Noční Peking jsme poznávali cestou autobusem z večeří na hotel, ulice jsou plné aut a osvětleny podobně jako v Evropě, někteří spolucestující byli s průvodkyní večer na Náměstí nebeského klidu.
V Šanghaji jsme si užili večerní projížďku lodí po řece Huangpu, loď je plná turistů, všichni fotí a točí videa, mrakodrapy na obou březích svítí, některé již poznáme – televizní věž Perla Orientu, Jin-mao Plaza, Světové finanční centrum a Šanghaj Tower, po řece jezdí řada osvětlených lodí.
Při příchodu k přístavu i návratu k autobusu všudypřítomní prodejci i nám seniorům nabízejí svítící přídavná kolečka na boty pro „zrychlení“ pohybu !?!
Noční Šanghaj je prý nebezpečná, průvodkyně měla zprávu, že zde letos došlo k okradení turistů i s průvodcem. Nejodvážnější dvojice z naší skupiny se přesto po večeři rozhodla pokračovat v cestě po hlavní třídě Nanjing Road a do hotelu dojít pěšky, potřebovali totiž utratit zbytek yuanů, pro jistotu museli průvodkyni odevzdat cestovní pasy, telefony měli.
Podle mapy byla cesta pár kilometrů, měřítko chybělo a to byl kámen úrazu. Na hotel došli za 2.5 hodiny trochu unaveni po asi osmikilometrovém pochodu, ale byli v pořádku a žádnou nepříjemnou situaci nezažili ! Ráno jim průvodkyně pasy vrátila.
V Šanghaji potkáte na ulici i lidi v pyžamu
Nezažili jsme obyvatele v pyžamu, ale ještě nedávno to bylo běžné, na začátku šedesátých let se na ulicích Šanghaje začali ve větší míře objevovat v pyžamu dvě sociální skupiny.
První skupinou byli bohatí, kteří jeho nošením ukazovali, že mají pohodlný život, druhou skupinou byli umělci, ti pyžamo nosili prostě pro parádu.
V sedmdesátých letech se pak pouliční nošení oděvu, primárně určeného do ložnice, v Šanghaji rozrostlo masivně a stalo se jakýmsi místním folklórem. Dalším faktorem přejícím veřejnému nošení pyžama je nepříliš soukromí v šanghajských domácnostech, lidé prostě nespatřují přílišný rozdíl v tom, zda chodí v pyžamu doma nebo na ulici, pyžama jsou navíc, jak upozorňuje jeden z místních studentů, velmi pohodlná. Pyžamový debata v Číně probíhá už od roku 2006, kdy bylo nošení pyžama na veřejnosti šanghajským institutem pro sociální vývoj a rodinu označeno za necivilizované chování.
1. díl cestopisu – Z Čech až na Velkou čínskou zeď
2. díl cestopisu – Peking – Hrobky císařské dynastie Ming
3. díl cestopisu – Peking – Letní palác
4. díl cestopisu – Olympijský Peking
5. díl cestopisu – Pekingská kachna
6. díl cestopisu – Zakázané město
7. díl cestopisu – Rikšou po hutongu v Pekingu
8. díl cestopisu – Chrám nebes v Pekingu
9. díl cestopisu – Peking – Náměstí Nebeského klidu
10. díl cestopisu – Pěšky po Pekingu
11. díl cestopisu – Doprava v Číně
12. díl cestopisu – Co nám chtěli prodat
13. díl cestopisu – Rychlovlakem po Číně
14. díl cestopisu – Zahrada Yu Yuan v Šanghaji
15. díl cestopisu – Vodní město Zhouzuang
16. díl cestopisu – Pěšky po Šanghaji
17. díl cestopisu – Čína v noci
18. díl cestopisu – Rychlovlak Maglev v Číně
19. díl cestopisu – Uletělo nám letadlo
Přečtěte si ještě