Čtení na dovolenou. Jaké knihy si sbalit na cesty


Čtení na dovolenou doporučuji přibalit, protože si jedete hlavně odpočinout a jak jinak než u dobré knihy. Zde jsou mé tipy na kvalitní četbu pro ženy, muže i děti.

Mnozí jistě namítnou, že jim stačí časopisy, které často dostanou v letadle, případně ty, co si vezmete už z domova. Dobrá kniha je ale mnohem lepší společník na dovolené, uvidíte.

Čtení na dovolenou
Čtení na dovolenou

Naše rodina je proti průměru rozhodně dost čtecí, nejen my s manželkou, ale i děti rády čtou a to je v dnešní době plné internetu a mobilů určitě důležité. Nejen to, že budou mít lepší představivost, ale hlavně slovní zásobu. Navíc si každý může ten příběh prožít po svém, pokud ještě konkrétní kniha nebyla zfilmována. Poté, co sleduji, jak se nám díky Knihy Dobrovský (kde jsme určitě 1-2x měsíčně) rozrůstá knihovnička, mě napadlo napsat seznam knih, které už jsme doma přečetli a určitě je doporučím i vám, a kdy jindy, než právě na letní prázdniny, kde je hlavně u vody dost času na čtení.

Knihy pro ženy

Nemáte ještě čtení na dovolenou a nemusíte pouze romantické knížky? Pak určitě doporučím tyto.

Jo Nesbo – máme doma všechny díly, takže stačí vybrat. Ale pouze ty kriminálky, ne knížky pro děti od tohoto autora.

Jo Nesbo knihy
Jo Nesbo knihy

Harry Potter – kompletní sestava všech dílů také nesmí chybět :)

Dívka ve vlaku – knihu četla manželka, já viděl film a byl dobrý.

Čtení pro muže

Mám rád zábavné knihy a dobré jsou určitě všechny, které napsal Patrik Hartl. Stejně jako u filmů, líbil se mi nejvíc první díl, resp. první kniha Prvok, Šampón, Tečka a Karel, ale i další Malý pražský erotikon, Okamžiky štěstí a Nejlepší víkend se moc dobře čtou. Tu zde nemám na fotce, neboť je „zapůjčena“.

Ty jsou vhodné nejen pro muže, ale i pro ženy. U nás v rodině si je přečetli snad všichni od mladších po dříve narozené čtenáře (babičky a dědečkové) a všichni byli spokojeni.

Patrik Hartl knihy
Patrik Hartl knihy

Kdo má rád thrillery a detektivky, tomu určitě doporučuji knihu Blackout, tu napsal Marc Elsberg a čte se opravdu jedním dechem. Aktuálně mám rozečtenou podobnou knihu od tohoto autora, která se jmenuje Zero a taky to je dost napínavé.

Marc Elsberg - Blackout - Zero
Marc Elsberg – Blackout – Zero

Pro cestovatele mám několik tipů, Ladislav Zibura pobaví vždy, o knížce Travel Bible už jsem tady psal a nedávno jsem dočetl cestopis Na cestě Jižní Amerikou, který napsala cestovatelka Dominika Gawliczková.

Dominika na cestě
Dominika na cestě

A protože mě vždy zajímaly rozhovory se slavnými a úspěšnými osobnostmi, z poslední doby doporučím tyto tři knihy – Steve Jobs od Waltera Isaacsona, Elon Musk od Ashlee Vance a kvalitní čtení k moři či na pláž u rybníka bude určitě Jean Paul BelmondoMých tisíc životů.

Čtení na dovolenou pro muže
Čtení na dovolenou pro muže

Knížky pro děti

Zde asi bude záležet na tom, kolik let vašim dětem je. Pokud už si dokáží číst samy, jako náš syn od necelých 6 let, pak je klasika Čtyřlístek. Ten vychází jak časopis, tak i vázané knihy. Ty ale jsou dost těžké, pokud poletíte letadlem.

Velká kniha Čtyřlístku
Velká kniha Čtyřlístku

Synkovi je skoro 10 let a přečetl snad všechny díly knihy Deník malého poseroutky. To je takový napůl komix, to se bude líbit každému dítěti.

Deník malého poseroutky
Deník malého poseroutky

Dceři bude 13 roků a tam už je potřeba trochu napětí :) Takže aktuálně čte knihu Naslouchač od Petry Stehlíkové.

Čtení na dovolenou pro holky
Čtení na dovolenou pro holky

Než se do ní pustila, dočetla Smrtku od Neala Shustermana, ale ještě před rokem to bylo několik dílů Deník mimoňky.

Deník mimoňky
Deník mimoňky

U nás v Ústí nad Labem je v OC Forum velká prodejna Knihy Dobrovský a zde si pokaždé vybereme a hlavně i díky odbornosti prodavaček vždy dotyčné slečny a paní poradí, jaká kniha se vzhledem k věku komu hodí, hlavně pro děti.

My dospělí si můžeme přečíst recenze na Databazeknih.cz, což je něco jako Csfd.cz pro filmy, ale tato o knížkách.

A co vy, čtenáři, máte nějakou svoji oblíbenou knihu či autora? Budu rád, když se podělíte o názor v komentářích pod článkem. 

Související:

Proč jet na dovolenou když na ní nemám

Napsat komentář