Cestujte autem po Evropě bez problémů


Baví Vás jízda autem? Nevadí Vám řídit několik hodin v kuse? Pak jste jedním z těch šťastných, kteří mají objevování nových míst či vracení se na staré oblíbená místa jako velkého, nebál bych se říct, životního, koníčka.

Lásku k cestování dědíme po rodičích, kteří s námi chodili na výlety a vozili nás vlakem či autem v době, kdy ještě českých dálnic bylo pár stovek kilometrů a dálniční známky nikdo neznal. I když je malý človíček leckdy otrávený jak musí s rodiči povinně šlapat do kopců nebo vydržet v autě, pak si na toto sám vzpomene, když má vlastní děti a ty se budou na podobné výlety tvářit úplně stejně jako vy, když jste byli malí.

Téměř po celé Evropě je možné cestování bez pasu. Pěkná dovolená může být i karavanem.

křižovatka pastelky

Cesta kolem Evropy autem

Evropa autem se dá projet pohodlně, ale samozřejmě je důležité si před cestou do zahraničí připravit všechny dokumenty, jako je cestovní pas, dostatek hotovosti  nebo platební kartu a aspoň nějaké drobné na pohodlný a rychlý průjezd několika státy, například dálniční známka v Rakousku stojí 8€ na 10 dní,  v Itálii se drobné mince hodí na mýtné a průjezd tunely či ve Slovinsku a dalších zemích, kterými pojedete. Ceny za dálniční známky na 10 dní vyjdou zhruba na 10€ a na měsíc na 15-30€ (nejdražší je Slovinsko).

Německu sice také chystají na zahraniční cestovatele zpoplatnění dálnic, ale zatím je to ještě zdarma a snad i zůstane, protože pak by tam nikdo z Čechů nejezdil.

Cestování přináší mnoho radostí jak rodičům, tak i dětem, protože není nic krásnějšího, když po 10 hodinách v autě otevřete dveře svého vozu a vykročíte i s dětmi k moři, pak zapomenete i na to jak se celou dobu ptaly na velmi oblíbenou otázku „Už tam budem“?

dálnice

Cestujeme po Evropě – tipy

Ubytování – Booking

Plánovače tras v jednom článku

Mapy.cz plánovač trasy

Mapy Google plánovač tras

Routeplanner (TomTom)

Via Michelin (route planner)

Mobilní navigace bez internetu – offline Mapy od Seznamu a Google maps

Autem napříč Evropou. 15 dní za 40 tisíc

Re-open EU aplikace vám usnadní cestování po Evropě