Chata Ramzovské sedlo – recenze ubytování


Vhodným místem pro letní či zimní rodinnou dovolenou je bezesporu chata Ramzovské sedlo, která se nachází ve výšce 760 metrů nad mořem na samém kraji Hrubého Jeseníku.

Horská obec Ramzová leží v sedle, přes něž vede silnice č. 369 ze Šumperka do Jeseníku souběžně s železniční tratí, a tudíž je snadno dostupná i z Prahy. Místní železniční stanic je naší nejvýše položenou rychlíkovou zastávkou.

Je zbytečné dodávat, že Ramzová slouží jako výchozí místo pro horskou turistiku.

Poloha chaty

Samotná chata (spíše hotel s blízkou depandací) leží v těsném sousedství železniční tratě č. 292, resp. zastávky. Přijedete-li autem např. směrem od Šumperka, na vrcholu sedla odbočíte z hlavní silnice vlevo, po 200 metrech přejedete, u kostela zahnete ostře vlevo a po dalších 150 metrech zaparkujte u hotelu.

Chata na Ramzovském sedle – recenze

Chata Ramzovské sedlo

Uvítá Vás komplex tří žlutých budov skládajících se z hotelu, depandace a krytého bazénu. Na protilehlé straně je dětské hřiště, tenisový kurt a parkoviště s dostatečnou kapacitou. Blízkost železniční tratě příliš nevnímáte, jen pozor, máte-li s sebou malé děti.

Budova hotelu slouží jak k samotnému ubytování (celková kapacita činí 50 míst), tak ke stravování. Část přízemí je určena jako bar a restaurace pro jakékoli žíznivé či hladové návštěvníky a druhá, menší část, slouží jako jídelna pro ubytované hosty.

Pro malé návštěvníky je připraven dětský koutek, jenž těsně navazuje na jídelnu, takže rodiče mají své ratolesti pod přímým dohledem. Zejména v letních měsících Vás personál ochotně obslouží na venkovní terase se slunečníky, kdy přijde k chuti hanušovická Holba. Cena polopenze se pohybuje od 500 korun v létě po 800 v zimě. Jídelní lístek nabízí pro každého něco, takže si určitě vyberete.

Mezi hotelem a depandací stojí velký kruhový altán, ve kterém si jednak můžete posedět a jednak zde hotel občas podává večeře přímo z grilu.

Na altán, resp. hotel těsně navazuje nízká depandace, která je stejně jako hotel připravena i pro zimní návštěvníky. Kromě prostorných pokojů se čtyřmi lůžky, malou šatnou a koupelnou se sociálním zařízením a sprchovým koutem zde nalezneme společenskou místnost s televizí.

Tuto stranu rekreačního areálu uzavírá vyhřívaný bazén, který ceníte jak po návratu z hřebenové túry, tak po náročné lyžovačce na svazích Šeráku. Přístupný je po celý den.

Nejmenší návštěvníci hor si mohou aktivně vyřádit na travnatém dětském hřišti s prolézačkami, pískovištěm a vláčkem.

Kam za poznáním a aktivním odpočinkem

V zimní sezóně bude Vaše volba jasná. Strávíte ji v lyžařském areálu Ski aréna Ramzová nebo těsně vedle položeném Ski areálu Bonera.

K dispozici je jak kratší modrá, tak podstatně delší červená sjezdovka.

Ramzová Lanovka

Na obě se spustíte, využijete-li sedačkovou lanovku na Čerňavu (cca 560 metrů) či Šerák. Právě odtud to mají nároční sjezdaři k dolní stanici téměř tři a půl kilometru. Pro začínající lyžaře funguje lyžařská školička s malým vlekem. U dolní stanice lanovky je velkokapacitní parkoviště. Na protější straně, necelé čtyři kilometry od hotelu, se rozkládají dva menší lyžařské areály – Ski Petříkov a Ski areál Kaste Petříkov.

Holdujte-li spíše letní dovolené, doporučuji rezervovat si pro tento kout České republiky alespoň týden.

rezervujte ubytování

Na své si přijdou i milovníci náročnější cykloturistiky. Co byste měli navštívit? Pochopitelně lanovou dráhu na Čerňavu a Šerák, na kterém se občerstvíte na Chatě Jiřího a vydáte se buď zpět přes Obří skály do Ramzovského sedla, nebo podniknete hřebenovou túru na Praděd. Součástí již zmíněného areálu v Petříkově je letní bobová dráha.

V nedaleké Horní Lipové navštivte Muzeum slezského Semmeringu, u něhož se natáčel film Alois Nebel, zaparkujte auto a vydejte na krátkou procházkou k atraktivnímu místu zvanému Lesní bar. Malé děti vezměte do minizoo.

Cestou do Jeseníku se zastavte v obci Lipová – lázně a udělejte si krátkou exkurzi v jeskyni Na Pomezí. V Jeseníku odstavte auto co nejblíže u lázní a projděte si lázeňským komplexem zahrnujícím prohlídku lázeňských budov (jste ve městě Vojtěcha Priessnitze), obejděte si balneopark s řadou vodoléčebných prvků a posilovacích strojů umístěných přímo na trase; nebudete litovat zejména v parném létě. V tomto městě pěkné ubytování nabízí hotel Slovan, o kterém jste si zde nedávno také mohli přečíst recenzi.

Navštivte také rozhlednu Zlatý Chlum.

Pokračujete-li směrem k česko-polské hranici, v obci Zlaté mlýny musíte navštívit hornický skanzen Zlatorudné mlýny. Krátký okruh s poutavým výkladem o dolování zlata si navíc zpestříte vlastním rýžováním, drobné zlatinky si vyrýžuje každý. Taktéž obec Rejvíz si zaslouží, abyste se v ní zastavili. Projdete se k zajímavé přírodní lokalitě Mechové jezírko a poté se občerstvíte v restauraci Rejvíz, kde se budete moci posadit na vyřezávané židle s opěradly v podobě dávných štamgastů.

Další cíle

Oblast Hrubého i Nízkého Jeseníku je doslova přesycená atraktivními lokalitami. Závěrem jmenujme alespoň další turistické magnety – Expozice čarodějnických procesů v Šumperku, exkurze do pivovaru Holba v Hanušovicích, přečerpávající elektrárna Dlouhé Stráně nedaleko Loučné nad Desnou, vodopády Bílé Opavy a lázně v Karlově Studánce a jeskyni Na Špičáku blízko Písečné.

Důležité odkazy:

Webkamera

Kam dál na výlet:

Napsat komentář