Chyše – zámek i pivovar v jednom. To už je důvod k návštěvě

Starobylé, avšak zrekonstruované, šlechtické sídlo nesoucí název Chyše se nachází přibližně půl hodiny cesty od Karlových Varů směrem na Prahu. Návštěvníky láká nejen díky své kráse, ale i touhou poznat osobnosti, které zde kdysi žili, jako byl velmož Burian z Gutštejna.


Zámek Chyše – historie

Vznik zámku se pohybuje již kolem roku 1158. Na místě nynějšího zámku stála tvrz. Tento dům prošel mnoha přestavbami, nejdříve gotickou, později renesanční a barokní změnou. Nynější podoba se dochovala z 19. století, kdy se stavba proměnila do stylu anglického baroka. Nejvzácnější dochovanou stopou po přestavbách je olejová malba na stropu zámku z roku 1699.

Prohlídky

Zámek nabízí dva klasické a dva speciální okruhy.

První okruh s názvem Zámecké interiéry zavede návštěvníky do vnitřních částí zámku. Prohlídka zahrnuje reprezentační a obytné části – barokní sály, jídelnu, zámeckou knihovnu, pokoj Karla Čapka a mnoho dalšího. Můžete se těšit na nejhodnotnější interiéry včetně již zmíněné nástropní malby od Petra Brandla.

Druhý okruh nesoucí název Expozice Karla Čapka a západočeského kraje již dle názvu symbolizuje její obsah. Skládá se ze dvou částí: Pobyt Karla Čapka v Chyších a odraz tohoto pobytu v jeho literárních dílech a pobyt autora na Karlovarsku.

TIP: Konstantinovy Lázně nabízí více než jen léčivý pramen

Třetí prohlídka specializovaná pro skupinu seniorů vás provede zámkem, na kterém v roce 1917 pobýval Karel Čapek. Na prohlídce vám bude odhaleno tajemství výroby výjimečného chyšského piva. Degustace, oběd a exkurze pivovaru a zámku je samozřejmostí.

Čtvrtý okruh určený pro studenty či žáky s pedagogickým doprovodem je speciální vzdělávací nabídkou. Na prohlídce vás průvodce provede zámeckými interiéry včetně sklepení. Součástí je i návštěva tematické expozice věnované spisovateli Karlu Čapkovi.

Zámecký pivovar

Součástí zámeckého areálu je také pivovar, který byl vystavěn v 19. století. Avšak tradice je zde již od roku 1580. Můžete se těšit na přírodní nepasterizované chyšské pivo dle staročeských receptur. Mimo jiné se zde prodává čepované i lahvové pivo Jantar.

Návštěvníci mají možnost si zakoupit prohlídku pivovaru, kde vám bude přiblížena historie pivovaru, uvidíte zde také varní soupravu a bude vám přiblížen princip výroby piva.

Na zámku nabízí možnost uspořádání nezapomenutelné svatby a svatební hostiny. Můžete zde také pořádat firemní večírky, oslavy, exkurze s degustací a mnoho dalšího.

Fotogalerie

Web: www.chyse.com

Související:

Naučná stezka Rabštejn nad Střelou

Napsat komentář