Dalimilova rozhledna Větrov – Staré Město


Skoro jako rozhledna z pohádky působí tato Dalimilova na vrchu Větrov, poblíž obce Staré Město v Jeseníkách. Přestože vstupné není zrovna nejnižší, určitě se vám sem vyplatí vyrazit. Zde je moje recenze.

Parkování

V obci Velké Vrbno je parkoviště pro asi 50 aut vpravo (přijeli jsme od Starého Města), když bude plné, lze zaparkovat o pár metrů níže vlevo. Parkovné se v létě neplatí, v zimě sem asi dorazí lyžaři do Skiareálu Paprsek, to už zde ale asi parkované zdarma nebude. Ale nejsem si jist, my zde byli v létě a bylo to zadarmo.

Dalimilova rozhledna parkování

Jak se dostat na Dalimilovu rozhlednu

Od auta půjdete po modré turistické trase do kopce, zpočátku celkem prudkého, pak už to docela jde. Délka trasy je 1,4km a zvládnete ji v pohodě za 30 minut.

Dalimilova rozhledna Staré Město

Dalimilova rozhledna, která stojí na vrchu Větrov nedaleko osady Velké Vrbno, je novodobou replikou historické rozhledny, která dříve zdobila vrchol Králického Sněžníku.

Video rozhledny zde.

Historie původní rozhledny na Sněžníku

Původní rozhledna Větrov na vrcholu Sněžníku byla postavena Kladským horským spolkem v roce 1899 jako památník pruského císaře Viléma I. Byla dvouvěžovou kamennou stavbou s pamětní halou císaře Viléma a mnoha dekorativními prvky. Bohužel, během let postupně chátrala a v roce 1973 byla demontována.

Nová rozhledna Dalimilova

V letech 2019–2021 byla na vrchu Větrov postavena replika zaniklé rozhledny. Stavbu nechal realizovat místní podnikatel JUDr. Dalimil Mika, který chtěl vzpomenout na původní symbol regionu. Nová rozhledna nese jméno po svém zakladateli – Dalimilova rozhledna.

Dalimilova rozhledna

Otevření a popis rozhledny

Slavnostní otevření Dalimilovy rozhledny proběhlo 9. července 2021, tedy přesně na den po 122 letech od otevření původní rozhledny na Sněžníku. Stavbu navrhl Ateliér A Jiřího Tomečka z Olomouce s využitím dostupných historických dokumentů a fotografií.

Samotná rozhledna je tvořena dvěma válcovitými věžemi, z nichž vyšší má vyhlídkovou plošinu ve výšce 28 metrů a celková výška věže činí 33 metrů. Z ní se návštěvníkům naskýtají úžasné výhledy na masiv Králického Sněžníku, Rychlebské hory, Hrubý Jeseník a okolní krajinu Starého Města. Celý komplex rozhledny zahrnuje také budovu ve stylu horské chalupy s občerstvením i ubytováním.

Parametry

  • Výška rozhledny – 33 m
  • Počet schodů – 168
  • Výška spodní vyhlídky – 17 m
  • Výška horní vyhlídky – 28 m
  • Nadmořská výška – 918 m.n.m

Otevírací doba

  • Denně 9 – 18h

Ceník

  • Dospělí + děti od 6 let – 120kč / osoba
  • Děti do 6 let / zdarma

Ubytování

Fotogalerie

Dalimilova rozhledna 2

Výhled z Dalimilovy rozhledny

Výhled z Dalimilovy rozhledny 2