Chrástenský vodopád – Hamr na Jezeře


Když v 16. století odklonili řeku Ploučnici skrze Hamerskou strouhu do Hamerského rybníku, vznikl tenhle menší, ale přesto krásný vodopád nedaleko Osečné přibližně 25 km od Liberce.

Dva metry vysoký vodopád s tůní nabízí v letních měsících možnost osvěžení, v zimních se tu zase otužuje několik místních. Mohutností sice neoplývá, ale je to malebný vodopád, u kterého je možné se zastavit a na menší mýtině i posedět a udělat si třeba piknik v lese.

Jak se k Chrástenskému vodopádu dostat?

K vodopádu se dostanete po červené turistické značce z obce Hamr na Jezeře nebo z obce Osečná. Cesta je velmi nenáročná, většinou po rovině. Částečně se procházíte po lesní cestě. Část cesty pak vede po asfaltové cyklostezce.

Zajímavosti v okolí

Ať už se vydáte z Hamru na Jezeře nebo z Osečné, tak se v obou směrech nachází spousta jiných zajímavostí, které můžete po cestě navštívit.

Pokud svou trasu začnete z Hamru na Jezeře můžete vyšplhat na zříceninu hradu Děvín. Zdolání kopce vás odmění výhledem na jezero pod ním i do širokého okolí. Hrad Děvín byl založen v 1. polovině 13. století a byl pobořen Švédy během třicetileté války. Od té doby chátrá.

Cestou z Osečné pak můžete zahnout k Lázním Kundratice, kde se nachází Mannův les, což je stezka, která vede místními mokřady. Sejít z cesty můžete také na Krásnou vyhlídku, která se nachází na vrchu Kavčí kopec. Vyhlídka nabízí pohled na Ralskou pahorkatinu, zříceninu hradu Děvín i Hamerské jezero.

Proč Chrástenský vodopád navštívit?

Chrástenský vodopád je po většinu roku velmi klidné a příjemné místo. V létě se tu ruch trochu zvýší, ale pořád si tu můžete užít i chvíle o samotě. Voda je i v létě studená, takže je osvěžení a otužení zaručeno. Zároveň je v místě dost prostoru na chvilku zastavení, posezení a užití šumění vody a ševelení korun stromů v okolí.

Fotogalerie