Cestování autem v Polsku – povinná výbava, dálniční poplatky, rychlostní limity

 • Rychlostní limity v Polsku

Jaká je povinná výbava auta v Polsku, jaké jsou rychlostní limity a kde a kolik se platí dálniční poplatky. Informace a rady na cestu k Baltu autem pro všechny řidiče.

Rychlostní limity v Polsku

 • Dálnice – 140 km/h
 • Rychlost mimo obec – 90 km/h
 • Rychlost v obci – 50 km/h (platí pouze v zastavěné části obce, jinak je možné jet až 90 km/h)

Podrobnější informace jsou na obrázku výše.

Info pro řidiče na cestě Polskem

Dálnice a rychlostní silnice v Polsku ma obrácené označení než u nás. Dálnice je modře, rychlostní silnice zeleně. O cestování autem po Polsku jsem přečetl několik „hrůzostrašných“ historek, ale pravda je taková, že zde jezdí mnohem lépe než u nás, jízda je pohodová, ale stačilo dojet cestou domů na hranice Německo / Čr a už bylo znát, že jsme doma :-/

Všechna auta také musí po celý den svítit, stejně jako v ČR.

Dálniční poplatky v Polsku pro osobní auta

Na vybraných úsecích dálnic se vybírá poplatek – mýto – najdete zde mýtné brány a zde zaplatíte, berou platební karty, polskou měnu Zlotý a také Euro.

Dálniční známka se zde nepoužívá, zpoplatněné jsou jen některé dálniční úseky.

Při cestě z Čech do města Mezizdroje jsme jeli kousek po dálnici, ale mýtná brána nikde nebyla, takže i když vám při plánování trasy navigace zahlásí část cesty jako placené úseky, pokud máte osobák do 3,5 tuny, pak je to zřejmě zdarma a bez poplatku.

Povinná výbava auta v Polsku

Kromě klasické výbavy jako máte v autě v Čechách je nutný také hasící přístroj (hasičák), ten patří mezi povinné vybavení auta. Koupíte jej za cca 300 kč.

Povinná výbava auta v Polsku

Doporučení: Poviná výbava, kterou jsem mel s sebou na cestě z Česka do Polska k moři

Výstražný trojúhelník je nutné použít, pokud budete mít porouchané auto a např. při jeho tažení je nutné jej dát na zadní okno na levou stranu. Já mám na autě folie, pak nevím, jak bych toto řešil..

Cestovní doklady

Polsko je součástí Evropské Unie, takže můžete cestovat i na občanský průkaz.

Pozor: I děti musí mít na cestě do zahraničí cestovní doklad.

My si vzali stejně raději i pas pro všechny cestující :) a také jeho kopii, ta se hodí, pokud půjdete třeba do města a nemusíte s sebou brát občanku nebo originální pas.

Samozřejmě nezapomeňte na řidičský průkaz. Pokud jedete autem služebním nebo půjčeným, je nutné mít i na toto potvrzení. 

Zelená karta

Určitě je potřeba i „zelená karta“, což je mezinárodní potvrzení o pojištění odpovědnosti za provoz motorových vozidel. Lze vyřídit i online.

Nejlevnější povinné ručení

Používání kamer do auta v Polsku

Sám v autě kameru mám a na žádný problém jsem nenarazil. Pravda, taky ale skoro ani na žádné policejní auto – jen jedno kousek od hranic monitorující dopravu.

Kolik vyjde cesta autem do Polska k Baltskému moři

Jeli jsme trasu 500 km – Ústí nad Labem – Miedzyzdroje. Spotřebu jsem měl cestou tam 6,9 L a cestou zpět 7,2L/100km (Opel Astra 1.8 92kw benzín automat).

Celkem jsme při dovolené v Polsku najeli 1400 km.

Pokud tedy budu brát průměr 7L/100km, pak při ceně cca 32 kč/litr benzínu to dělá přibližně 1100 kč na jednu trasu. Dle palubního počítače mi v cíli v Mezizdrojích ukazoval ještě dojezd 200 km.

Samozřejmě záleží na mnoha faktorech, já jedu na pohodu, dodržuji rychlostní limity a snažím se jet plynule, ne brzda/plyn jako někteří, kteří se pak diví že i jejich „nafťák“ jim nějak moc „žere“.

Cena benzínu a další ceny PHM v Polsku jsou + – stejné jako v ČR.

Dovolená Polsko autem  – co se bude hodit

 • Auto mapa
 • Nabíječka na mobil do auta (ideálně která umí nabíjet 2 zařízení zároveň)
 • Tablet na pohádky/filmy/hry pro děti (k nezaplacení :)

Čtěte dále

Sdílejte článek s přáteli
 •  
 •  
By |2019-01-11T20:08:33+02:00Srpen 14th, 2018|Polsko, Rady a tipy|

5 komentářů

 1. Viktorie 31.1.2019 v 8:19

  Tento rok plánujeme první cestu autem do Polska k moři a hledáme na internetu aktuálni informace. Přečetlí jsme s manželem už mnoho článků na téma co vše je nutné v Polsku v autě mít, ale tento je jeden z nejkomplexnějších. Snad se nám tam bude líbit jak všichni známí, co u Baltu byli, popisují.

 2. Miloš 2.2.2019 v 22:35

  Viki, díky, proto tyto stránky dělám, aby pomohly dalším cestovatelům :) U Baltského moře se vám určitě bude líbit, tak jako každému, kdo tam byl. A že těch lidí už opravdu hodně začíná přibývat…

 3. Marek 25.2.2019 v 23:09

  Právě takové informace jsem hledal. Stěhujeme se a některý nový nábytek jsem objednal přímo u výrobců v Polsku, takže si budu muset půjčit dodávku a zajet si tam pro to sám. Zdá se že si budu muset koupit ten hasičák. Dodávku si chci půjčit a co jsem pochopil tak součástí výbavy není. No co, doma se může stejně hodit. Do Polska sice občas jezdím, ale hasičák jsem nikdy neřešil. Jenže to jezdím jen tady za hranice na trh a to je tak vše. Už si ani nepamatuje, jestli mi výbavu kontrolovali, když mě naposledy stavěli, ale myslím, že ne. Naštěstí.

 4. Hohiska 3.3.2019 v 23:24

  Děkuji za super rady. Mam jen jeden dotaz. Jak je to s cestou do Polska cizim (pujčeným) autem? Jé nutný průvodní dopis nebo je to jedno? Řešíme jak dovolenou tak obyčejné nákupy v polsku auto o psané na tchána ale jezdíme s ním my. Bojíme se aby s tím nebyl problém. Dekuji

 5. Petr 9.5.2019 v 17:55

  Dobrý den, musí být hasicí přístroj nebo stačí hasicí sprej? Děkuji

Napsat komentář