Chystáte se s dětmi do zahraničí? Nezapomeňte na cestovní doklady!

Sluníčko i počasí letošnímu létu, dospěláckým dovoleným i dětským prázdninám přeje, a tak vyrazit si dál než za humna, načerpat trochu té mezinárodní atmosféry, láká každého z nás. Pokud se však chystáte cestovat se svými nezletilými dětmi za hranice, rozhodně nezapomeňte na platný cestovní doklad!


Říkáte si proč? Vždyť jedu jen na pár dní kousek za hranice? Následující řádky vás přesvědčí, proč obětovat stokorunu, čas i čekání.

Doklady jsou důležité, ale nezapomínejte ani na cestovní pojištění !!!

Občanský průkaz i pro novorozeně?

V rámci Evropské Unie jsme si zvykli cestovat jen s občankou v kapse, a tak mnohé z nás ani nenapadne přemýšlet nad tím, že pokud cestujeme s dítkem, i ono musí mít svůj vlastní doklad totožnosti.

V dobách dávno minulých se totožnost dítěte prokazovalo vcelku snadno – mohli jsme jej mít zapsané ve vlastním občanském průkaze.

Což už bohužel nelze. Tedy, zapsáno být může, ale je to položka volitelná a není brána jako cestovní doklad dítěte.

A tak, i pokud chcete vycestovat jen na víkend na Slovensko, nezapomeňte v kapse mít nejen svou vlastní občanku, ale také doklad o identitě dětí, které budou cestovat s vámi. Dá se zařídit i dětská občanka.

Co se může bez dokladu stát?

Možná nic, a možná hodně. Ano, klasické kontroly na hranicích nejsou, ovšem namátkové kontroly se konají pořád – obzvláště v dnešní vypjaté době. Pokud by vás zastavila hlídka a žádala předložení dokladů totožnosti, a vy byste u sebe neměli žádný doklad o tom, že dítě patří k vám, může se vám zcela vážně stát zcela nepředstavitelná, ale reálná skutečnost – dítě vám do vysvětlení situace odeberou. A to zcela bez přehánění.

Umíte si představit stres pro vás, natož pro dítě, které vám vytrhávají z náruče a odvážejí neznámo kam?

Doslova infarktový stav. To za to opravdu nestojí, nemyslíte? Raději se obrnit trpělivostí a vystát si  frontu u přepážky s nerudnou úřednicí, než zažít tuto hororovou situaci. Navíc, nikdy nemůžete vědět, zda v cizí zemi neunesl někdo dítě, po kterém celá země pátrá a zastavuje všechny dospělé osoby s dětmi ke kontrole. A trávit dovolenou v cele není určitě snem nikoho z nás.

Cestovní pas České republiky
Cestovní pas České republiky

Vyřízení je snadné a rozhodně stojí za to

Neplatné doklady jsou také na nic. Mnohdy stačí občanka a není nutné mít cestovní pas.

Občanský průkaz postačí pro cestování v rámci Evropské Unie.

TIP: Cestovní doklady do Chorvatska pro cestu autem, vlakem, letadlem

V Evropské unii jsou tyto státy:

Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko (Holandsko), Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie (zatím).

Také na občanku můžete jet na Island, do Norska, Lichtenštejnska, Švýcarska, Albánské republiky, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Makedonie a Srbska. Do ostatních zemí je potřebný cestovní pas. Doklady vyřídíte na příslušném městském úřadě.

Cestovní pas vás vyjde na 100 Kč s platností na 5 let.

Občanský průkaz stojí 50 Kč s platností také 5 let.

Ve vlastním zájmu je však dobré udržovat aktuální fotografii dítěte, měnit jej tedy budete muset zřejmě dříve než za pět let.

Doba na vyřízení je zákonem stanovena na 30 dní.

Existuje i možnost vyřídit cestovní pas v rychlejším řízení (na počkání) a to do šesti dnů, za tuto rychlo-službu si však připlatíte. Cena vás vyjde na 2000 Kč.

Cestování dětí do zahraničí bez rodičů aneb když prarodiče berou vnoučky na dovolenou

Je to od babičky a dědy milé, šlechetné i krásné, že cestují s vnoučaty, ale nezapomeňte si na příslušném zastupitelském úřadě ověřit, zda do dané země postačí pouze cestovní doklad a není potřeba také písemný souhlas obou rodičů, že o cestě vědí a souhlasí s ní. A to platí i u zemí, přes které do cílové destinace cestují děti s prarodiči.

Přečtěte si také, jak postupovat, pokud vám v zahraničí ukradnou doklady a platební karty.

Do Chorvatska, Bulharska, Řecka (na oblíbenou Krétu), Polska, Slovinska, Španělska, Albánie, Turecka, do Velké Británie, Maďarska, Rakouska, na Mallorcu nebo se „ochladit“ do Švédska, tam všude můžete cestovat na dovolenou.

Pouzdra na doklady

Pouzdro (taška) na cestovní doklady a kreditní karty si nejlépe vyberete na srovnávači cen Heuréka.cz . Kdo jede k moři tomu se bude hodit vodotěsné pouzdro, pro někoho je vhodná i ledvinka na opasek. Výběr je velký, osobně mám také ověřeno a ztráta dokladů či peněz nehrozí.

3 komentáře u „Chystáte se s dětmi do zahraničí? Nezapomeňte na cestovní doklady!“

  1. Doporučuji si před každou cestou zkontrolovat, které doklady si musíte do cílové země připravit. Jednou jsem se kvůli tomu dostala do velkých problémů.

  2. To Jana: Přesně tak. Není nic horšího než zůstat na hranicích.

  3. Zdravím, nevíte jak to je teď přesně s dítětem 4 měsíce od Brna do Chorvatska přes slovinsko??

Napsat komentář