Pokud chcete vyjet na 1-2 denní výlet a ideálně do zahraničí, Vídeň by pro vás mohla být tou správnou volbou. Na své si zde přijde určitě každý, je to za humy a k vidění je toho spousta.
Podle informací z jednoho nejmenovaného časopisu vychází Vídeň ve srovnání se všemi světovými metropolemi jako vůbec nejlepší město pro život. S tím by jistě souhlasili i příslušníci habsburského rodu, vládci ohromné Rakousko – Uherské říše, kteří si právě Vídeň zvolili za své sídelní město. Díky nim zde také můžeme obdivovat překrásné zámky a paláce, zasnít se a ocitnout se tak alespoň na chvíli v dobách, kdy se tu procházely dámy v elegantních róbách a ulicemi zněl klapot koňských kopyt, v dobách, kdy bylo město na Dunaji v největším rozkvětu.
Ovšem je třeba podotknout, že Vídeň, to nejsou jen vznešená panovnická sídla, to jsou také restaurace a kavárny s vyhlášenými specialitami, oblíbené trhy (nejen ty vánoční)a Vídeňský les. Divíte se? Tak neváhejte a prozkoumejte s námi známé i méně známé kouty rakouské metropole.
Vzhledem k blízkosti Vídně k našim hranicím může být pro ty, kdo žijí na jihu naší země výlet do hlavního města Rakouska záležitostí jednoho dne, ovšem pokud chcete metropoli našich sousedů poznat důkladněji, je lepší přijet alespoň na dva dny, my doporučujeme minimálně víkend (ať se člověk nehoní :)). Najít ve Vídni nocleh nebývá problém.
Obsah článku
Ubytování ve Vídni
Ubytování lze snadno zajistit např. přes Booking.com a pokud se spokojíte s ubytováním na okraji centra města, ceny pro vás budou více než uspokojivé. Doporučuji zakoupit celodenní jízdenku a po městě cestovat metrem. Je to určitě rychlejší a na konec i levnější varianta než autem nebo autobusem.
Co navštívit ve Vídni
A teď už konečně odhalíme krásy skutečných vídeňských perel, jako je zámek Schönbrunn, Chrám sv. Štěpána apod., tedy těch největších turistických lákadel.
Nejvíce pamětihodností se samozřejmě nachází v historickém jádru města, elegantním řešením je proto najmout si fiakr (stanoviště fiakrů je buď u chrámu sv. Štěpána, nebo na Heldenplatzu) a prohlédnout si kouzla historických ulic z kočáru. Nejprve tedy Chrám sv. Štěpána – gotická nádhera se 137 metrů vysokou věží, zvanou Steffl (Štěpánek), ze které se někdy ozývá největší zvon v Rakousku. Chrám má ještě jedno ,nej´- katakomby pod ním představují největší podzemní pohřebiště na světě.
Kousek od chrámu stojí Kapucínská krypta, místo posledního odpočinku členů habsburské dynastie, jako poslední tu byla pochována císařovna Zita, a stalo se tak roku 1989. O několik ulic dále se můžeme pokochat mistrovským dílem romantické architektury, Státní operou. A prakticky na dohled od opery se nachází komplex hned několika historických budov – Hofburg společně se španělskou jezdeckou školou, Národní knihovnou a později dostavěným Novým hradem. Asi není třeba dodávat, že Hofburg dříve sloužil jakožto císařské sídlo. V jeho bývalých dvorních stájích se dnes nachází cca dvacet muzeí, kulturních projektů a iniciativ.
Vídeň se pyšní světoznámými muzei, jejichž sbírky, díky velké sběratelské vášni Habsburků, nemají obdoby. Na Maria-Theresien-Platz stojí naproti sobě Přírodovědné muzeum a Muzeum umění. Ten, kdo obě budovy vidí poprvé, je od sebe nejspíš nerozezná, jsou totiž téměř totožné. A obě uvnitř skrývají poklady – v Muzeu umění je to například antická sbírka (údajně největší na světě)- je dobré vědět, že sbírky jsou rozsáhlé a moudrým tahem je si pro všechny případy zakoupit plánek. Sbírky v Muzeu přirodovědném byly založeny už roku 1748 a obsahuje kupříkladu nejstarší archeologické nálezy na území Rakouska (z oblasti haltštatska), unikátní jsou i sbírky mineralogické, zoologické a antropologické.
Zoo Vídeň
Pro rodiny s dětmi je ideální návštěva zoologické zahrady ve Vídni, kde můžete vidět např. vzácné pandy velké, žirafy, neúnavné tučňáky nebo obrovská mořská akvária. Z nejvyššího bodu zahrady se skýtá nádherný výhled na širé okolí z korun stromů. Projít celou zoologickou Vám zabere určitě minimálně celé dopoledne, a tak zde určitě počítejte se zastávkou na oběd. Za zmínku stojí také obrovské botanické zahrady, které se nachází při vstupu do ZOO.
Zámek Schönbrunn
Následně se můžete pěšky přesunout hezkou procházkou k nádhernému baroknímu zámku Schönbrunn, v jehož okolí se nachází fontány a trávníky poseté barevnými květy. Není divu, že se zde, na tak romantickém historickém místě, pořádají svatby a při troše štěstí na nějakou natrefíte. V areálu zámku se nachází také zahradní labyrint, v jehož zákoutích uvidíte jednotlivá znamení zvěrokruhu.
TIP: Ve Vídni jsou oblíbené také adventní trhy.
Zámek Schönbrunn, původně pouze letní sídlo císařského domu, které později nechala Marie Terezie přestavět do nynější podoby. Uvnitř zámku se nachází 1441 pokojů, mezi které patří i Zrcadlový sál, Velká galerie, kde se dnes konají státní recepce, rokokové skvosty pak představují Čínský kulatý kabinet, Napoleonův pokoj a mnohé další.
Ernst Happel Stadion – největší v Rakousku
Sportovní nadšenci jistě uvítají možnost navštívit fotbalový zápas na Ernst Happel Stadion, pětihvězdičkový stadion UEFA. Jde o největší stadion v Rakousku a své domácí zápasy zde odehrává Rapid Vídeň. Při naplnění kapacity bezmála 51 000 diváků zažijete úžasnou atmosféru a odejdete se zážitkem na celý život.
Prátr (Prater) Vídeň
Při návštěvě Vídně málokdo nezavítá do proslulého Prátru, místa, kde se to kolotoči a atrakcemi jen hemží.
Zde doporočuji větší finanční hotovost a návštěvu parku si pořádně užít. K vidění jsou zde atrakce od klasického ruského kola a „řetízkáče“ až po kolotoče, kde visíte hlavou dolů nebo padáte volným pádem.
Vídeňský Prátr však se všemi moderními atrakcemi a davy lidí už dávno ztratil atmosféru opravdové pouti, a pokud chcete zažít pouť skutečnou, jak si ji ze svých dětských let pamatují naší prarodiče, s dřevěnými koníčky na kolotočích, útulnými hospůdkami a lidovým prostředím, vydejte se do Českého Prátru ve čtvrti Favoriten, založeným v předminulém století přistěhovalými Čechy.
A chcete-li si trochu oddechnout od ruchu velkoměsta, udělejte si výlet do Vídeňského lesa, odkud se nabízí úchvatné panorama na město, a to z 252 metrů vysoké z vyhlídkové věže Donauturm, která se dá přirovnat k pražskému vysílači v Žižkově (působí podobně jako pěst na oko). Pokud nebudete mít přírody stále dost, navštivte i Neziderské jezero s okolním národním parkem Neusiedler, který je především domovem vzácných ptáků.
Restaurace
Nebyli bychom ve Vídni, kdybychom neposeděli v nějaké kavárně a nedali si vídeňskou kávu a sachr. Na kavárnu tu narazíte vyloženě ,,na každém rohu“, ale pokud si chcete dopřát prvotřídní servis, špičkovou kvalitu a nenapodobitelnou atmosféru k tomu, podniky typu Café Central (na rohu Herrengasse a Strauchgasse), Café Hawelka (Dorotheergasse) nebo Bräunerhof (Stalburgasse) jsou k tomu jako dělané.
