Cyklostezka z Litoměřic do Ústí nad Labem. Kudy jet na kole + zajímavosti na trase

Úsek Labské stezky vede i přes Litoměřice a právě směrem do Ústí n.L. to je podle mého ta nejhezčí část. Co vše zde na vás čeká a jaké zajímavosti na trase nesmíte minout popíšu v článku.


Video kudy jet na kole z Ústí do Litoměřic

Labská cyklostezka Litoměřice – Ústí nad Labem

Hodně cyklistů má jako výchozí bod právě vlakové nádraží Litoměřice město, protože můžete do „Liťáku“ z Ústí přijet vlakem a pak jet zpět. Trasa je dlouhá cca 24km a celá vede po rovině, takže ji zvládnete pohodlně i s dětmi.

Labská cyklostezka z Litoměřic do Ústí n.L.
Labská cyklostezka z Litoměřic do Ústí n.L.

Poté, co vyjdete z nádraží, projedete kolem cyklověže (kde lze kolo uschovat a město si projít) a dáte se vlevo do podjezdu a poté hned u tenisových kurtů doprava, kde již začíná vaše putování. Projedete pod litoměřickým mostem přes Labe, následně na dohled od přístaviště, kde kotví výletní lodě (což je také varianta, jak se do nebo z Litoměřic dostat) a dále pojedete ke zdejšímu koupališti. Cestou si vpravo u křižovatky můžete všimnout odbočky ke Kavárně s párou (tu doporučuji, káva i dortíky jsou zde vynikající).

TIP: Na kole po cyklostezce z Litoměřic do Roudnice a zpět

Kolem koupálka a vlevo od železniční trati už pokračuje cyklostezka do Žalhostic. Zde u železničního přejezdu odbočte doleva a můžete dojet až do Píšťan, kde je jak Marina Labe restaurace, případně pískovna, takže kdo má čas celý den, může si zde užít parádní koupání.

Z Píšťan následně jeďte kolem CS Betonu do Velkých Žernosek. Zde je přívoz přes Labe, takže je možné dát si menší zajížďku opárenským údolím třeba až na Lovoš.

Přívoz přes Labe ve Velkých Žernosekách
Přívoz přes Labe ve Velkých Žernosekách

Nejhezčí část Labské cyklostezky

My ale jedeme dál podél řeky a odtud to je dle mého ta nej část, určitě mi to potvrdí každý, kdo využije odbočku vpravo a vystoupá na Kalvárii, odkud je vskutku luxusní výhled na velkou část Českého středohoří.

Další obcí na trase jsou Libochovany, zde jsou 2 hospody na návsi, takže ideální místo, kde se v polovině cesty občerstvit. Cesta dále pokračuje stále po asfaltové stezce do Církvic. Tady je malý menší dětské hřiště a přístav – v sezoně by měla jezdit loď do Velkých Zálezel, což je obec „za vodou“. Většina z nás tuto možnost asi nevyužije a tak můžete jet dál, do mírného kopce, až dojedete k silnici.

TIP: Jaké vybrat světlo na kolo s USB dobíjením.

Zde jsou dvě možnosti: Většina cyklistů pokračuje doleva po silnici až do Sebuzína a zde odbočí následně doleva na stezku. Přiznám, se, sám tudy taky často z časových důvodů jedu, jsou to asi 2km. Ale kdo pojedete s dětmi, doporučuji silnici přejít na protější stranu, kde cyklostezka pokračuje mostem přes trať a pak jedete v klidu bez toho, aby vás nějaké auto ohrozilo a vyjedete na konci Sebuzína, kde stačí opět tu hlavní silnici přejet a pokračovat směr UL.

Cyklostezka Labe

Pořád rovně a další zastávka může být v Cyklokempu Loděnice, kde jsou nejen pěkné prolézačky, ale také menší bazének a restaurace, takže vitamín P lze doplnit :)

Odtud už je to jen kousek do Ústí. Jakmile dojedete pod hrad Střekov, který také určitě doporučuji navštívit, doporučuji z kola sesednout a podejít vlevo pod tratí a kolem ústeckých zdymadel dojet kolem restaurace Labské bašta na finální část výletu, což je dlouhé Labské nábřeží v městské části Střekov, po kterém dojedete až k Benešovu mostu. Ten stačí přejet a jste v centru u hlavního vlakového nádraží.

Kdo by měl zájem si výlet prodloužit, může ještě před nájezdem na most jet stále rovně až do Děčína (25km) nebo dál do Hřenska.

Viděl jsem na této stezce i hodně inline bruslařů, bohužel ne všechny části jsou sjízdné, neboť asfalt je tak na 3/4 cesty. Osobně tuto trasu LT-UL jezdím za 1 hodinu, ale s dětmi by to trvalo určitě déle. Jako půl denní výlet je to ale rozhodně zajímavý a prověřený tip.

Související:

3 komentáře u „Cyklostezka z Litoměřic do Ústí nad Labem. Kudy jet na kole + zajímavosti na trase“

  1. Včera jsem jel s rodinou z Litoměřic do Ústí po cyklostezce. Můžu říct že je to country motokros a už nikdy.Z Ústí do Děčína bezkonkurenční cyklostezka.

  2. Je sice pěkné že autor popisuje kde je jaká hospoda nebo dětské hřiště, ale zapoměl, že trasy mají pro lepší orientaci čísla, aby jsme se my co nejsme místní mohli bez problémů kochat určitě krásnou přírodou.

  3. Pavle, jelikož jsem tuto trasu jel snad 100x a je to v podstatě jen podél Labe, tak to značení skoro ani nebudete potřebovat.

Napsat komentář