Děčín – město, kde se střetává historie s majestátní přírodou


Děčín je malebné město ležící v severní části České republiky, v Ústeckém kraji. Město se rozkládá na obou březích řeky Labe a je obklopeno krásnou přírodou, včetně národního parku České Švýcarsko a chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Město nabízí bohatou historii, kulturní památky a řadu volnočasových aktivit.

Doprava

Máte několik možností, jak se dostat do Děčína.

Město Děčín

Vlakem

Děčín je dobře přístupný vlakem, protože se nachází na hlavních železničních trasách. Lze přijet až z Prahy přes Roudnici nad Labem, Lovosice a Ústí nad Labem, případně z „druhé“ strany od Liberce nebo České Lípy.

Autobusem

Autobusovými linkami se sem také bez problémů dostanete, ať už jedete z většího města v České republice nebo ze sousedního Německa.

Autem

Automobilem je podle mě (aby ne, když se tak jmenuje web) cesta nejlepší, protože pak budete mobilní a můžete se vydat za zajímavostmi v okolí a že jich tu je, jak se dočtete dále v článku.

Lodí

Jednou jsme jeli z Ústí, trasa pěkná, ale chce to vychytat počasí. Lepší je výlet lodí do Hřenska nebo až do Drážďan.

Ubytování Děčín

Pro ubytování v Děčíně máte několik atraktivních možností.

Hotel Česká koruna

Nabízí snídaně v ceně a má hodnocení 8.5/10​

Aparthotel Faust

Poskytuje pohodlné a příjemné ubytování, nabízí 4 dvoulůžkové pokoje a 6 apartmánů. Na požádání je možné v některých pokojích připravit přistýlku. Aparthotel podává pouze snídani.

Hotel Výpřež

V moderním čtyřhvězdičkovém hotelu, situovaném v budově z 18. století, najdete mnoho typů pokojí, které uspokojí každého.

Penzion U Pivovaru

Rodinný penzion umístěný v klidné části města a nabízí šest ubytovacích jednotek, zahrnující apartmány s kuchyňkou a sociálním zařízením, a dvoulůžkové pokoje také se sociálním zařízením.

​Apartmány Ivana

Hosté hovoří o Apartmánech Ivana jako o velmi útulných a vkusně zařízených, s dobře vybavenou kuchyní a klidným okolím. Důraz je kladen na příjemné uvítání od majitelky a skvělou lokalitu, která je blízko centra a nabízí snadnou dostupnost k mnoha atrakcím

Wellness Hotel Zlatá Lípa

Hotel najdete na místě bývalého loveckého zámečku, nabízí luxusním ubytování, restauraci, vinný sklep, wellness a další služby.

Parkování

Parkoviště Labské nábřeží pod Tyršovým mostem je zadarmo i v týdnu, chce to ale přijet včas, míst tam není neomezeně. Další možností je

Parkoviště Labská naproti přes vodu vedle zdejší knihovny.

Parkovné se platí se pouze ve všední dny od 7 do 18h, v další časy a o víkendu je v Děčíně parkování zdarma.

MHD

Město je celkem rozhlehlé, proto není od věci jako přibližovadlo použít zdejší městskou hromadnou dopravu. Můžete si zaplatit jednorázové jízdné na 45 minut nebo zakoupit celodenní jízdenku.

Infocentrum

Turistické informační centrum se nachází v budově hlavního vlakového nádraží. Další TIC najdete v budově knihovny, na druhé straně Labe. Kousek odtud je zdejší zámek.

Památky

Město nabízí návštěvníkům řadu zajímavých památek a míst, které stojí za návštěvu.

Zámek Děčín

Tento impozantní zámek, který se tyčí nad řekou Labe, má bohatou historii a je obklopen krásnými zahradami.

Cesta k Děčínskému zámku
Cesta k Děčínskému zámku
Sochy u Děčínského zámku
Sochy u Děčínského zámku

Děčínské hlavní nádraží

Hlavní nádraží bylo postaveno v 19. století, konkrétně v roce 1851, jako součást železniční trasy mezi Prahou a Drážďany. Od té doby prošlo několika rekonstrukcemi a modernizacemi, ale stále si zachovává svůj historický význam.

Pivovar Děčín

Děčínský pivovar je významnou součástí kulturního a hospodářského dědictví města a je známý svou dlouhou tradicí výroby piva. Představuje zajímavou zastávku pro milovníky piva a historie.

Kostel Povýšení sv. Kříže

Kostel Povýšení svatého Kříže má dlouhou a bohatou historii, jeho původ sahá do středověku. Je pozoruhodný svou architektonickou krásou. Vyniká zejména svou věží a bohatě zdobeným interiérem, včetně oltářů, vitráží a soch.

Synagoga

Synagoga byla postavena v 19. století a sloužila jako duchovní centrum pro židovskou komunitu v Děčíně až do druhé světové války, kdy byla poškozena. Dnes je často využívána jako prostor pro vzdělávací a kulturní akce, a funguje také jako památník na připomínku historie židovské komunity ve městě.

Železniční muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky

Expozice si klade za cíl představit veřejnosti historii a vývoj sdělovací a zabezpečovací techniky, která byla a je používána v železniční dopravě. Návštěvníci mohou obdivovat bohatou kolekci předmětů, které zahrnují historické telegrafní a telefonní aparatury, signalizační zařízení, zabezpečovací systémy a další technické vybavení, které bylo během let používáno v železničním provozu.

Kostel sv. Václava

Kostel sv. Václava je jednou z nejstarších staveb ve městě a jeho historie sahá do období středověku. Kostel je významným příkladem gotické architektury. Interiér kostela je bohatě zdoben a obsahuje řadu uměleckých děl, včetně oltářních obrazů, soch a vitráží, které představují křesťanskou ikonografii.

Restaurace

V Děčíně najdete řadu kvalitních restaurací, které nabízejí různé kulinářské zážitky, od tradiční české kuchyně až po mezinárodní speciality. Server Tripadvisor doporučuje.

 • Burger Berg
 • Restaurace Na Točně
 • Fabrika
 • Arrigo
 • Pizzeria Ciao Ciao
 • Kocanda
 • Tajmahal – indická restaurace
 • Athina – řecká restaurace

Cukrárna / kavárna

V Děčíně můžete navštívit několik cukráren, které nabízejí širokou škálu sladkých pochoutek, od tradičních českých zákusků až po moderní dezerty. Zde jsou některé populární cukrárny.

Cukrárna U Zámku

Tato cukrárna se nachází v blízkosti zámku a je známá svými domácími koláči a dorty.

Cukrárna Fantazie

Nabízí široký výběr sladkostí, včetně bezlepkových a bezlaktózových variant.

Café Dobra

Kromě výborné kávy a čajů zde naleznete i lákavý výběr dezertů a domácích koláčů.

Cukrárna a kavárna Sladký život

Místo, kde si můžete vychutnat nejen sladké dezerty, ale i dobrý oběd nebo snídani.

Kultura

 • Městské divadlo
 • Oblastní muzeum
 • Kino Sněžník

Sport

V Děčíně a jeho okolí je mnoho příležitostí pro sportovní aktivity.

Lezení a Via Ferrata

Děčín je známý svou Via Ferratou, která je jednou z největších ve střední Evropě, a nabízí trasy pro začátečníky i pokročilé lezce.

Plavání

V Děčíně se nachází městský aquapark s krytými i venkovními bazény, tobogánem a dalšími vodními atrakcemi.

Fitness a posilovny

Pro ty, kteří dávají přednost indoorovému cvičení, je v Děčíně několik fitness center a posiloven s moderním vybavením.

Tenis a Squash

K dispozici jsou také zařízení pro tenis a squash pro hráče všech úrovní.

Fotbal a atletika

Město má několik sportovišť včetně fotbalových hřišť a atletického stadionu.

Co vidět v Děčíně

Vyhlídková věž Pastýřská stěna
Vyhlídková věž Pastýřská stěna

Kam v okolí na výlet

Odkazy

Oficiální stránky města

Turistický portál