Cres – chorvatský ostrov mnoha tváří


Cres je, společně s ostrovem Krk, nejseverněji položeným z chorvatských ostrovů. Je typický svým protáhlým tvarem. Jeho délka činí úctyhodných 66 km, přičemž šířka se pohybuje mezi dvěma a třinácti kilometry. Díky své poloze je ostrov Cres velmi snadno dosažitelným cílem i pro obyvatele české kotliny a také i se psem.

Jak se dostat na ostrov Cres

Z Prahy do hlavního města ostrova je to cca 840 – 900 km, dle zvolené trasy. Vydat se můžete buď na České Budějovice a dále pak přes přechod Dolní Dvořiště, nebo směrem na Brno a Vídeň. Jedinou komplikací na cestě bývají během letního období dopravní kolony a tak se i relativně krátká cesta může časově poněkud protáhnout.

TIP: Podívejte se na přesný popis trasy kudy do Chorvatska autem.

Trajektem z ostrova Krk jsme dorazili okolo páté hodiny odpolední a jako první jsme zamířili rovnou směr hlavní město Cres, kde jsme se pokusili najít ubytování. Při náhodném projíždění jsme nepochodili a ani v turistické informační kanceláři nám moc nepomohli. Sezóna byla očividně v plném proudu a veškeré cenově dostupné ubytování bylo již zabráno. Vyrazili jsme tedy směrem k jihu a když se začalo stmívat, zakotvili jsme v jednom z kempů, kterých je na ostrově dostatek. Rozhodně tedy stojí za uvážení, zda není lepší si ubytování zajistit v předstihu.

Apartmány, pensiony, vily, kempy, hotely vybírejte zde >>

Plaza sv. Lubenice - Chorvatsko Cres ostrov

Co vidět na Cresu

Následující dny jsme strávili cestováním po ostrově a objevováním překrásných pláží a dalších zajímavostí tohoto ostrova. Doporučit můžeme pláž Mali Bok, ke které se dostanete z městečka Orlec. To se nachází poblíž hlavní silnice jižně od hlavního města. Autem přijedete až na parkoviště, které je vybudováno na útesu a pak už vás čeká vcelku perný sestup na samotnou oblázkovou pláž. Po cestě máte nádherný výhled na skaliska a zátoku. Zajímavostí této pláže je, že na útesech nad ní je hnízdiště supa bělohlavého. Za zmínku stojí, že se rozhodně nejedná o městskou pláž a tak nečekejte žádné zázemí ani občerstvení. Pláž je to relativně malá, ale velmi krásná.

Za návštěvu rozhodně stojí historická vesnice Lubenice, která se tyčí na vysokém útesu nad mořem. Atmosféra v této staré vesnici je naprosto úžasná.

Lubenice Chorvatsko - Cres ostrov

Ještě do nedávné doby to s vesničkou nevypadlo vůbec dobře. Jen díky velkému úsilí místních a přízni turistů vesnice ještě nezanikla. Kromě úchvatných uliček a starých kamenných domečků vám bude odměnou nezapomenutelný výhled na moře a pláž, která se nachází dole pod útesy. Pro zdatné a odhodlané jedince se pak nabízí výlet právě na tuto pláž. Voda je tam křišťálově čistá a rozhodně to stojí za to. Musím však podotknout, že moře zde bylo opravdu studené a výšlap zpět do Lubenice nebyl právě nejlehčí.

Mali Bok Chorvatsko - Cres ostrov

Mezi další zajímavá místa patří například Vransko jezero, které je zdrojem pitné vody pro celý ostrov. Dostanete se tak sice jen na silničku, která vede nad jezerem, ale výhled je to úžasný. Při své cestě na tento pozoruhodný ostrov byste neměli vynechat návštěvu hlavního města, které se pyšní krásným centrem, protkaným spletí úzkých uliček, množstvím krámků, restaurací a půvabným náměstím přímo u přístavu. Pro zpestření dovolené bych doporučil zapůjčit si člun. S tím pak můžete celý den putovat podél břehu a objevovat malá a jinak nepřístupná místa ke koupání a odpočinku.

Na ostrově Cres vás čekají nejen krásné odlehlé pláže, ale i nádherná krajina, malebná městečka a vísky. Lidé jsou tu přátelští, víno dobré a zmrzlina úžasná. Ideální dovolená.

Lun Chorvatsko - Cres ostrov

Ubytování (Booking) na ostrově Cres