Cinibulkova naučná stezka – Mšeno


Cinibulkova naučná stezka je krásný výlet na okraji Kokořínska a lze ji projít ze dvou míst. My měli jako startovní bod městečko Mšeno u Mělníka.

Cinibulkova stezka recenze

Cinibulkova naučná stezka Mšeno

Parkování

Míst, kde ve Mšenu zaparkovat, je celkem dost. My přijeli včas a navíc v týdnu, takže jsme bez problémů našli volné místo na konci ulice Jezerní na bezplatném parkovišti.

Parkoviště Mšeno - neplacené

Další dvě placené jsou pár metrů odtud vlevo od dětského hřiště, půjdete kolem, když se budete vracet zpět.

Cesta pro děti

I když to není přímo trasa kterou popíšu v článku, s malými dětmi můžete před výšlapem po kamenných schodech odbočit vlevo, kde jsou na kraji louky dvě jeskyně, přírodní divadlo Romanov, Husův památník a také Kokořínek – zmenšenina hradu Kokořín. Bohužel jsem tato místa objevil až po návratu a tak pouze informačně, bez fotek. Pro malé děti ale určitě prima zajímavosti.

Mšenský okruh – trasa 9km

Člověk by si řekl, že 9 kilometrů není moc, no uvidíte sami, že to je dost :)

Celá trasa vede po žluté turistické značce, takže stačí, když se jí budete držet a nemůžete se ztratit. I když občas jsou na trase místa, kde by ta značka mohla být blíž a ne až za zatáčkou :)

Začátek výletu je hned pěkně prudký, dáte si výšlap po schodech až na louku. (viz úvodní foto)

Odtud dojdete k silnici, kde je vlevo první a jediné občerstvení na trase – Hospůdka Romanov.

Hospůdka Romanov

Dále pokračujte vpravo odbočkou do lesa. Celý Cinibulkův okruh vede lesem a občas po louce, ale hlavně stále nahoru a dolů, takže dobré boty určitě s sebou.

Skály Cinibulkova stezka

Poté, co vylezete na další z mnoha skal na trase, uvidíte Skalní útvar Prolezovačky.

Skalní útvar Prolezovačky

Kousek odtud pod kopcem je jeskyně Obraznice.

Ta je uměle vyhloubená a jak název napovídá, za 30-leté války zde skrývali obrazy a drahé předměty z Romanova.

Dá se vejít i dovnitř, ale jak povídal Výleťák na videu, jsou zde pavouci a slimáci, no raději jsme podrobně nezkoumali.

Jeskyně Obraznice

Dále pokračujte stále po žluté až narazíte na odpočinkové místo Kačina. My měli sil ještě dost, takže nebylo nutné vybalovat svačinu a pokračovali jsme tedy v cestě, dalším cílem na trase bylo toto vyhlídkové místo.

Jak vidíte, moc velký výhled odtud teda není. Ale je zde lavička, stejně jako na křižovatce, odkud se sem po pár metrech dojdete, takže to už je dobrá zastávka na doplnění tekutin či vitamínů.

TIP: Jak vypadá naše zdravá svačina na výlety.

Vyhlídka na Cinibulkově stezce

Přibližně 500 metrů odtud už je asi pro mnohé hlavní cíl Skalní město Bludiště. V článku se dočtete vše potřebné, kdo se těší na řetězy, pomocí kterých se bude muset „vytáhnout“ na skálu, tak je tam i foto z našeho „výšlapu“ :) V zimě bych to raději ale vynechal, náročnost je už tak velká v tomto úseku i v létě.

Zajímavost

Na Kokořínsku se můžete často setkat s prohlubněmi v pískovcových stěnách, kterým se říká voštiny. Připomínají plástve včel (voští) a proto tento název.

Voštiny - pískovcové stěny s prohlubněmi

Určitě vás zaujme další bod na trase, skalní věž Tutanchamon. A stále po žluté jděte dál, až dojdete k silnici, po které půjdete asi 300 metrů k zastávce Na rovinách (Háj.) do mírného kopce a zde odbočíte vpravo až dojdete k dalšímu odpočinkovému místu, kterým je Švédský val. Zde je pěkné místo na focení, rytíř s helmou a je vedle druhá, pod kterou se můžete vyfotit.

Švédský val - Cinibulkova stezka

Jdeme dál a fotíme další parádní místo, což je Průsečná skála.

Ta byla v pískovci zbudovaná Švédy v 30leté válce.

Průsečná skála

Nedaleko odtud je další z mnoha skalních útvarů na trase – Obří hlava a žába. Kdybyste pokračovali po modré asi 2 kilometry Droužkovskou cestou, dojdete k další zdejší zajímavosti, což je Skalní útvar Pokličky.

Obří hlava a žába

Zde už se začínají míchat turistické trasy žlutá, modrá a i cyklostezky, tak pozor na to, stále po žluté z kopce, kde si můžete vyfotit věž Faraon.

A jak jinak než zase do prudkého kopce, kde následně pokračujte vpravo chvíli lesem a poté po louce mezi poli až do Mšena, kde vpravo uvidíte zdejší koupaliště.

Koupaliště Mšeno

Vy ale odbočíte vlevo, kde jsou ta výše zmíněná placená parkoviště – ceník parkovného přikládám.

Ceny parkovného Mšeno

Vedle je dětské hřiště plné prolézaček – pokud děcka ještě budou mít sílu, mohou se zde vyřádit, my tu dojedli na lavičce zbytky sváči a po pár metrech došli k autu – je odtud na dohled.

Dětské hřiště Mšeno

Informační tabule na trase

Dozvíte se hodně informací o CHKO Kokořínsko, namátkou:

  • Lesy – jakou má les funkci, jaké jsou v tomto kraji druhy stromů a jaké najdete v okolí Cinibulkovy stezky
  • Geologie – jaké skalní útvary zde uvidíte a jaká hornina je typická pro tuto oblast
  • Lesní fauna – dozvíte se, kolik let se dožívá mravenec lesní a jaké savce zde můžete potkat
  • Lesní flora – jaké plody zde můžete sbírat v průběhu roku a i jaké jedovaté rostliny tu můžete najít
  • Historie Mšena – toto je poslední info cedule na trase, kde se dozvíte o historii města Mšeno a také kdo byl Josef Bedřich Cinibulk, který tuto turistickou stezku založil, které se také říká i Mšenské Švýcarsko.

Mapa

Hodnocení výletu

Na internetu najdete mnoho recenzí této turistické trasy, osobně bych napsal, že to pro ty nejmenší děti nebude (podle mě minimálně věk tak 5 let), hodně je cesta přes kořeny, v tom skalním městě i v úzkých průchodech, kde by měly silnější osoby problém, aby se nezasekly, terén to je celkem středně náročný, takže je na každém z vás, jak se na podobné výlety cítíte :) Ale mě osobně se tu docela líbilo, je to prostě takový kokořínský standard.

Levné ubytování v okolí

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář