Chorvatská Dalmácie na jachtě, kole a pěšky

Vypravili jsme se na lodi, na kole a pěšky do jižní Dalmácie. Tento chorvatský region ohraničují přístavy Split a Dubrovník.

Velkou část Dalmácie tvoří ostrovy, jeden velký poloostrov a chorvatské pobřeží je přerušeno desetikilometrovým koridorem Bosny a Hercegoviny.

Na velké jachtě jsme pluli od severu přes poloostrov Pelješac na ostrovy Korčula, Mljet a Šipan, podívali jsme se do Dubrovníku, a vrátili jsme se nazpátek na Makarskou. Na loď jsme si vzali horská kola a turistické boty.

Chorvatsko Dalmácie

Pelješac: vino a šakali

Na Pelješac dojela naše loď z Makarské za pouhou hodinu. Poloostrov spojený s pevninou jen dlouhou a úzkou šíjí, je doménou vinařů, kteří zde pěstují speciální odrůdy dingač a postup, útočištěm šakalů, které slyšíme výt na břehu, a ústřic, které se chovají v obrovských mořských pěstírnách.

I když je Pelješac hornatý, dá se projet na kole.

Můžete začít v malém ospalém přístavu Lovište v severním cípu poloostrova, vzít to přes kopce skrz opuštěné vesnice do rekreačního centra Orebič a pak krajinou jako vystřiženou z filmů o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi vystoupat na náhorní plošinu s vinicemi, starými vesničkami a františkánským klášterem.

Chorvatsko Dalmácie 2

Z vinné oblasti sjedete buď do severních přístavů Trpanj nebo Drače, přivrácených k pobřeží, nebo na jižní, do moře obrácenou stranu, kde uvidíte malebné přístavy Trstenik a Žuljanu.

Korčula: historický přístav

Korčula patří s Hvarem mezi nejkrásnější chorvatské ostrovy. Už příjezd do historického přístavu je impozantní. Ať už přijíždíte malou lodí nebo velkým trajektem, z Pelješace, Dubrovníku či Makarské. Kruhový tvar malého vršku nad modrým mořem je zaplněný do posledního místečka starými domy a kostely.

Město objedete na lodi za pět minut, ale historických památek starých jako Pražský hrad je tu nepočítaně.

Chorvatsko Dalmácie 8

Na Korčule se měl narodit legendární mořeplavec Marco Polo, který objevil pro Evropany cestu do Číny. Je tu jeho rodný dům, oblíbená věž a uloženo mnoho zpráv o jeho cestách. Po pravdě ovšem musíme uvést, že o uznání Marko Polova rodiště soupeří s Korčulou také Benátky. A historici se kloní spíše k italskému městu.

A ještě jednu historickou zajímavost musíme uvést. Korčula, na rozdíl od ostatních ostrovů a přístavních měst jižní Dalmácie, nikdy nepatřila do svobodné Dubrovnické republiky, ale vždy byla součástí Benátského knížectví.

Zdatnější cyklisté zvládnou za jeden den přejet celý ostrov až do Vela Luky a zpět. Pěší turisté zamíří spíš do Pupnatu. Městečko je proslulé typickou chorvatskou kuchyní a domácí travaricou, což je pálenka rakije s bylinkami- K tomu se jí nakládaný lilek a syrová uzená šunka pršut.

Z vrcholu Pupnatu (473 m n.m) do přístavu Kneže (0 m n.m) vede sedmikilometrová silnička až k moři. Díky kvalitnímu asfaltu a zajímavým serpentinám si tady cyklisté užijí jeden z nejlepších sjezdů na chorvatských ostrovech.

Mljet: národní park

Nejjižnější chorvatský ostrov Mljet je celý porostlý lesy. Zelené duby, buky a cedry ukrývají bílé vápencové jeskyně a propasti. Proto je příroda chráněná národním parkem.

Chorvatsko Dalmácie 4

Na Mljetu měl podle antických pověstí strávit Odysseus sedm let v jeskyni jako zajatec víly Kalypso. Podél hlavní a vlastně i jediné významnější silnici z Polače do Okuklje uvidíte blátivá jezera. To je na chorvatských ostrovech rarita, protože veškerá povrchová voda zde rychle mizí do vápencového podzemí protkaného obrovskými i maličkými jeskyněmi.

Šipan: obrana proti Turkům a pirátům

Na malém ostrově Šipan nemá smysl z jachty vykládat bicykly. Z jednoho konce na druhý, od přístavu Šipanska Luka k přístavu Sudjuradj, dojdete pěšky za hodinu. Městečka jsou to ovšem bohatá, plná výstavních patricijských paláců a zároveň dobře opevněná. Šipan totiž sloužil dlouhá staletí jako letní sídlo dubrovnických vládců.

Zároveň byl ovšem jako první na ráně cílem pirátů a tureckých nájezdníků. Podívejte se na mapu – ostrov Šipan vypadá jako šíp vysunutý daleko na širé moře.

Dubrovník: historická perla Jadranu

Připlouváme do Dubrovníku. I v tomto přístavu necháváme kola na palubě a obouváme pohodlné boty. Bylo by neodpustitelnou chybou tento historický skvost obehnaný hradbami a zapsaný v seznamu UNESCO detailně neprohlédnout. Vyhraďte si na to aspoň jeden celý den a nejlépe i hodně dlouhý večer.

Ubytování v Chorvatsku vybírejte v počítači i mobilu na Booking.com

Milovníci historie doporučují nejdříve obejít celé město po hradbách, abyste si udělali představu, jakou krásu tady budovaly lidí stovky let před námi. Během dvouhodinové procházky se otevřou krásné pohledy na moře, pestré pavlačové scenérie domácích dvorků a můžete pozorovat i přístavní provoz. Pro suchozemského našince je to exotická podívaná, i když Chorvaté berou námořní dopravu stejně pragmaticky, jako Pražané metro a Brňané šalinu.

Pak už následují orgie smyslů – každý podle své chuti. Návštěvy katedrály, památek a poutních míst se střídají s výbornými restauracemi i stánky s čerstvými pochutinami, nelze zapomenout na nebesky dobrou chorvatskou zmrzlinu a večerní posezení ve vinárnách.

Jižní Dalmácie od jara do podzimu

Jižní Dalmácie a především Makarská riviéra i Dubrovník, jsou přes léto úplně plná turistů ze všech koutů Evropy. Zaslouží si to kvůli čistému moři, nádherným památkám a zajímavé krajině na pobřeží. Je zde však o poznání méně lidí než v sousední Istrii, protože se sem jede ze střední a severní Evropy o něco delší dobu.

Chorvatsko Dalmácie 5

Chorvatsko Dalmácie 6

Chorvatsko Dalmácie 7

Pokud se sem chytáte na jachtu, kolo či pěšky, nebo dokonce chcete kombinovat vše dohromady, doporučujeme jaro a podzim mimo hlavní turistickou sezonu. V květnu na ostrovech všechno kvete a voní, ale moře je ještě studené a zaplavat si jdou jen nadšenci. Na konci září a v říjnu je naopak moře ještě teplé. Místo barevné přírody si můžete užívat plodů přírody, vína, čerstvých fíků a mandarinek.

Ubytování v Chorvatsku

Největší nabídku najdete na Bookingu, tam si určitě vybere každý.

Chorvatsko Dalmácie 9