Chorvatsko netradičně. Jezera, hory, poutní místa


Chorvatské pobřeží patří mezi nejnavštěvovanější dovolenkové destinace. Jednou z výhod této oblasti je přijatelná dojezdová vzdálenost. Od letošního roku jsou zrušeny hraniční kontroly, protože Chorvatsko vstoupilo do eurozóny a díky dálnici odpadla náročná jízda po chorvatské magistrále, čímž se cesta zrychlila a není problém strávit dovolenou ani v jižní Dalmácii.

Chorvatsko ovšem může kromě romantického pobřeží nabídnout i jiné zajímavosti, které už nejsou tak známé, přesto stojí za to je navštívit. Zkuste proložit relax na pláži nějakým výletem a okořenit vaši dovolenou nevšedním zážitkem.

Bačinská jezera Chorvatsko

V jižním cípu Makarské riviéry, cíle mnoha českých turistů stojí za návštěvu Bačinská jezera. Sedm vzájemně propojených krasových jezer zasazených do zeleného hornatého reliéfu skýtá kouzelnou přírodní scenérii. Procházka s koupáním ve sladké vodě, nebo projížďka na loďce bude jistě vítaným osvěžením. Jezera jsou místními využívána mimo jiné k rybolovu, žijí zde jak sladkovodní, tak mořské ryby. Sladkovodní ryby ovšem Chorvaté považují za podřadnější, takže můžete narazit na nabídky úhořů za rozumnou cenu, nebo si dopřát čerstvá žabí stehýnka.

Bačinská jezera Chorvatsko

Řeka Neretva Chorvatsko

Pokud jste vyrazili na Bačinská jezera, byla by škoda neprotáhnout výlet o pár kilometrů a užít si nevšední zážitek v ústí Neretvy. Mohutný, silný a studený proud řeky se vlévá do moře v oblasti rozlehlé písčité mělčiny. Velmi teplá slaná voda se mísí s ledově studenou sladkou vodou. Díky mělčině a příznivému větru je místo vyhledávané milovníky kiteboardingu. Při brouzdání teplou mořskou vodou ujdete stovky metrů od břehu a stále budete mít vodu po kolena. Děti si užijí sbírání mušlí a dospělí si mohou dopřát rychlou jízdu po proudu studené řeky, která svou silou plavce dopraví závratnou rychlostí až do mělkého teplého moře.  Na závěr doporučuji drink v místním baru, kde vládne neskutečně pohodová atmosféra.

Řeka Neretva Chorvatsko

Turistika a výšlapy do hor

Milujete turistiku? Není co řešit. Vyrazte do hor. Výhledy na pobřeží opravdu stojí za to, ovšem je třeba nepřecenit své síly. Výšlap na Viter, nebo Svatého Ilju jsou záležitostí na více hodin, je třeba se vybavit vhodnou obuví a dostatkem tekutin a vyrazit velmi brzy ráno. Ideální počasí je, pokud je pod mrakem, ale pozor na možnost bouřky, ta je v horách opravdu nebezpečná. Výšlapy na tyto vrcholy rozhodně nejsou vhodné pro děti, ale odrostlejší potomci by jistě zvládli výpravu k Napoleonské cestě, která se vine pohořím od dob napoleonských tažení.

Viter Chorvatsko

Poutní místa

Vepric

Je třeba zklidnit mysl? Poutní místo Vepric se svojí přírodní kaplí ve stylu Lurdů, oltářem, křížovou cestou i zpovědnicí vás jistě nezklame. Při procházce po tomto kouzelném areálu na vás dýchne atmosféra plná vůně borovic a neskutečného klidu.

Vepric Chorvatsko

Vepric Chorvatsko 2

Medžugorje

K tomuto proslavenějšímu poutnímu místu si musíme odskočit z Chorvatska do Bosny a Hercegoviny. Zážitek ovšem bude stát zato. V roce 1981 se zde poprvé zjevila Panna Maria šestici mládeže na kopci vedle chudé vesnice Medžugorje. Od té doby se zjevení opakovala, až mezi věřícími získala velkého věhlasu a díky návštěvnosti začala vesnice vzkvétat. Na hoře, kde došlo k prvnímu zjevení, stojí socha Panny Marie, ke které denně stoupají stovky věřících i turistů. Cesta je plná špatně schůdných ostrých kamenů, přesto je vidět množství věřících, kteří celý náročný výstup absolvují bosí. V městečku samotném potkáte mnoho národností a v řadě malých obchůdků si můžete nakoupit kabelky, boty, brýle nebo oděvy různých světových značek za nečekaně příznivé ceny. Posouzení pravosti tohoto zboží bude již ryze na vás.

 

Medžugorje Chorvatsko

Kde nakupovat v Chorvatsku

Potřebujete doplnit zásoby? V malých koloniálech se nakupovat moc nevyplatí, jsou prostě předražené. Nejlepším řešením je vyrazit na větší nákup přímo do Makarské. Vybrat si můžete z nabídky hypermarketů. Je zde Kaufland, Lidl, Plodine i Konzum. U všech pohodlně zaparkujete. Já doporučuji velký Konzum v jižní části města, díky jeho pestré nabídce a slušným cenám. V teplém obslužném pultu je dokonce velký otočný rožeň, na kterém rožní selátka. Pokud si chcete pochutnat na pravé chorvatské specialitě, tak neváhejte, budete určitě nadšeni.

Ubytování v Chorvatsku

Související:

| Rubriky Chorvatsko