Cestování po Srí Lance za zdejšími krásami


Srí Lanka (Šrí Lanka) je jedna ze zemí, kde se dá cestovat velmi snadno a s poměrně nízkým budgetem. Ne nadarmo se říká, že je vhodná pro „cestovatelské začátečníky“, kteří si zde mohou v klidu a především bezpečně osvojit cestovatelské dovednosti. Vhodná je i pro sólo cestovatele.

Místní doprava

Funguje zde výborná městská dopravní síť. Autobusovými i vlakovými spoji se dostanete téměř kamkoliv si zamanete, minimálně do středních a větších měst, které jsou proslulé svými památkami a turistickými místy.

Do menších, odlehlých vesniček vás dopraví tzv. tuk tuk, motorizovaná tříkolka, která cestovatelům slouží jako velmi levné taxi, obvykle s kapacitou pro 2 – 4 cestující.

Tento dopravní prostředek můžete vidět naprosto všude. Stačí se postavit na pár vteřin na ulici a hned vám nějaký řidič nabídne cestu. Dá se téměř říci, že je symbolem tohoto malebného ostrova. Obvykle si řidiči účtují 10,- Kč/1 km.

Tuk tuk Srí Lanka

Ještě levnější variantou, jsou již zmíněné autobusy, běžně vás vyjde delší přesun z jednoho města do druhého, přibližně 150 km úsek, na 35,- Kč včetně zavazadel. Tím zcela nejlevnějším dopravním prostředek jsou vlaky. Nejsou modernizované, téměř všechny vagóny jsou několik desítek let staré a koleje jsou původní ještě z dob kolonistů, ale pouhá cesta vlakem je sama o sobě zážitkem. Po celou dobu vlaky projíždí čajovými plantážemi a horskou přírodou, která vám doslova vyrazí dech.

Vlak Srí Lanka

Srí Lanka co navštívit. Tipy na výlety – doporučený okruh

Tento tropický ráj je geograficky velmi pestrý. Na své si přijdou jak surfaři, tak milovníci hor, ale také obdivovatelé památek a buddhistických chrámů, kterých Srí Lanka skýtá nespočet.

Ty největší poklady leží v samém srdci ostrova ve městě Kandy, které je součástí světového dědictví UNESCO. Naleznete v něm jeden z nejdůležitějších chrámu na ostrově – Chrám Buddhova zubu. Traduje se, že v něm leží posvátný Buddhův zub, který mu byl vytažen z plamenů jeho pohřební hranice. Zub je uložen ve zlaté schránce, kterou můžete při návštěvě chrámu spatřit vlastním okem.

Chrám Buddhova zubu

Okolí Kandy je také proslulé výlety za slony, které můžete navštívit v místních sloních sirotčincích. V útulku zvaném Pinnawala vás průvodce provede celým areálem a stájemi, poví vám výklad o sloní péči.

Pinnawala Srí Lanka

Na závěr se můžete těšit na stádo slonů, které je přivedeno přes celou vesnici do tamní rozlehlé řeky a kochat se pohledem na největšího suchozemského savce. Menší, jen pár km vzdálený sirotčinec zvaný Millenium, nabízí bližší kontakt se zvířetem. Slona můžete nakrmit a umýt ho v řece. Oba útulky jsou zajímavé, leží na stejné příjezdové cestě, proto je vhodné navštívit obě místa a podpořit tak péči o slony.

Pinnawala koupání slonů

Pokud se nacházíte v centrální provincii, můžete svou cestu dále směrovat severně do oblasti historických měst Anuradhapura a Polonnaruwa. Obě města jsou bohatá svoji historií a velmi podobná svými dochovalými památky, kterými jsou např. skalní chrámy, paláce, zachovalé sloupy, stúpy (buddhistické pomníky).

Rozlohou jsou obě města poměrně rozsáhlá a pokud si zakoupíte vstupenku za 25 dolarů pro vstup na celý komplex monumentů, pak vám tato návštěva zabere minimálně celý den při vytěžení otevírací doby, která bývá zpravidla od 8:00 – 20:00 hod.

Avšak pokud jste nuceni, si z časových důvodů vybrat pouze jedno z měst, pak vám jako pomocník může sloužit informace, že Polonnaruva je o několik set let mladší město a svoji rozlohou je menší.

Anuradhapura Stupa Ruwanweli Maha Seya

Anuradhpaura Isurumuniya Temple

Při zpáteční cestě z historické centrální oblasti se nabízí návštěva srí lanských překrásných hor a čajových plantáží, které leží v horském městě Nuwara Eliya a Ella. Obě místa jsou od sebe vzdálená cca 3 hodiny cesty vlakem, po jejíž dobu se vám bude tajit dech z pohledů na tamní přírodu.

Jen samotná cesta po železnici je nepřekonatelným zážitkem, který ve vás zanechá ty nejkrásnější vzpomínky na místní nedotčenou krajinu. Městečko Nuwara Eliya leží v téměr 2 000 nadmořské výšce, rozhodně si nezapomeňte přibalit teplé oblečení a čepici, bude se vám hodit.

Čajové plantáže Nuwara Eliya

Po náročných cestách po ostrově stojí za to užít si zasloužený odpočinek na plážích. Sezóna na východních částí ostrova začíná v květnu a končí na konci října. Nejznámějšími oblastmi jsou Arugam Bay a Trincomalee, oblastí pláží s bílým pískem a těmi nejlepšími podmínkami pro surfování.

Sezóna na jižních plážích začíná naopak v listopadu a trvá do konce března/poloviny dubna.

Turisté nejčastěji navštěvují pobřeží od městečka Mirissa, přes Weligamu po Unawatunu, kde najdou vyžití jak pro odpočinek, tak pro nekonečně dlouhé pláže vhodné pro surfařské začátečníky. Jižní oblast je také velmi proslulá svým bujarým nočním životem.

Mirissa pláž Srí Lanka

Unawatuna pláž k odpočinku Srí Lanka

Srí Lanka vstup – aktuální podmínky vstupu do země

Za krásou ostrova se můžete v době co-vidové dostat již velmi snadno. Srí Lanka jako jedna z prvních zemí otevřela své hranice pro plně očkované návštěvníky. Po příletu stačí pouze předložit negativní PCR test, ne starší než 72 hodin, certifikát o ukončeném očkování proti COVID-19 a vyplněný formulář o bezinfekčnosti, který obdržíte pro příletu u kontrolní přepážky. Samozřejmostí je sjednané pojištění z tuzemska, u kterého se doporučuje mít sjednané co-vidové krytí.

I neočkovaní turisté mohou přicestovat, avšak s přísnějšími podmínkami. Vyjma předložení negativního PCR testu, musí dále po příletu setrvat v 7 – denní karanténě v jednom z certifikovaných hotelů. Z karanténního hotelu jsou propuštěni po 7 dnech po absolvování dalšího PCR testu s negativním výsledkem. To vše na vlastní náklady.

Související články:

Napsat komentář