Delft – nejstarší historické sídlo Holandska


Z jednoho z nejstarších historických sídel Holandska Delftu poznáme nejprve hotel Campanile, roste u něj palma, dvoulůžkové pokoje mají vše potřebné, navíc rychlovarnou konvici, bezplatně kávu a čaj.

Město Delft v Holandsku

delft holandsko

První den dveře otvíráme kartou bez problémů, druhý den nastanou problémy a za chvíli všichni stojíme u Černošky v recepci a čekáme na překódování karet. To je snad jediná malá nepříjemnost, ale vybavení pokojů a výtečné snídaně zanechají jen dobré vzpomínky, někteří jdou k večeru pěšky do centra, ale my počkáme až na ráno. Po snídani nás bus vysadí u modrého srdce.

Modré srdce - Delft Holandsko

Přecházíme na hlavní náměstí Markt s radnicí, na opačné straně náměstí se tyčí kostel Nieuwe Kerk (Nový kostel), jehož věž dosahuje až stometrové výšky, je v ní pověstná zvonkohra s 500 zvonky. V interiérech kostela jsou umístěny hrobky holandské královské rodiny a najdeme zde i náhrobek prince Viléma I. Oranžského, který byl ve městě v roce 1584 zavražděn fanatickým katolíkem Baltazarem Gerardsem.

Před kostelem stojí socha otce mezinárodního práva, filozofa a renesančního vědce Hugo Grotia, dalším významným rodákem je malíř Johannes Vermeer. Za výlohou vidíme výrobky z keramiky delftská modrá fajáns – bílá hlína s bílou glazurou zdobenou modrým kobaltovým dekorem, procházíme úzkou uličkou k prvnímu grachtu se semaforem před tunelem k bývalé Obilní burze Korenbeurs s bývalým masným trhem a tržnicí.

Delft Holandsko 9

Jsme v nejstarším jádru města u gotického Oude Kerk (Starého kostela), leží na grachtu Oude Delft (Starý Delft). Jeho charakteristickým prvkem je 75 m vysoká cihlová věž zvaná Oude Jan (Starý Jan), její vrcholek je vychýlen o 2 m do strany. Vidíme úzké uličky i široké bulváry, keramický sloup i keramické dlaždice na chodníku, kavárnu na grachtu, historii i současnost. Na stotisícové město s 13.000 studenty a 2.000 vědci na Technické univerzitě, řadou muzeí a kostelů bychom potřebovali více času a nás čeká ještě Amsterdam.

Ubytování Delft – Holandsko

Související: