Jaká je povinná výbava auta v Polsku, jaké jsou rychlostní limity a kde a kolik se platí dálniční poplatky. Informace a rady na cestu k Baltu autem pro všechny řidiče.
Rychlostní limity v Polsku
- Dálnice – 140 km/h
- Rychlost mimo obec – 90 km/h
- Rychlost v obci – 50 km/h (platí pouze v zastavěné části obce, jinak je možné jet až 90 km/h)

Info pro řidiče na cestě Polskem
Dálnice a rychlostní silnice v Polsku ma obrácené označení než u nás. Dálnice je modře, rychlostní silnice zeleně. O cestování autem po Polsku jsem přečetl několik „hrůzostrašných“ historek, ale pravda je taková, že zde jezdí mnohem lépe než u nás, jízda je pohodová, ale stačilo dojet cestou domů na hranice Německo / Čr a už bylo znát, že jsme doma :-/
Všechna auta také musí po celý den svítit, stejně jako v ČR.
Dálniční poplatky v Polsku pro osobní auta
Na vybraných úsecích dálnic se vybírá poplatek – mýto – najdete zde mýtné brány a zde zaplatíte, berou platební karty, polskou měnu Zlotý a také Euro.
Dálniční známka se zde nepoužívá, zpoplatněné jsou jen některé dálniční úseky.
Při cestě z Čech do města Mezizdroje jsme jeli kousek po dálnici, ale mýtná brána nikde nebyla, takže i když vám při plánování trasy navigace zahlásí část cesty jako placené úseky, pokud máte osobák do 3,5 tuny, pak je to zřejmě zdarma a bez poplatku.
Povinná výbava auta v Polsku
Kromě klasické výbavy jako máte v autě v Čechách je nutný také hasící přístroj (hasičák), ten patří mezi povinné vybavení auta. Koupíte jej za cca 300 kč.

Doporučení: Poviná výbava, kterou jsem mel s sebou na cestě z Česka do Polska k moři
Výstražný trojúhelník je nutné použít, pokud budete mít porouchané auto a např. při jeho tažení je nutné jej dát na zadní okno na levou stranu. Já mám na autě folie, pak nevím, jak bych toto řešil..
Cestovní doklady
Polsko je součástí Evropské Unie, takže můžete cestovat i na občanský průkaz.
Pozor: I děti musí mít na cestě do zahraničí cestovní doklad.
My si vzali stejně raději i pas pro všechny cestující :) a také jeho kopii, ta se hodí, pokud půjdete třeba do města a nemusíte s sebou brát občanku nebo originální pas.
Samozřejmě nezapomeňte na řidičský průkaz. Pokud jedete autem služebním nebo půjčeným, je nutné mít i na toto potvrzení.
Zelená karta
Určitě je potřeba i „zelená karta“, což je mezinárodní potvrzení o pojištění odpovědnosti za provoz motorových vozidel. Lze vyřídit i online.
Používání kamer do auta v Polsku
Sám v autě kameru mám a na žádný problém jsem nenarazil. Pravda, taky ale skoro ani na žádné policejní auto – jen jedno kousek od hranic monitorující dopravu.
Kolik vyjde cesta autem do Polska k Baltskému moři
Jeli jsme trasu 500 km – Ústí nad Labem – Miedzyzdroje. Spotřebu jsem měl cestou tam 6,9 L a cestou zpět 7,2L/100km (Opel Astra 1.8 92kw benzín automat).
Celkem jsme při dovolené v Polsku najeli 1400 km.
Pokud tedy budu brát průměr 7L/100km, pak při ceně cca 32 kč/litr benzínu to dělá přibližně 1100 kč na jednu trasu. Dle palubního počítače mi v cíli v Mezizdrojích ukazoval ještě dojezd 200 km.
Samozřejmě záleží na mnoha faktorech, já jedu na pohodu, dodržuji rychlostní limity a snažím se jet plynule, ne brzda/plyn jako někteří, kteří se pak diví že i jejich „nafťák“ jim nějak moc „žere“.
Cena benzínu v Polsku a další ceny PHM jsou + – stejné jako v ČR.
Dovolená Polsko autem – co se bude hodit
- Auto mapa
- Nabíječka na mobil do auta (ideálně která umí nabíjet 2 zařízení zároveň)
- Tablet na pohádky/filmy/hry pro děti (k nezaplacení :)
Takže jak vidíte, návod, jak vycestovat do Polska, už znáte a můžete do této zajímavé země také vyrazit.
Tento rok plánujeme první cestu autem do Polska k moři a hledáme na internetu aktuálni informace. Přečetlí jsme s manželem už mnoho článků na téma co vše je nutné v Polsku v autě mít, ale tento je jeden z nejkomplexnějších. Snad se nám tam bude líbit jak všichni známí, co u Baltu byli, popisují.
Viki, díky, proto tyto stránky dělám, aby pomohly dalším cestovatelům :) U Baltského moře se vám určitě bude líbit, tak jako každému, kdo tam byl. A že těch lidí už opravdu hodně začíná přibývat…
Právě takové informace jsem hledal. Stěhujeme se a některý nový nábytek jsem objednal přímo u výrobců v Polsku, takže si budu muset půjčit dodávku a zajet si tam pro to sám. Zdá se že si budu muset koupit ten hasičák. Dodávku si chci půjčit a co jsem pochopil tak součástí výbavy není. No co, doma se může stejně hodit. Do Polska sice občas jezdím, ale hasičák jsem nikdy neřešil. Jenže to jezdím jen tady za hranice na trh a to je tak vše. Už si ani nepamatuje, jestli mi výbavu kontrolovali, když mě naposledy stavěli, ale myslím, že ne. Naštěstí.
