Chebský hrad – Štaufská falc


Pokud byste hledali v České republice císařskou falc, našli byste zde jedinou. Všechny ostatní totiž najdete jedině v Německu nebo v Itálii. Na našem území se nachází štaufská falc v Chebu v západních Čechách. Kromě této, nejlépe dochované falci na světě, Cheb ukrývá i mnoho jiných míst, které stojí za navštívení.

Hrad Cheb

Chebský hrad, jak je tato falc nazývána, je nejvýchodněji postavenou falcí na světě. Samotný Cheb se nachází v Karlovarském kraji a je vzdálen pouze 5 kilometrů od německých hranic. Město využívají lidé jako průjezd k hranicím, avšak často jej a jeho poklady opomíjejí.

Město Cheb

Románská falc byla určená pro Fridricha Barbarossu a vystavěli ji přibližně v roce 1180. Od roku 1970 je chráněna jako kulturní památka a v roce 2017 ji prohlásili jako národní kulturní památku. Rok poté prošla rekonstrukcí.

Vstupné

Za návštěvu falci si zaplatíte jako dospělý 100 korun. O polovinu méně pak pokud jste student, dítě do 15 let či důchodce. Takové částky jsou stanovené především kvůli návštěvě německých obyvatel. Na hradě pak najdete obvodové zdivo hradního paláce, Černou věž, Mlýnskou věž nebo kapli sv. Erharda a Uršuly.

Chebský hrad - Štaufská falc 3

Černá věž

Černá věž jistě stojí za zmínku díky svému nezvyklému materiálu. Z Komorní hůrky byl dovezen sopečný tuf, který byl využit na stavbu čtvercové věže. Jednalo se o útočištnou věž přístupnou původně pouze po žebříku, která sloužila k obraně. Později byla využita také jako hladomorna a vězení vzhledem k jejímu jedinému přístupu ze stropu. Dnes slouží jako vyhlídka na město Cheb, který si jistě nelze nechat ujít. Samozřejmě se nahoru dostanete již po schodech.

Chebský hrad - Štaufská falc 2

Kaple sv. Erharda a Uršuly

Ačkoliv je celá falc velice úchvatná, nesmíte rozhodně vynechat kromě Černé věže ani kapli sv. Erharda, která byla vystavena na zrušeném slovanském pohřebišti. Patrová kaple je spojením románského slohu a gotiky, které však vybízejí k údivu. Ozdobné hlavice sloupů disponují rostlinnými ornamenty či andělskými bytostmi. V kapli se jako součást prohlídky nachází tabule, které vás provedou rekonstrukcemi falce až do současnosti.

Chebský hrad - Štaufská falc 5

Kolem Chebského hradu najdete velmi příjemný park, ve kterém můžete posedět, ale také si opodál můžete zahrát například minigolf. Návštěvu tak raději zanechte na teplejší dny.

Chebský hrad - Štaufská falc 4

Web: www.hrad-cheb.cz

Ubytování v okolí

Tip na závěr:

Navštivte i zdejší rozhledny – Vyhlídkovou věž kostela sv. Mikuláše a rozhlednu u Ohře.

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář