Co vidět v Paříži, kde se ubytovat a kam na nákupy


Když už se rozhodnete pro cestování, není lepší místo kde začít, než ve městě světel a lásky. V srdci Francie, nejkrásnějším, nejlidnatějším a nejnavštěvovanějším městě Evropy, které touží poznat každý z nás.

Průvodce Paříží

eiffelova věž paříž francie

Hádáte správně, řeč je o Paříži, oblíbené destinaci turistů z celého světa. Pro zamilované je to ráj na zemi, ostatně kdo by neznal Pont des Arts, v překladu je to sice Most umění, ale všichni mu stejně říkají Most zamilovaných, kde si všechny páry mohly zpečetit svou lásku připevněním visacího zámečku s jejich jmény na zábradlí mostu. Řeka Seina bude plná klíčků od těchto zámků, které do ní zamilovaní vhodili.

Bohužel v roce 2014 se jedna část mostu pod tíhou zámku zbortila, a tak se letos Pařížská radnice rozhodla miliony zámků z mostu sundat, a nahradit graffiti. Upřímně, zlaté zámky, protože umění, které je nahradilo, se mi vůbec nelíbí. Zamilované páry se však nenechají odradit a zálibu v zamykání své lásky do visacích zámků, provozují i na dalších z mostů, které v Paříži najdete.

Památky v romantickém městě Paříž, které musíte vidět

Má nejoblíbenější ze všech památek v Paříži je katedrála Notre dame. Také se jí říká katedrála Panny Marie. V dřívějších dobách se jí říkalo Chrám Matky Boží. Notredame se nachází na východě Íle de la Cité, což je ostrov na řece Seině.

Katedrála se stavěla celých 182 let, dokončena byla roku 1345.

Je to nejkrásnější stavba z celé francouzské gotické architektury, v jejichž prostorách sídlí pařížská římsko-katolická arcidiecéze. Její věže měří 69 metrů, a nachází se v nich několik zvonů, z těch je největší zvon Emanuel, který je v jižní věži, a váží neuvěřitelných 13 tun. Co vím, bylo v roce 2012, odvezeno 6 zvonů, které byly v březnu 2013 nahrazeny novými, a tak se tenkrát rozeznělo celkem 9 zvonů, což se stalo poprvé od roku 1789. V roce 1992 zase katedrála dostala nové varhany s počítačovou elektronikou o 7800 píšťalách.

francie zájezd dovolená 1

Neexistuje snad nikdo, kdo by si Notre-dame nepamatoval i z knih, neboť v románu, který napsal Victor Hugo – Chrám Matky Boží v Paříži, hraje katedrála hlavní roli, hned vedle Quasimoda, který ač je značně znetvořený, přesto zahoří láskou k překrásné Esmeraldě. Huguv román se dočkal několika filmových verzí, z nichž mě osobně nejvíce zaujala francouzská verze Zvoník od Matky Boží z roku 1956, kde hlavní role ztvárnili Anthony Quinn a Gina Lollobrigida.

Eiffelova věž – Eiffelovka – La Tour Eiffel

Pařížané jí říkají Železná dáma, měří zhruba 324 metrů, a kdysi dávno se pyšnila titulem nejvyšší stavby světa, to už je bohužel 85 let. Přesto je to nejznámější a nejkrásnější památka Francie, kterou musí prostě navštívit každý, a věřte, že miliony turistů přijíždějí zejména proto, aby navštívili právě Eiffelovku. Kdo neví, jak se název píše správně, ji hledá pod spojením Eifelova, Eifellova nebo dokonce Ajfelova věž. Také česky lidově ajfelovka, aifelovka, eifelovka.

Na každé ze tří plošin věže se nachází něco zajímavého.

Na té první je muzeum, nějaké obchůdky a Tour Eiffel, což je jedna z restaurací. Druhá plošina se pyšní restaurací Le Jules Verne, odkud je mimochodem mnohem krásnější výhled, než když jste na úplném vrcholu, kam se dostanete pouze výtahem z druhého patra. Kdo má chuť vyšlápnout si Eiffelovu věž po svých, a absolvovat celkem 1665 schodů, může se ve třetím patře věže osvěžit v místním baru a podat si ruku s voskovými figurínami Gustava Eiffela, jeho choti, a také Thomase Edisona, který se postaral o osvětlení věže.

francie zájezd dovolená 2

Samozřejmě, že můžete při své dovolené, či poznávacím zájezdu navštívit celou řadu zajímavých a krásných míst. Chcete se projet lanovkou? Pak musíte rozhodně zajít na vrcholek Montmartre, kterému dominuje Bazilika Sacré Coeur, postavena na konci 19. století. Do hlavní kopule, která je samým vrcholem baziliky, se dá vyjít přes klenuté krypty, kam je vstupné 5 euro, a přístupná je denně od 9 do 17:45. Samotná bazilika je otevřena denně od 6 do 22:30 hod a vstupné je zdarma, platí se jen vstupy do krypt.

Co navštívit v Paříži – další tipy

Rozhodně nesmíte zapomenout navštívit největší muzeum světa Louvre Paříž, v palácovém komplexu Palais du Louvre, které jak víme, bývalo sídlem francouzských králů. Kdo by si nepamatoval Angeliku markýzu andělů, která se proháněla po chodbách Louvru, když se jí snažili zavraždit nepřátelé krále Slunce. Oficiálně je zde 7 oddělení sbírek – např. Egyptské starožitnosti, Stará Antická a Orientální keramika, Řecké a Římské starožitnosti a další.

Pompiduovo centrum (francouzsky Centre national d’art et de culture Georges-Pompidou), jenž ve svých prostorách skrývá knihovnu, muzeum moderního umění, obchody, kavárny, ale také kinosály či expozici děl předních umělců 20. století, jako Pablo Picasso či Jackson Pollock, naleznete nedaleko Pařížské radnice. Nemůžete ho za žádných okolností minout, neboť je to moderní stavba ze samého skla a oceli ve stylu hi-tech.

Pro fanoušky muzeí, je tu také muzeum specializované na francouzské umění, lákající úžasnou sbírkou impresionistů. Sochy, obrazy, architektonické modely a další. Z vystavovaných umělců je tu např. Paul Gauguin, Vincent van Gogh či Claude Monet.

Dalším je pak Musée du quai Branly, zaměřující se na umění Afriky, Asie, Oceánie, ale také Severní a Jižní Ameriky. Leží na levém břehu Seiny. Národní přírodovědné muzeum zase obsahuje sbírky z anatomie, zoologie, paleontologie a geologie, zejména pak sbírku koster vyhynulých i současných obratlovců a bezobratlých.

V 9. obvodu je soukromé muzeum voskových figurín, kde naleznete kolem 450 figurín významných osobností, stejně jako různé scény, odehrávající se v dějinách Francie – Johanka z Arku na hranici či Bartolomějská noc.

Život a dílo francouzského umělce Augusta Rodina zase můžete obdivovat, pokud navštívíte Rodinovo muzeum, sídlícím na dvou místech na ulici Rue de Varenne v 7. obvodu a ve ville Brillants v Meudonu. Jsou zde tisíce soch, výkresů, fotografií a uměleckých předmětů.

Posledním v řadě, z těch zajímavých muzeí, je Muzeum Oranžérie (Musée de l’Orangerie), vystavující malíře období impresionismu a postrimpresionismu, u Place de la Concorde.

francie zájezd dovolená 3

Určitě už jste někdy slyšeli o události z roku 1830, tzv. Zjevení Panny Marie v Paříži, které se mělo odehrát v ulici Rue de Bac 140. Kaple, kde ke zjevení došlo (uznal ho dokonce i Vatikán, po prošetřování, kterým se zabýval pařížský arcibiskup de Quelén), získala zasvěcení Notre-Dame-de-la-Médaille-miraculeuse a je jedním z významných poutních míst.

Z mého pohledu, jsou tato místa jedna z nejzajímavějších v Paříži, a rozhodně stojí za to všechna navštívit.

Zbývá poslední, bez kterého si návštěvu města světel nedokážu představit, a tím je nejhezčí zámek v Evropě, ve městě Versailles 20 km západně od Paříže. Nejkrásnějším prostorem v tomto zámku je Zrcadlový sál dlouhý 73 metrů. Také je tu po celém světě známá přepychová ložnice krále, dále Velké komnaty, Galerie bitev a další.

Ale největší pozornost si jistě zaslouží rozsáhlé zahrady, které se rozkládají na více než 100 hektarech, a vždy reprezentovaly stejně jako zámek sám.

Původně to byl jen malý lovecký zámeček, který se nakonec Ludvík XIV. rozhodl předělat na skvostný palác, aby se od roku 1661 stalo Versailles novým sídlem krále a mocenským centrem Francie. Králi Slunce bylo tehdy pouhých 23 let, když se s přestavbou začalo, a trvalo nakonec 50 dlouhých let, než se všem podařilo uspokojit rozmary a vůli krále tak, jak si přál, aby byl zámek dokončen.

francie zájezd dovolená 4

Cestování

Pohybovat se po Paříži veřejnou dopravou není žádný problém, ba naopak, cestování tu je velice rychlé, příjemné a na úrovni. Využít můžete městské autobusy, pařížské metro či příměstskou železnici RER, což je také jakýsi typ metra, ale více se spíš podobá vlaku. Věřte, že cestování po hlavním městě si užijete stejně jako vše ostatní.

Ubytování v Paříži

Je zřejmé, že pro Vás jako turistu, je nejdůležitější mít kde složit hlavu a dobře se najíst. Restaurací a hotelů je v Paříži více než dost. Naleznete tu hotely, jak luxusní a dražší, tak i jejich levnější verze. Nikde není psáno, že když je hotel levný, tak nemůže být hezký, útulný a čistý. Vždy je dobré, si dopředu nastudovat, jaké ubytování daná lokalita nabízí, a jaké recenze, ať už negativní či pozitivní, píší lidé, kteří už v tom určitém hotelu, hostelu, apartmánu či penziónu byli ubytováni.

Mezi levnějšími verzemi ubytování, je velmi dobře hodnocen např. Generator Hostel Paris, na Place du Colonel Fabien. Pokoje i koupelny, jsou dle návštěvníků útulné, čisté a příjemné. Cena za osobu a noc včetně DPH začíná už na 27,90 euro. Na druhé straně tu máme třeba Novotel Tour Eiffel Hotel, kde se cena pohybuje od 135 euro výše. V dnešní době internetu není problém, aby si každý zadal třeba levné ubytování v Paříži do vyhledávače, ať už třeba na seznam.cz či na google.cz, a porovnal nejen ceny, ale i služby a názory turistů, to vše najdete na webu Booking.com.

rezervujte ubytování

Restaurace v centru Paříže

Stejně jako s ubytováním, to vypadá i s gastronomickou části dovolené (výletu). Jak jistě všichni víme, Paříž a nejen ona, ale celá Francie, respektive francouzská kuchyně, je vyhlášená po celém světě. Dá se říct, že Francie je velmocí v gastronomii, a svým návštěvníkům i obyvatelům, nabízí kulinářský zážitek vždy a všude. Ať už si zajdete na oběd, či jen na kávu nebo zákusek.

Úroveň restaurací, zejména v Paříži, je velmi vysoká a této úrovni odpovídají i ceny.

Přestože se v centru nacházejí stovky restaurací, je Paříž relativně drahé město, což se nejvíc projevuje hlavně v gastronomii. Je zcela normální, že klasické menu o několika chodech ve vyhlášené restauraci, stojí víc jak 30 eur na osobu. Samozřejmě, že existují i levnější varianty, např. stravování v bistrech, kde se můžete najíst přímo u stolku na chodníku, ale oběd v restauraci, která se pyšní jednou či více Michelinskými hvězdami, je zážitek na celý život, a když už si dopřejete dovolenou v Paříži, měli byste si typicky francouzské jídlo v kvalitní restauraci aspoň jednou dopřát. Budete z něho nadšeni stejně, jako z návštěvy Eiffelovy věže či Versailles.

Důležitou informací je, že si v restauraci můžete odskočit i na WC, a to i když tam nebudete nic jíst. Vzhledem k tomu, že je při procházce po Paříži znám nedostatek veřejně přístupných toalet, je to velice důležitá informace. Zaměstnanci a majitelé restaurací, nejsou sice něčím takovým nadšení, ale podle vyhlášky vás vyhodit nemohou.

francie zájezd dovolená 5

Místní dobroty, které musíte ochutnat

Mezi pochoutky pařížské kuchyně patří např. Moules frites, což jsou smažené hranolky a propařené slávky. Dále ústřice, terčovky, zvěřina a kančí maso, ale také jehněčí a telecí.

Nejchutnějším předkrmem jsou podle gurmánů Escargots a la Bourguignonne neboli šneci po Burguňsku, servírované na bylinkovém másle s bagetkou.

Klasickým předkrmem jsou pak Fois gras, ztučnělá játra nejvyšší kvality, z kachny nebo husy. No, a když už tedy chcete ochutnat všechny typicky francouzské předkrmy, pak byste rozhodně neměli vynechat Cuisses de Grenouilles, neboli žabí stehýnka, jsou prý prvotřídní, a vždy velmi chutná. Pokud jste milovníky masa, pak ochutnejte Boeuf Bourguignon (hovězí dušená pečně s luxusní omáčkou), nebo Eintopf s hovězím a drůbežím masem a se zeleninou (Pot-au-feu). Z plodů moře pak Brochettes de coquilles Saint-Jacques (špízy s mušlemi), Fruits de mer (to jsou většinou syrové plody moře), nebo skvělé Moules mariniéres (tedy očesnekované mušle na bílém víně).

Pro vegetariány tu je typický Ratatouille či oblíbená francouzská cibulačka zapečená se sýrem.

Naprostým vrcholem mezi specialitami jsou říční raci vaření v kořeněném vývaru či vaření hlemýždi podávái v ulitách, věřte, že ten kdo to vyzkouší, zaslouží obdiv, neboť na tato dvě jídla musí být člověk nejen velký gurmán, ale hlavně odvážlivec.

Kdo miluje sladké, měl by určitě ochutnat větrníčky s vanilkovou zmrzlinou a jablkový koláč s karamelem. Kulinářským požitkem v sladkém oddělení, je rozhodně Créme brulée (teplý dezert z vanilky, smetany, cukru a žloutku). Francouzi si potrpí zejména na palačinky (crepes), podávané jak s marmeládou, tak s čokoládou nebo zmrzlinou, ale klidně si jako dezert dají jen samotný sýr a jsou spokojeni.

Autobusem do Paříže

Do Francie a Paříže jezdí mnoho autobusů a společností, už jste vyzkoušeli zelené autobusy Flixbus nebo dáváte přednost žlutým autobusům Regiojet (dříve Student Agency) ?

Nákupy

Paříž není jen o jídle, můžete si tu také dobře nakoupit. Pokud neřešíte ceny, můžete navštívit módní domy v Rue du Fauborg Saint-Honoré, kde seženete aktuální výkřiky módy z celého světa. Pak můžete zamířit na Avenue Montaigne, kde jsou luxusní butiky s oděvy. Pro ty z Vás, kdo rádi kupujete oblečení z druhé ruky, jsou k dispozici second-handy jako Didier Ludot, Alternatives či Reciproque. Pro milovníky potřeb do domácnosti a kosmetiky je tu Au Printemps. Francouzská verze Obi či Hornbachu, tedy ráj kutilů je Le bazar de l´Hotel de Ville.

Nejznámějším obchodním domem s oblečením všech cenových relací je Galeries Lafayette, kde si vybere skutečně každý.

Je dobře si zapamatovat názvy štítků na oblečení. Stock je skladová položka k výprodeji, Frippes značí obnošený kus oblečení, a Dégriffé znamená, že zboží je zlevněno, neboť je z minulé, čili loňské kolekce.

Určitě s návštěvou Paříže neotálejte, má stále co nabídnout.

Zájezdy

Zajímá vás poznávací zájezd či víkend v Paříži pro dva, chcete navštívit Paříž letecky a užít si eurovíkend? Podívejte se na nabídku a rezervujte hotel.

zájezdy

Další informace

Paříž počasí

Mapa Paříže