Dalešická přehrada – tip na podzimní výlet


Vodní nádrž Dalešice je zajímavý tip, třeba právě na podzimní výlet. A cestou můžete navštívit i zříceninu hradu.

Dalešická přehrada parkování

Parkování je možné na třech místech: u obecního úřadu v Kozlanech, u rozcestníku zelené značky nebo u Třesovské hájovny. Podle místa parkování lze upravit trasu, ale oběd by mohl vyjít pořád na stejné místo.

Trasa

Vydejte se po zelené od místa Kozlany-rocz. Značka vás provede chatovou osadou, aby pak zamířila rovně po hřebínku směrem k nejprudší zatáčce na řece Jihlavě. Ale ještě předtím doporučuji menší zacházku. když ve správný moment sejdete ze stezky doprava dolů až ke skalám, najdete tu Maxův kříž – pomník trampům. Z přinýtovaných tabulek na vás dýchne sláva zašlých časů trampingu, dokonale sbalených usáren, osad a přezdívek imitujících jména z divokého západu. Pak se nemusíte vracet stejnou cestou nazpět, ale můžete pozvolně stoupat podél vršků skal, dokud nedojdete k vyhlídkovému místu na celý tento kout Dalešické přehrady.

Obědová pauza

Obědové místo je na dohled. Je to zřícenina hradu Kozlov, který stojí na ostrohu obtékaného ze všech stran vodou. Většinu času je z ostrohu ostrov. Kdo ví, jestli budete mít štěstí a dostanete se suchou nohou až ke hradu. Pokud ne, pak můžete zakotvit u jednoho z trampských ohnišť, která leží podél pěšiny vedoucí k úžině.

Už jste četli? Dalešický pivovar – ubytování jako z filmu Postřižiny

Otázka zní: jak se dostat dolů? Je dobré vědět, že je to možné. Jen ne vždy snadné. Útěchou může být, že vzhůru je cesta víc než jednoznačná. Držím vám palce při hledání trasy dolů. Pokud tu počkáte až do setmění, budete koukat! Připomíná to tu kanadskou divočinu s tisíci hvězdami nad hlavou.

Na zpět

Po obědě můžete vyrazit dále po zelené, dokud nedojdete k Třesovské hájovně. Odtud pak buď po silničce přes obec Kozlany – to především tehdy, když je hodně mokro a všude spousta bláta. Já bych vám ale doporučila se před tím ještě zaběhnout podívat do zátoky na jih od hájovny, a smočit ruku ve vodě Dalešické přehrady. Možná kolem vás projede rybář na loďce, možná i nějací jiní výletníci.

Fotogalerie

Ubytování v okolí