Cheb, neprávem opomíjené město v Karlovarském kraji na západě České republiky jsem navštívil 2x. Jednou to bylo kvůli zdejším rozhlednám a podruhé s rodinou, kdy už bylo lepší počasí.
Obsah článku
Parkování v centru Chebu
Cheb má několik parkovišť, ale asi nejlepší, nejbližší a také navíc zdarma je to v ulici Smetanova a jmenuje se Parkoviště Kasární náměstí.
Chrám sv. Mikuláše a Alžběty v Chebu je hned nad parkovištěm a dojdete k němu po zajímavých schodech, jak vidíte na obrázku. K vyhlídkové věži jděte z levé strany kostela.
Vyhlídková věž kostela sv. Mikuláše a sv. Alžběty
Kostel sv. Mikuláše v Chebu má i vyhlídkovou věž, ze které je nádherný výhled na celé město a jeho okolí.
Ceník – vstupné
Vstupné je 20 kč za dospělého, ty vhodíte do turniketu u vchodu.
Problém je, pokud budete mít třeba kovovou padesátikorunu jako jsem měl já, pak vám zde nikdo nerozmění a do věže se také nedostanete. Ale stačí dojít pár desítek metrů na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, kde je Infocentrum a zde vám pomůžou a drobné rozmění.
Otvírací – provozní doba
- Pondělí: zavřeno
- Út-Ne: 10 – 17h
Na věž vede celkem 170 schodů, takže docela výšlap. Na konci skoro u vrcholu je celkem dost úzké schodiště, hned se mi vybavil skalní hrad Šaunštejn, tam to bylo podobné. Jak málo místa vedle sebe tak i za zády, s batohem byl celkem problém vylézt.
Nahoře máte možnost se podívat na město Cheb a jeho okolí z několika oken, ty můžete bez problémů otevřít a fotit jak je libo, jen pak nezapomeňte zase okenice zavřít.
Chebský hrad – Štaufská císařská falc
Pokud byste hledali v České republice císařskou falc, našli byste zde jedinou. Všechny ostatní totiž najdete jedině v Německu nebo v Itálii. Na našem území se nachází štaufská falc v Chebu v západních Čechách. Kromě této, nejlépe dochované falci na světě, Cheb ukrývá i mnoho jiných míst, které stojí za navštívení.
Chebský hrad, jak je tato falc nazývána, je nejvýchodněji postavenou falcí na světě. Samotný Cheb se nachází v Karlovarském kraji a je vzdálen pouze 5 kilometrů od německých hranic. Město využívají lidé jako průjezd k hranicím, avšak často jej a jeho poklady opomíjejí.
Románská falc byla určená pro Fridricha Barbarossu a vystavěli ji přibližně v roce 1180. Od roku 1970 je chráněna jako kulturní památka a v roce 2017 ji prohlásili jako národní kulturní památku. Rok poté prošla rekonstrukcí.
Vstupné
Za návštěvu falci si zaplatíte jako dospělý 120 korun. O polovinu méně pak pokud jste student, dítě do 15 let či důchodce. Takové částky jsou stanovené především kvůli návštěvě německých obyvatel. Na hradě pak najdete obvodové zdivo hradního paláce, Černou věž, Mlýnskou věž nebo kapli sv. Erharda a Uršuly.
Otevírací doba
Leden – Únor – Březen | So – Ne | 10:00 – 15:00 |
Duben – Květen | Út – Ne | 10:00 – 17:00 |
Červen – Červenec – Srpen | Út – Ne | 10:00 – 18:00 |
Září – Říjen | Út – Ne | 10:00 – 17:00 |
Listopad – Prosinec | So – Ne | 10:00 – 15:00 |
Černá věž
Černá věž jistě stojí za zmínku díky svému nezvyklému materiálu. Z Komorní hůrky byl dovezen sopečný tuf, který byl využit na stavbu čtvercové věže. Jednalo se o útočištnou věž přístupnou původně pouze po žebříku, která sloužila k obraně. Později byla využita také jako hladomorna a vězení vzhledem k jejímu jedinému přístupu ze stropu. Dnes slouží jako vyhlídka na město Cheb, který si jistě nelze nechat ujít. Samozřejmě se nahoru dostanete již po schodech.
Kaple sv. Erharda a Uršuly
Ačkoliv je celá falc velice úchvatná, nesmíte rozhodně vynechat kromě Černé věže ani kapli sv. Erharda, která byla vystavena na zrušeném slovanském pohřebišti. Patrová kaple je spojením románského slohu a gotiky, které však vybízejí k údivu. Ozdobné hlavice sloupů disponují rostlinnými ornamenty či andělskými bytostmi. V kapli se jako součást prohlídky nachází tabule, které vás provedou rekonstrukcemi falce až do současnosti.
