Crikvenica – turistické letovisko na pobřeží Kvarnerského zálivu

Crikvenica je jedno z nejznámějších turistických letovisek v Chorvatsku, město na pobřeží Kvarnerského zálivu. Místo s bohatou lázeňskou tradicí, množství pamětihodností, jezer, dobrého jídla a s populací čítající asi 11 000 obyvatel, navíc se svou nádhernou oblázkovou pláží Gradská plaža zaujme každého.


Crikvenica Chorvatsko recenze

Kdo by také odolal výborné chorvatské kuchyni v kombinaci s ideálním slunečným počasím v zálivu. Zde vám předkládáme malou ukázku z toho, co to znamená jet na dovolenou do Crikvenice. Město a její okolí jsou známé především pro svoje výborné víno a jídlo či pro své nádherné pláže. Návštěvníci se soustřeďují hlavně podél tzv. riviéry, která se táhne od Jadranova až na jih k letovisku Selce.

Čeká tu na vás místo ze kterého sálá historie, pohostinnost a samozřejmě nádherné čisté moře s přírodními plážemi a množstvím přírodních parků hodících se na romantické procházky, které patří mezi největší lákadla letoviska.

Pláže

V roce 1888 byla v Crikvenici postavena první veřejná budova se službami pro návštěvníky města Crikvenica, což znamenalo počátek rozvoje cestovního ruchu v oblasti. Postupem času se na Crkvenici stále více a více upírala pozornost turistů a rostl zájem trávit dovolenou ve zdejším nádherném prostředí.  Z důvodu zvýšené poptávky po ubytování tak v okolí vyrostly hotely a ubytovací zařízení, které lákají turisty především na kvalitní služby a výbornou regionální kuchyni.

Místní jsou si dobře vědomi, že hlavní deviza Crkvenice patří průzračné moře a čisté pláže, za kterými se každoročně vracejí desetitisíce turistů. I proto se zvýšila kvalita služeb a ochrana těchto míst, tak aby nedocházelo k ničení životního prostředí nebo čistoty pláží. Díky tomu má Crikvenica, dle hodnocení návštěvníků, jedny z nejhezčích pláží v celém Chorvatsku.

Dlouhé písečné a oblážkové pláže, velké množství klidných zátok, které ocení především romanticky založení turisté, přírodní pláže, kde nenajdete živáčka nebo sportovní a rekreační centra se spoustou zábavy i pro děti. Taková je charakteristika letoviska Crikvenica.

Crikvenica
Pohled na letovisko z letadla

Mezi nejkvalitnější pláže v letovisku Crikvenica patří pláže Baluch, Městská pláž, Dramlju (Smrk a Selce. Ty jsou dokonce již několik let označovány modrou vlajkou, což znamená velmi cenné evropské hodnocení čistého moře a pláže. Hlavní pláž v Crikvenica je dostupná také pro handicapované návštěvníky nebo lidi s problémy pohybového ústrojí. Využít mohou rampu, která velmi usnadňuje vstup do moře.

Blízkosti přístavu Podvorska se od roku 2010 nachází pláž, kterou uvítají zase turisté, kteří cestují i se svým čtyřnohým mazlíčkem. Na pláži jsou tedy povoleni i zvířecí mazlíčci. Majitelé zvířat však musí dodržovat pravidla chování na pláži, které naleznou u vstupu na cedulích.

Zajímavosti

Crikvenica nabízí mnoho sportovních či kulturních aktivit. Jedním z nich je např. Mořské akvárium nacházející se ve Vinodolské ulici. Nabízí nejrozmanitější druhy středomořské fauny a flóry, ale např. i tropické ryby, jako jsou dravé piraně. Toto místo je perfektně vhodné na výlet s dětmi.

TIP: Do Chorvatska bez cíle.

Město je také bohaté na historii, proto se nelze divit, že se v něm nachází velké množství pamětihodností. Ať už je to kostel Nanebevzetí Panny Marie, starý mlýn, kde se dříve zpracovával olivový olej, nebo klášter, dnes přestavěný na hotel Kaštel.

Většina kulturních (i sportovních) akcí se odehrává v létě. Ať už jsou to “Rybářské týdny v Crikvenici” nebo “Dny chorvatských výrobků” s nabídkou nejlepších výrobků všeho druhu. Co se týče sportovních událostí, konají se zde často závody plachetnic nebo každoroční plavecký maraton. Z vodních sportů můžete vyzkoušet jachting, potápění či windsurfing. Dále pak tenis či plážový volejball. V Crikvenici se také nachází velké množství cyklistických tras. Nebojte si s sebou kolo vzít, auto to uveze!

Crikvenica Chorvatsko pláž
Crikvenice v noci

Co navštívit v Crkvenici

Za návštěvu určitě stojí místní muzeum Crikvenice, ve kterém sídlí hlavní expozice na téma historie oblasti Crkvenice, naleznete zde četné archeologické sbírky z odvětví přírodní a kulturní historie nebo expozici zabývající se rybaření.  Dalším zajímavým místem je Galerie hlavního města Crikvenice, která se specializuje na současné výtvarné umění, zejména pak umělců pocházejících z okolí Crikvenice. Historie na vás dýchá opravdu z každého kroku i z důvodu, že se jedná o velmi bohaté archeologické naleziště. V těsné blízkosti Crkvenice byly dříve nalezeny četné paleontologické pozůstatky dávno zaniklých zvířat nebo jedna z nejlépe dochovaných keramických dílen, která byla původem z doby osídlení římskými vojsky.

Adrenalin park Crikvenica

Adrenalin park v Crikvenici nabízí jedinečný zážitek a špičkovou zábavu pro všechny, kteří chtějí  prožít dovolenou více aktivněji, než pouhým opalováním se na pláži. Největší oblibě se tradičně těší lanový park s trasami jak pro dospělé, tak i pro děti.  Dále si můžete vyzkoušet souboj Sumo, kdy si navléknete speciální oblek, který z Vás udělá opravdu objemného japonského zápasníka Sumo nebo fotbalový zápas v kleci, který znáte z mnoha reklam na společnost Nike.

Cyklostezky okolo Crikvenice

Místní úřady musely reagovat na vzrůstající oblibu Crkvenice zejména u cykloturistů, kteří nepřijedou pouze za koupáním a čistým mořem. Z tohoto důvodu během pár let vzniklo v okolí města Crikvenica několik cyklostezek, ty vedou od pobřeží až do Vinodolského údolí a lesů v jeho okolí, daleko od hlavních silnic. Jsou tak vhodné nejen pro rekreační cyklisty, ale také pro trénink sportovních družstev, které mají tuto oblast hodně v oblibě. Celkem si můžete vybrat ze šesti cyklostezek: Modré stezky, Zelené stezky, „Fialové stezky“, „Stezce z lilií“, „Hnědé stezky“ a „Žluté stezky“.

Pokud si s sebou neberete kola, nevěšte hlavu, můžete si je na místě zapůjčit. V případě zájmu se o bližší informace zajímejte na webu bkc.hr.

Turistické stezky okolo Crikvenice

Kromě cyklostezek vedou samozřejmě okolo Crkvenice také stezky turistické. Ty se táhnou podél pobřeží borovým lesem v blízkosti moře, až do zeleného a voňavého vnitrozemí. Pokud budete mít zájem o túru, můžete si vybrat z celkem sedmi vyznačených turistických tras.

Kvarnerský záliv – tipy na výlety v okolí

  • Vrbnik = městečko, velké množství uliček, vinárna-konoba a typické bílé víno-žlahtina
  • Košljun = ostrůvek, starý františkánský klášter-koncerty vážné hudby, mělké břehy
  • Krk=ostrov, pobřežní restaurace, málo lidí na pláži s čistou vodou

Kde se dobře najíst?

Nejlépe hodnocené a taky nejoblíbenější jsou Bistro Corso, Gostionica Zrinski nebo Restaurant Dida. Pokud se chcete najít levně jsou to Konoba Pandora nebo oblíbené Bistro Mika.

Jak se do Crikvenice dostat autem

Pokud zvolíte klasickou trasu Praha – Rakousko→Slovinsko→Chorvatsko, vyjde vás tato cesta zhruba na 640 Kč co se mýtného týče. Rakouská dálniční známka vyjde asi na 9 euro, slovinská na 15 a v Chorvatsku na mýtnici Rupa zaplatíte asi 9 kun. Je dobré s sebou mít platební kartu nebo místní měnu, aby nenastaly potíže.

Chorvatsko Crikvenica a dovolená na riviéře

Riviéra Crikvenica se skládá z vlastního města Crikvenica a z přilehlých turistických letovisek Selce, Dramalj a Jadranovo. Právě v prvním zmíněným letovisku jsem byla před pár lety ubytována.

První dojmy

Po zhruba dvanáctihodinové cestě z Prahy jsme dorazili přímo k hotelu a šli jsme se vykoupat. Pláže byly kamenné, ale moře bylo osvěžující, čisté a krásně modré.

Selce

Byli jsme ubytováni v pavilonech hotelu Slaven ve třetím patře. Výhled na moře byl nádherný, ale litovali jsme toho ve chvíli, kdy jsme tahali nahoru po schodech kufry.

Chorvatsko Crikvenica 2
Crikvenica

Měli jsme zakoupenou polopenzi a jak snídaně, tak večeře byli ve formě švédských stolů, tedy jsme mohli ochutnat ode všeho něco. Jelikož Slaven je dost rozsáhlý hotel i s pavilony, ve kterých jsme bydleli, tak výběr byl vskutku velký.

Jak jsme mohli poznat, Selce byl během dne kromě pláží relativně prázdný, ale večer ožíval. Různé večerní akce a pouliční umělci, pro příklad tam umělec maloval spreji a konal se tam večer mořských plodů.

Vrbnik

Jedním z výletů, který jsme kromě užívání si koupání zažili, byl výlet do městečka Vrbnik. Toto městečko leží na největším chorvatském ostrově Krk na útesu 50 metrů nad mořem.

Je to středověké město, které má svou starobylou atmosféru. Výletem sem se člověk vrátí o několik století zpátky.

Městečko má necelých tisíc obyvatel. Obyvatelé se věnují do současnosti více zemědělství než rybolovu, převažuje produkce vína. Nejvíce zastoupená odrůda vína je původní bílé víno Žlahtina.

Hlavní atrakcí ve Vrbniku je ovšem nejužší ulička na světě, která má na šířku pouhých 43 centimetrů.

Koupání

Součástí výletu bylo koupání na písečné pláži svatý Marak v zátoce Potovošće, která leží pár kilometrů severně od Vrbniku. Pláž je jedna z mála pláží na ostrově, která není v obložení turistů, protože je více než kilometr od hlavní silnice.

Ubytování Crikvenica Chorvatsko

Ubytovat se můžete v nepřeberném množství hotelů (Zagreb, Omnika či hotel Mediteran),bungalovů, hostelů či kempů (Kajčak). Hotely, apartmány, pensiony, vybere si vskutku každý.

Pokud se chystáte vycestovat do Chorvatska, konkrétně do Crikvenice, jistě vás bude zajímat cena ubytování. Během léta se díky turistům několikanásobně zvýši počet obyvatel města. Stejně jako v jiných turistických letoviscích v Chorvatsku, i zde pronajímají místní svá obydlí zájemcům o ubytování.

V naprosté většině případů se však nechají zastupovat ubytovacími kancelářemi, kterých je v Crikvenici hned několik. Ve výsledné ceně se tedy promítne i provize kanceláři. Jedním ze způsobů jak ušetřit je hledat volné apartmány na vlastní pěst přímo v místě, což může být v hlavní sezóně celkem problém, vzhledem k tomu, že volných apartmánů je minimum. Další možností je zarezervovat si jeden z hotelových pokojů nebo apartmánů pomocí hotelového srovnávače

Nákupy v Crikvenici

Český turista, který přijede do Crkvenice na dovolenou nemusí mít strach, v Chorvatsku, stejně jako u nás je velké množství nadnárodních obchodních řetězců, ve kterých naleznete potraviny za podobné ceny jako u nás. U ovoce si dovolím tvrdit, že chutná ještě o poznání lépe.

Související:

Dovolená v letovisku Punat na ostrově Krk v Chorvatsku

Napsat komentář