Noční Peking jsme poznávali cestou autobusem z večeří na hotel, ulice jsou plné aut a osvětleny podobně jako v Evropě, někteří spolucestující byli s průvodkyní večer na Náměstí nebeského klidu.
V Šanghaji jsme si užili večerní projížďku lodí po řece Huangpu, loď je plná turistů, všichni fotí a točí videa, mrakodrapy na obou březích svítí, některé již poznáme – televizní věž Perla Orientu, Jin-mao Plaza, Světové finanční centrum a Šanghaj Tower, po řece jezdí řada osvětlených lodí.
Při příchodu k přístavu i návratu k autobusu všudypřítomní prodejci i nám seniorům nabízejí svítící přídavná kolečka na boty pro „zrychlení“ pohybu !?!
Noční Šanghaj je prý nebezpečná, průvodkyně měla zprávu, že zde letos došlo k okradení turistů i s průvodcem. Nejodvážnější dvojice z naší skupiny se přesto po večeři rozhodla pokračovat v cestě po hlavní třídě Nanjing Road a do hotelu dojít pěšky, potřebovali totiž utratit zbytek yuanů, pro jistotu museli průvodkyni odevzdat cestovní pasy, telefony měli.
Přečtětě si jak postupovat, pokud vám v cizině ukradnou osobní doklady a platební karty.
Podle mapy byla cesta pár kilometrů, měřítko chybělo a to byl kámen úrazu. Na hotel došli za 2.5 hodiny trochu unaveni po asi osmikilometrovém pochodu, ale byli v pořádku a žádnou nepříjemnou situaci nezažili ! Ráno jim průvodkyně pasy vrátila.
V Šanghaji potkáte na ulici i lidi v pyžamu
Nezažili jsme obyvatele v pyžamu, ale ještě nedávno to bylo běžné, na začátku šedesátých let se na ulicích Šanghaje začali ve větší míře objevovat v pyžamu dvě sociální skupiny.
První skupinou byli bohatí, kteří jeho nošením ukazovali, že mají pohodlný život, druhou skupinou byli umělci, ti pyžamo nosili prostě pro parádu.
V sedmdesátých letech se pak pouliční nošení oděvu, primárně určeného do ložnice, v Šanghaji rozrostlo masivně a stalo se jakýmsi místním folklórem. Dalším faktorem přejícím veřejnému nošení pyžama je nepříliš soukromí v šanghajských domácnostech, lidé prostě nespatřují přílišný rozdíl v tom, zda chodí v pyžamu doma nebo na ulici, pyžama jsou navíc, jak upozorňuje jeden z místních studentů, velmi pohodlná. Pyžamový debata v Číně probíhá už od roku 2006, kdy bylo nošení pyžama na veřejnosti šanghajským institutem pro sociální vývoj a rodinu označeno za necivilizované chování.
1. díl cestopisu – Z Čech až na Velkou čínskou zeď
2. díl cestopisu – Peking – Hrobky císařské dynastie Ming
3. díl cestopisu – Peking – Letní palác
4. díl cestopisu – Olympijský Peking
5. díl cestopisu – Pekingská kachna
6. díl cestopisu – Zakázané město
7. díl cestopisu – Rikšou po hutongu v Pekingu
8. díl cestopisu – Chrám nebes v Pekingu
9. díl cestopisu – Peking – Náměstí Nebeského klidu
10. díl cestopisu – Pěšky po Pekingu
11. díl cestopisu – Doprava v Číně
12. díl cestopisu – Co nám chtěli prodat
13. díl cestopisu – Rychlovlakem po Číně
14. díl cestopisu – Zahrada Yu Yuan v Šanghaji
15. díl cestopisu – Vodní město Zhouzuang
16. díl cestopisu – Pěšky po Šanghaji
17. díl cestopisu – Čína v noci
18. díl cestopisu – Rychlovlak Maglev v Číně
19. díl cestopisu – Uletělo nám letadlo
Naše tipy
Kde vybíráme ubytování
Už mnoho let používáme aplikaci Booking. Nic neřešíte, klidně hodinu příjezdem na místo si pobyt rezervujete a je to. Ceny jsou často nižší, když si ubytování zamluvíte na poslední chvíli.
Kde kupujeme vstupenky
Neradi celá rodina čekáme ve frontě. Kdo máte malé děti, je vám to jasné. Proto můžete na stránkách GetYourGuide koupit online vstupenky na mnoho míst, kde byste jinde stáli frontu. A v zahraničí klidně i výlety, kde byste jinak u cestovky platili 2x tolik.
Kde koupit zážitky
Každý určitě zná web Slevomat. Zde máte na výběr z mnoha zážitků, což může být ideální dárek.
Kde se pojistit
Cestovní pojištění je důležité mít, i když jedete jen na den do zahraniční. Protože cestujeme hlavně autem, je nezapomínám ani na havarijní pojištění. Vše si vyberete na webu ePojištění.