Kolem Chebského hradu najdete velmi příjemný park, ve kterém můžete posedět, ale také si opodál můžete zahrát například minigolf. Návštěvu tak raději zanechte na teplejší dny.
Fotogalerie
Web: www.hrad-cheb.cz
Rozhledna u Ohře
Vyhlídková věž v západočeském městě Cheb mi nemohla také uniknout, když jsem tímto městem projížděl, takže už je také přidána do mého seznamu českých rozhleden a vyhlídkových věží.
Autem dojeďte na konec ulice Koželužská – pozor, tou výše položenou na mapě, protože pokud přijedete „spodem“, je tam jednosměrka. Zde je lanové centrum a nedaleko od něj parkoviště zdarma.
Cestou z kopce uvidíte vlevo atletický stadion a „za zatáčkou“ již zmíněnou vyhlídkovou věž, které se také říká Vávrova lávka.
Stává se mi to málokdy, ale v den návštěvy této vyhlídky začalo tak ukrutně pršet, že jsem ji vyfotil jen z okna auta a ani se na ochoz podívat nešel.
Ale když vám vyjde počasí, měl by být odtud výhled na část řeky Ohře a také na město Cheb.
Dále můžete pokračovat ulicí Kachní kámen, kde je na jejím konci zajímavé Bludiště u vodní nádrže Skalka.
Cheb co vidět
Moc pěkné je náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.
Špalíček
Špalíček je komplex 11 kupeckých domů ze 14.století. Kramářská ulička vedle kavárny Špalíček mezi těmito domy přímo láká na to, zde udělat několik fotografií. Široká je jen 160 cm, průchod je zdarma.
Muzeum
Po průchodu mezi těmito domy výše dojdete k muzeum. Zde si můžete prohlédnout expozice o počátkách a vývoji Chebu. Dále také o historii města a jeho okolí.
Galerie výtvarného umění
V galerii je možné shlédnout výstavu českého moderního umění z 19. a 20. století.
Františkánský klášter
Tady si můžete prohlédnout kostel Zvěstování Panny Marie a také klášterní zahrady. Jistě vás zaujme také unikátní gotická křížová chodba.
Legenda praví, že se tady časně ráno zjevuje skupina mnichů, kteří zde při požáru v roce 1270 zahynuli.
Kostel sv. Bartoloměje
Kostel je gotická stavba u břehu řeky Ohře. Bohužel je v současné době nepřístupný, interiér si ale můžete prohlédnout přes mříž u vstupních dveří.
Art Centrum Galerie 4
Galerie, kde se pořádají výstavy fotografií a uměleckých projektů.
Retromuseum
Pokud vás zajímá, jak se vyvíjel v Československu design od roku 1958 až do 1989, pak se určitě zavítejte.
Kostel sv. Kláry
V budově bývalého kostela sídlí Galerie výtvarného umění. Ta zde zřídila koncertní síň.
Bismarckova rozhledna na Zelené hoře
Bismarckova rozhledna u Chebu na Zelené hoře zde stojí již více než 100 let a už to je důvod, proč sem vyrazit na výlet. Tu krásu musíte vidět osobně.
Najít místo, kde můžete zaparkovat a odtud dál pokračovat z rozhledně, je celkem oříšek. Ale mám zde pro vás jako vždy aktuální informace.
Jeden český web o rozhlednách popisuje, že se dá dojet autem skoro až pod rozhlednu a pokud ne, pak stačí zaparkovat u závory. ALE, sice zde závora i cesta je, jenže je sem zákaz vjezdu a nejbližší místo, kde auto můžete nechat, je menší lesík nad obcí Pelhřimov, kde vidíte právě tuto zákazovou ceduli.
Od parkoviště to je cca kilometr po cestě, půlka lesem a půlka mezi loukami po sluníčku.
Projdete kolem otevřené závory, minete dráhu pro horská kola – bike park a jste u rozcestníku. Zde je i pumpa s pitnou vodou, takže komu by došla, může doplnit zásoby.
Rozhledna je odtud už za rohem vlevo, skoro jako kdyby na tomto paloučku vyrostla :) Kolem dokola je mnoho laviček a míst na odpočinek, nebo sváču, takže se sem vejdou všichni turisté, kteří sem vyrazí. Já zde byl v pondělí dopoledne a kromě dvou lidí a 2 cyklistů nikde nikdo.
Opět musím souhlasit s tvrzením, že čím složitější je cesta k turistickému cíli, tím je hezčí. Zde to platí dvojnásob. Rozhledna to je opravdu krásná, stejně jako Háj u Aše, kterou jsem navštívil ve stejný den jako první cíl výletu.
Uvidíte odtud až do Německa, ale samozřejmě i Slavkovský les, Krušné hory a také část Šumavy.