Cestování po Srí Lance za zdejšími krásami


Srí Lanka (Šrí Lanka) je jedna ze zemí, kde se dá cestovat velmi snadno a s poměrně nízkým budgetem. Ne nadarmo se říká, že je vhodná pro „cestovatelské začátečníky“, kteří si zde mohou v klidu a především bezpečně osvojit cestovatelské dovednosti. Vhodná je i pro sólo cestovatele.

Srí Lanka cestování a místní doprava

Funguje zde výborná městská dopravní síť. Autobusovými i vlakovými spoji se dostanete téměř kamkoliv si zamanete, minimálně do středních a větších měst, které jsou proslulé svými památkami a turistickými místy.

Do menších, odlehlých vesniček vás dopraví tzv. tuk tuk, motorizovaná tříkolka, která cestovatelům slouží jako velmi levné taxi, obvykle s kapacitou pro 2 – 4 cestující.

Tento dopravní prostředek můžete vidět naprosto všude. Stačí se postavit na pár vteřin na ulici a hned vám nějaký řidič nabídne cestu. Dá se téměř říci, že je symbolem tohoto malebného ostrova. Obvykle si řidiči účtují 10,- Kč/1 km.

Tuk tuk Srí Lanka

Ještě levnější variantou, jsou již zmíněné autobusy, běžně vás vyjde delší přesun z jednoho města do druhého, přibližně 150 km úsek, na 35,- Kč včetně zavazadel. Tím zcela nejlevnějším dopravním prostředek jsou vlaky. Nejsou modernizované, téměř všechny vagóny jsou několik desítek let staré a koleje jsou původní ještě z dob kolonistů, ale pouhá cesta vlakem je sama o sobě zážitkem. Po celou dobu vlaky projíždí čajovými plantážemi a horskou přírodou, která vám doslova vyrazí dech.

Vlak Srí Lanka

Srí Lanka co navštívit. Tipy na výlety – doporučený okruh

Tento tropický ráj je geograficky velmi pestrý. Na své si přijdou jak surfaři, tak milovníci hor, ale také obdivovatelé památek a buddhistických chrámů, kterých Srí Lanka skýtá nespočet.

Ty největší poklady leží v samém srdci ostrova ve městě Kandy, které je součástí světového dědictví UNESCO. Naleznete v něm jeden z nejdůležitějších chrámu na ostrově – Chrám Buddhova zubu. Traduje se, že v něm leží posvátný Buddhův zub, který mu byl vytažen z plamenů jeho pohřební hranice. Zub je uložen ve zlaté schránce, kterou můžete při návštěvě chrámu spatřit vlastním okem.

Chrám Buddhova zubu

Okolí Kandy je také proslulé výlety za slony, které můžete navštívit v místních sloních sirotčincích. V útulku zvaném Pinnawala vás průvodce provede celým areálem a stájemi, poví vám výklad o sloní péči.

Pinnawala Srí Lanka

Na závěr se můžete těšit na stádo slonů, které je přivedeno přes celou vesnici do tamní rozlehlé řeky a kochat se pohledem na největšího suchozemského savce. Menší, jen pár km vzdálený sirotčinec zvaný Millenium, nabízí bližší kontakt se zvířetem. Slona můžete nakrmit a umýt ho v řece. Oba útulky jsou zajímavé, leží na stejné příjezdové cestě, proto je vhodné navštívit obě místa a podpořit tak péči o slony.

Pinnawala koupání slonů

Pokud se nacházíte v centrální provincii, můžete svou cestu dále směrovat severně do oblasti historických měst Anuradhapura a Polonnaruwa. Obě města jsou bohatá svoji historií a velmi podobná svými dochovalými památky, kterými jsou např. skalní chrámy, paláce, zachovalé sloupy, stúpy (buddhistické pomníky).

Rozlohou jsou obě města poměrně rozsáhlá a pokud si zakoupíte vstupenku za 25 dolarů pro vstup na celý komplex monumentů, pak vám tato návštěva zabere minimálně celý den při vytěžení otevírací doby, která bývá zpravidla od 8:00 – 20:00 hod.

Avšak pokud jste nuceni, si z časových důvodů vybrat pouze jedno z měst, pak vám jako pomocník může sloužit informace, že Polonnaruva je o několik set let mladší město a svoji rozlohou je menší.

