moři si můžete zpestřit kratší či delší zastávkou . Lákají Vás pohledy na vysokohorská plesa při pěších tůrách? Pak doporučuji vydat se do Triglavského národním parku nebo naproti přes údolí do Kamniško-Savinjských Alp. Počasí bývá na vrcholcích hor proměnlivé. Je-li na horách zataženo, vykoupejte se v teplých sladkých vodách Bohinjského nebo Bledského jezera. Malé i velké vodáky může potěšit splutí řeky Sáva, které teče poblíž městečka Radovljica a Kranj. Tato malá městečka vás možná okouzlí více než paneláky obestavěná Ljubljana, které jižanské kouzlo také nelze upřít. V létě se můžete ve zmíněných městech nejen napít dobrého vína, ale také můžete narazit na osobité hudební festivaly pod širým nebem.

TIP: Nezapomeňte na cestovní pojištění

Na půli cesty mezi hlavním městem Slovinska a pobřežím se těsně vedle dálnice nachází jeskyně, ve které dokonce jezdí vlak. Postojnska jama se jmenuje, ukazatale vás k ní budou lákat už z dálky.

Slovinsko Ubytování

A už jste u moře, kde na Vás na mysu čeká nejkrásnější městečko Piran. Zpívá se o něm v mnoha cikánských písních, tak je krásné.

Slovinsko Piran

Související:

Strunjan – přírodní park na pobřeží Slovinska

| Rubriky Slovinsko