Delft – nejstarší historické sídlo Holandska

 • delft holandsko

Z jednoho z nejstarších historických sídel Holandska Delftu poznáme nejprve hotel Campanile, roste u něj palma, dvoulůžkové pokoje mají vše potřebné, navíc rychlovarnou konvici, bezplatně kávu a čaj.

Město Delft v Holandsku

První den dveře otvíráme kartou bez problémů, druhý den nastanou problémy a za chvíli všichni stojíme u Černošky v recepci a čekáme na překódování karet. To je snad jediná malá nepříjemnost, ale vybavení pokojů a výtečné snídaně zanechají jen dobré vzpomínky, někteří jdou k večeru pěšky do centra, ale my počkáme až na ráno. Po snídani nás bus vysadí u modrého srdce, přecházíme na hlavní náměstí Markt s radnicí, na opačné straně náměstí se tyčí kostel Nieuwe Kerk (Nový kostel), jehož věž dosahuje až stometrové výšky, je v ní pověstná zvonkohra s 500 zvonky. V interiérech kostela jsou umístěny hrobky holandské královské rodiny a najdeme zde i náhrobek prince Viléma I. Oranžského, který byl ve městě v roce 1584 zavražděn fanatickým katolíkem Baltazarem Gerardsem.

Před kostelem stojí socha otce mezinárodního práva, filozofa a renesančního vědce Hugo Grotia, dalším významným rodákem je malíř Johannes Vermeer. Za výlohou vidíme výrobky z keramiky delftská modrá fajáns – bílá hlína s bílou glazurou zdobenou modrým kobaltovým dekorem, procházíme úzkou uličkou k prvnímu grachtu se semaforem před tunelem k bývalé Obilní burze Korenbeurs s bývalým masným trhem a tržnicí. Jsme v nejstarším jádru města u gotického Oude Kerk (Starého kostela), leží na grachtu Oude Delft (Starý Delft). Jeho charakteristickým prvkem je 75 m vysoká cihlová věž zvaná Oude Jan (Starý Jan), její vrcholek je vychýlen o 2 m do strany. Vidíme úzké uličky i široké bulváry, keramický sloup i keramické dlaždice na chodníku, kavárnu na grachtu, historii i současnost. Na stotisícové město s 13.000 studenty a 2.000 vědci na Technické univerzitě, řadou muzeí a kostelů bychom potřebovali více času a nás čeká ještě Amsterdam.

Ideální doba, kdy vyrazit na zájezd do Holandska, je podzim a jaro. Ceny začínají na ceně 1700kč, podívejte se sami.

zájezdy

Ubytování Delft Holandsko

Ubytování v Delftu
 

Přečtěte si další díly cestopisu

 1. Za Janem Ámosem do Naardenu v Holandsku
 2. Plachetnice Batavia, sýry a dřeváky
 3. Vesnička Volendam a skanzen Zaanse Schans
 4. Den Haag, Scheveningen a Delft v Holandsku
 5. Delft – nejstarší historické sídlo Holandska
 6. Keukenhof – největší květinový park v Evropě
 7. Amsterdam pěšky a tipy co navštívit
 8. Amsterdamem po vodních kanálech – grachtech
Sdílejte článek s přáteli
 • 2
 •  
 •  
 •  
By |2019-01-29T00:17:07+02:00Říjen 3rd, 2015|Cestopisy, Holandsko|

Napsat komentář