Anuradhapura Stupa Ruwanweli Maha Seya

Anuradhpaura Isurumuniya Temple

Při zpáteční cestě z historické centrální oblasti se nabízí návštěva srí lanských překrásných hor a čajových plantáží, které leží v horském městě Nuwara Eliya a Ella. Obě místa jsou od sebe vzdálená cca 3 hodiny cesty vlakem, po jejíž dobu se vám bude tajit dech z pohledů na tamní přírodu.

Jen samotná cesta po železnici je nepřekonatelným zážitkem, který ve vás zanechá ty nejkrásnější vzpomínky na místní nedotčenou krajinu. Městečko Nuwara Eliya leží v téměr 2 000 nadmořské výšce, rozhodně si nezapomeňte přibalit teplé oblečení a čepici, bude se vám hodit.

Čajové plantáže Nuwara Eliya

Po náročných cestách po ostrově stojí za to užít si zasloužený odpočinek na plážích. Sezóna na východních částí ostrova začíná v květnu a končí na konci října. Nejznámějšími oblastmi jsou Arugam Bay a Trincomalee, oblastí pláží s bílým pískem a těmi nejlepšími podmínkami pro surfování.

Sezóna na jižních plážích začíná naopak v listopadu a trvá do konce března/poloviny dubna.

Turisté nejčastěji navštěvují pobřeží od městečka Mirissa, přes Weligamu po Unawatunu, kde najdou vyžití jak pro odpočinek, tak pro nekonečně dlouhé pláže vhodné pro surfařské začátečníky. Jižní oblast je také velmi proslulá svým bujarým nočním životem.

Mirissa pláž Srí Lanka

Unawatuna pláž k odpočinku Srí Lanka

Srí Lanka vstup – aktuální podmínky vstupu do země

Za krásou ostrova se můžete v době co-vidové dostat již velmi snadno. Srí Lanka jako jedna z prvních zemí otevřela své hranice pro plně očkované návštěvníky. Po příletu stačí pouze předložit negativní PCR test, ne starší než 72 hodin, certifikát o ukončeném očkování proti COVID-19 a vyplněný formulář o bezinfekčnosti, který obdržíte pro příletu u kontrolní přepážky. Samozřejmostí je sjednané pojištění z tuzemska, u kterého se doporučuje mít sjednané co-vidové krytí.

I neočkovaní turisté mohou přicestovat, avšak s přísnějšími podmínkami. Vyjma předložení negativního PCR testu, musí dále po příletu setrvat v 7 – denní karanténě v jednom z certifikovaných hotelů. Z karanténního hotelu jsou propuštěni po 7 dnech po absolvování dalšího PCR testu s negativním výsledkem. To vše na vlastní náklady.

Srí Lanka dovolená. Divoká Asie nebo turistická destinace?

Srí Lanka, jako ostatně každá země, má více tváří. U Srí Lanky vidím dvě. Jedna je ta divoká, nespoutaná a nepořádná stará dobrá a ta druhá je turisty oblíbená zem s vychytralými překupníčky, podvodníky a turistickými atrakcemi.

Pojďme si něco povědět o té první, lepší tváři.

Dovolená na Srí Lance

srí lanka 2

Naše cestování začalo v Negombu u hlavního města Colomba. Nezůstávali jsme ve městě dlouho, to by totiž byla velká škoda. Kdo by také vyměnil zaprášené město za chrámy, hory, slony a národní parky?

TIP: Srí Lanka Ubytování a Dovolená

Srí Lanka 3 Srí Lanka

A proto jsme hned vyrazili do Dambully prohlédnout si jeskynní chrám a vylézt na Sygiriya Rock. Dále naše putování pokračovalo do hor do Elly, na čajové plantáže, do národních parků Uda Walawe a Yala pozdravit slony, krokodýly a barevné opeřence. Putování napříč Srí Lankou jsme zakončili na jihu ostrova se surfem v ruce.

Cestovali jsme lokálními autobusy a vlaky, jedli kari v ulicích s místními lidmi, neštítili jsme se špinavých lokálů a nebáli se divokých psů. Jen díky tomu, jsme poznali opravdovou Srí Lanku. A věřte nebo ne, v autobusech jsme potkali za celou dobu jen pár bělochů.