Děkuji za super rady. Mam jen jeden dotaz. Jak je to s cestou do Polska cizim (pujčeným) autem? Jé nutný průvodní dopis nebo je to jedno? Řešíme jak dovolenou tak obyčejné nákupy v polsku auto o psané na tchána ale jezdíme s ním my. Bojíme se aby s tím nebyl problém. Dekuji
Dobrý den, musí být hasicí přístroj nebo stačí hasicí sprej? Děkuji
díky za tipy
Rychlost na dálnici 140,mnoho stacionárních fotoradarů,parkování na chodníku povoleno,rondo-kruhový objezd,rychlost v obci 50 po 22h 60,obec začíná u bílé cedule silueta domečků a kostela,ne název obce!Serwis opon-pneuservis.Kara-pokuta.Tel. policja 997,straz pozarna 998,ambulancja 999.benzin levnější,na benzinových pumpách wc,sprcha,kantor-směnárna,apteka-lékárna.Někde se musí zaplatit dopředu,někde natankuje obsluha.Dálnice ekspresowe např.S3 bezplatné.Dálnice nové pěkné.Chodec má na přechodu přednost,auto musí stát před bílou čárou.Hasičák v autě ano,lékárnička doporučená.CB v autě ano,velmi používané.Denní svícení-ano.
V Polsku si řidiči navzájem více pomáhají,taková větší solidarita tam panuje a ohleduplnost,ale jezdí rychle,to je pravda Polský TIR neznamená Polský řidič v něm,většinou ho řídí Ukrajinec,Bělorus apod.Lépe být vybaven na cesty do PL CB vysílačkou,většina Polských řidičů vlastní CB a kvalitní navigaci rozpoznávající radary,je jich tam fakt hodně.
Miloši, díky hlavne za tu fotografiu, ktorá potvrdzuje na 100% právny stav v Polsku.
CB-radio je v PL veľmi na ústupe, jednak stojí peniaze a tiež je potrebné ho nainštalovať v aute a nie je on-line. Vrele doporčujem aplikáciu yanosik.pl, ktorú používa v PL snáď každý. Je tam okrem hlásení hliadok a radarov aktuálna mapa poľských ciest, včítane nových úsekov diaľníc a rýchlostných ciest. WAZE sa v PL používa menej.
Platené cesty sú A4 a A2 a A1 z Torune na sever, celá platená bude až po dokončení. Aktuálny stav je dobre si preveriť na yanosikovi. Platby sú ako píšeš na „bramkach“ t.j. mýtne stanice, doporučujem platiť kreditkou. Často sú to dlhé úseky, niekedy viackrát po 10÷20km. Systém ako je napríklad v Taliansku – lístok pri prejazde hraníc a potom platba napríklad po 1000km pri výjazde z diaľnice niekde v Kalábrii v PL nefunguje.
Inak celkom odvaha dávať rady ohľadne kamery v aute – to, že si nemal problém neznamená, že robiť záznam z verejného priestranstva, je povolený. V rôznych krajinách EU je toto posudzované veľmi individuálne a tak aj v prípade že by si chcel použiť takýto záznam pri nehode sa ti môže stať že dostaneš riadnu pálku a tvoj záznam bude vymazaný. Pozor na to.
Dobrý den, musí být hasicí přístroj nebo stačí hasicí sprej? Děkuji
No on zase tolik cenový rozdíl není, takže doporučuji klasický hasičák, nevím, co by šlo uhasit tím sprejem…
Dálnice super,hasičák v autě,ne kufru,vysoké pokuty
Provoz vozidla v zahraničí, až na pár zemí, které nejsou vysokými smluvními stranami žádné z dohod o mezinárodním provozu (Korejská lidově demokratická republika, Království Bhután, Městský stát Vatikán…), se řídí buďto Úmluvou o silničním provozu (Vídeň 1968), a u států, které tuto nepřijaly, Úmluvou o silničním provozu (Ženeva 1949).
Rzeczpospolita Polska je smluvní stranou Úmluvy o silničním provozu (Vídeň 1968), tedy postačuje výbava vozidla, která je povinná v zemi, v níž je vozidlo registrováno.
Pro odpověď, zda-li nutno zakupovat při cestě do Polska hasící přístroj, či-li nic, jest nutno zodpovědět otázku, zda-liž vnitrostátní právo chápe hasící přístroj jako povinnou výbavu vozidla, či ukládá řidiči povinnost mít u sebe hasící přístroj.
Według przepisu $11.1 odz. 14 Obwieszczenie ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 27 października 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia pojazd samochodowy wyposaża się w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla.
S ohledem na tu skutečnost, že se jedná o výbavu vozidla, nikoli povinnost řidiče, řidič vozidla registrovaného Českou republikou NEMUSÍ mít u sebe v Polsku hasící přístroj.
dobrý den jak se posuzuje vozidlo do 3.5t v soupravě s karavanem kde váha přesahuje 3,5t
vztahuje sena tuto soupravu platby mýta(dálniční poplatky ) nebo se bere jen váha vozidla.
děkuji Jirásek
Dobrý den, mám pocit že se to vztahuje na celou soupravu, bylo o tom jedno video na Yt na kanále RV rodina.