Slyšeli jste někdy o Tafelspitzu, Beuschlu, či Ritschertu? Ne? Tak určitě neváhejte a až vám při poznávání zdejších krás zakručí v žaludku, zaskočte do některé z vídeňských restaurací a vyzkoušejte vařené hovězí (Tafelspitz), plíčky (Beuschl), štýrský ritschert, české taštičky, španělské ragú a další speciality, za které místní kuchyně vděčí kosmopolitní kulinářské kultuře- vždyť kolik rozličných národů zahrnovalo někdejší Rakousko-Uhersko. Skvěle vaří v podnicích Altwienerhof (Herklotzgasse), Eckel (Sieveringer Str.), nebo La Scala (Schottenring, je třeba rezervovat předem).
Kultura
Možností, kam vyrazit ve Vídni za kulturou, je nemálo, za všechny jmenujme například Státní operu a legendární divadlo Burgtheater, kam se chodila bavit už Marie Terezie, a jen pro zajímavost: po několikerém přestavování budovy se ze všech chodeb uvnitř stal takový labyrint, že po skončení představení kolikrát trvalo i hodinu, než se všichni diváci ,,vymotali“ z divadla ven a konečně se nadechli čerstvého vzduchu, pobyt v sále totiž také nepatřil k nejpříjemnějším, nesčetné množství svíček, které ho osvětlovaly, samozřejmě spotřebovávalo spoustu kyslíku, což mělo za následek téměř nedýchatelný vzduch. Díkybohu dnes divadlo navzdory historickému vzhledu disponuje moderními vymoženostmi, tudíž se nemusíte bát, že byste se během představení dusili.
Pokud chcete okusit atmosféru nočních klubů a diskoték, vydejte se do ulice Annagasse a do tzv. Bermudadreieck (Bermudský trojúhelník) nacházející se mezi náměstím Rudolfsplatz a Ruprechtkirche a náměstím Schwedenplatz.
Vyrazit si můžete taktéž do podniků Moulin Rouge či Casino-Wien, pro milovníky koncertů jsou tu Musikverein a Konzerthaus.
Nákupy
Co se týče nákupů ve městě, doporučujeme navštívit ulice Graben a Kärntner Str., kde se nachází obchodní pobočky luxusních značek, kdo chce nakoupit levněji, nechť se vydá na Mariahilfer Str., kde stojí obchodní dům Gerngross a Eurocentrum.
MHD ve Vídni
Jízdní řády MHD ve Vídni najdete zde.
Vídeň má poměrně dobře rozvinutou síť veřejné dopravy. Autobusy, vlaky, tramvaje a linky metra Vás dostanou snad do všech koutů města. Město provozuje pět linek metra, 29 tramvajových linek (více než 500 tramvajových vozů) a 90 autobusových linek (cca 500 autobusů), 24 autobusových linek jezdí i v noci (od 00:30 do 5:00).
MHD ve Vídni je součástí Dopravního sdružení pro regiony východního Rakouska. Toto sdružení je rozděleno do osmi oblastí a zahrnuje části Dolního Rakouska, Burgelandu a celou Vídeň.
Pro vaše účely je nejvýhodnější zakoupit si v jednom z červených automatů jízdenku buď na 24, 48 nebo 72 hodin. Pro ty, kteří neumí německy nebo anglicky má Vídeň milé překvapení, automaty na jízdenky umí i česky. :)
Mapa Vídně
Interaktivní mapu Vídně naleznete zde. Výhodou je možnost filtrace zobrazení na levé straně webu (např. zobrazení MHD, památek nebo parkovišť).
Doprava do Vídně
Praha – Vídeň auobusem od StudentAgency
Vlakem – nejspíše nejpohodlnější způsob dopravy.
Parkování ve Vídni
Nejvýhodnější cena parkování v centru je v Park and Ride Vídeň a poté využít MHD. Mapu parkovišť ve Vídni naleznete zde.
Vídeň není pouze historickým městem, ale také důležátým dopravním uzlem. Z místního letiště startují každý den desítky letadel low-cost aerolinek do celého světa.
Vídeň je zkrátka opravdu místem, kde se nebudete nudit za jakéhokoliv počasí.