Srí Lanka 4

Stále najdete místa, kde si na vás budou ukazovat prstem, protože nevědí, co a kdo to je turista a třeba na nejposvátnější horu Adam’s Peak jsme šli s místními poutníky. Samozřejmě i s cestovateli z celého světa, ale zrovna ve vesničce Dalhousie, odkud se na noční pochod vychází, se vůbec neřeší, jestli je člověk místní nebo turista, protože Buddhovi to je přeci také jedno.

Obyvatelé této krásné země vám většinou pomohou a vyjdou vstříc. Pokud si koupíte děravé kalhoty na tržnici, stále se najdou dobří Srílančani, kteří vám je druhý den vymění za nové. Pokud chodíte zoufale po pláži a hledáte ubytování, někdo se vás určitě ujme, ubytuje a dokonce vám půjčí skútr a potápěčské brýle.

Srí Lanka je zem, kterou bych doporučila opravdovým dobrodruhům, aby se její divokost zachovala a nestavěly se obrovské rezorty a nevymýšlely se kdejaké vymoženosti turistům na úkor chudého lidu.

Srí Lanka foto galerie a informace pro turisty

Jaká byla dovolená na ostrově Srí Lanka se můžete podívat ve fotogalerii, a pokud se do Asie na Cejlon teprve chystáte, důležité turistické informace zde také najdete.

U jaké cestovní kanceláře koupit dovolenou

Dovolená a last minute zájezdy na ostrov Šrí Lanka jsou v nabídce většiny českých cestovek – Alexandria, Čedok, Exim Tours.

Už jsem to zde na webu psal několikrát, ale nejlepší volba je podívat se na web Invia.cz, kde najdete zájezdy od všech českých a na webu Dovolená.cz i od německých CK (kde je servis a přístup na mnohem vyšší úrovni).

Srí Lanka bez cestovky – letenky i ubytování

Čím dál častější trend, jak cestovat levně, jsou akční letenky, jejichž cena se mnohdy pohybuje pouze v řádu tisíců korun a pokud nebudete trvat i na luxusním hotelu s all inclusive komfortem, pak vás exotika, jakou právě tento ostrov nabízí, rozhodně nadchne stejně jako kdybyste jeli s cestovkou, ale rozhodně za cenu mnohdy více než poloviční, díky ubytování v apartmánech, menších hotelech, nebo v soukromí.

Levné letenky hledejte na Letuška.cz a ubytování na Booking.com.

Co vědět před dovolenou

Kde leží Srí Lanka

Podrobná turistická mapa Srí Lanky, což je například mapa světa od Google, vám ukáže, že leží na mapě v jihovýchodní Asii poblíž Indie na ostrově Cejlon – do roku 1972 to byl oficiální název státu (zdroj: Wikipedie).

Nedaleko odtud jsou i Maledivy, což je další ráj na zemi.

Kdy jet na Srí Lanku

Kdo má rád moře a teplo, pak by měl vědět, ze nejlepší doba, kdy vyrazit na Srí lanku na dovolenou, je v prosinci, lednu, únoru a březnu. Období dešťů se bát nemusíte, protože v těchto měsících zde téměř neprší.

Další informace

Vízum – Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Očkování není povinné, ale doporučeno je proti hepatitidě typu B

Hlavní město je Kolombo, kde je i letiště

Měna je Srílanská rupie

Doba – délka letu je 10 hodin

Časový posun je 3,5h (4,5h)

Turistický průvodce si kupte od Lonely Planet, cena 500kč

Akce levná letenka + ubytování bez cestovky = nejlevnější dovolená :)

Srí Lanka dovolená 01 Srí Lanka dovolená 02 Srí Lanka dovolená 03

Srí Lanka dovolená 05 Srí Lanka dovolená 06 Srí Lanka dovolená 07

DOVOLENÁ A POZNÁVACÍ ZÁJEZDY SRÍ LANKA >>

Srí Lanka dovolená 09 Srí Lanka dovolená 10

Srí Lanka dovolená 11 Srí Lanka dovolená 12
Srí Lanka dovolená 13

Autorem fotografií je Jiří Šťovíček – www.pivovarnarychte.cz. Jirko díky ještě jednou za možnost publikace zde :)

Kde koupit zájezd na Srí Lanku

Porovnávat ceny zájezdů od cestovních kanceláří můžete na webu Invia.cz a Dovolena.cz

Pokud chcete tuto zem navštívit bez cestovky, můžete si rezervovat ubytování na Booking.com