Den Haag je sice třetí největší město Nizozemí, ale sídlí zde královská rodina, vláda a obě komory parlamentu, diplomatický sbor a Mezinárodní soudní dvůr OSN, často je nazýváno druhým hlavním městem Holandska.

Den Haag

Naši procházku začínáme v centru, fotíme mrakodrapy v pozadí, průvodkyně s oranžovým deštníkem nás vede kolem Justičního paláce ke Královské obrazárně – Mauritshuis (Mořicův dům) s díly malířů jako jsou Rembrandt van Rijn a Jan Vermeer, procházíme Binnenhofem (Vnějším dvorem) – sídlem vlády i obou komor parlamentu, kostel sv. Jakuba náleží spolu s Binnenhofem k nejstarším budovám v Haagu. Nedaleko je Noordeinde – pracovní palác krále Viléma Alexandera, pracuje od 9:00 do 17:00 hod., dnes je sobota, odpočívá a královská standarta nevlaje. V den Prinsjesdag (zahájení zasedání parlamentu) odtud král jede ve zlatém kočáře do Binnenhofu.

V centru jsou široké bulváry, parky a je zde živo, jdeme kolem zajímavé drogerie a kolem západní brány vidíme přes vodu Binnenhof a mrakodrapy, dva nejvyšší měří 147 m, pokračujeme k našemu busu, dobíjení elektromobilu je přímo u chodníku a málem dojde k nehodě, slyším hlas cyklisty: „Du bist blind ?!“ (Seš slepej ?!) a vidím pána s kolem před autem.

K Severnímu moři jedeme po Scheveningseweg do „perly Severního moře“ – lázní Scheveningen, jsou částí Den Haagu, spojují je čtyři tramvajové linky.

Kolem hotelu Carlton míříme na pláž, fouká silný studený vítr, držíme si čepice, moře bouří a vlny přinášejí pěnu, na koupání to není a na sbírání mušlí také ne, jsou malé. Dojdeme k 381 metrů dlouhému patrovému molu, potkáme veselé mladíky, kteří možná slaví úspěšnou maturitu a vystoupáme na písečnou dunu, na návštěvu Sea Live Center není čas. Slovo Scheveningen během druhé světové války pomáhalo odhalovat německé špiony, Ti řekli „Ševeningen“, ale rodilí Nizozemci „Scheveningen“.

Ideální doba, kdy vyrazit na zájezd do Holandska, je podzim a jaro. Ceny začínají na ceně 1700kč, podívejte se sami.

zájezdy

Ubytování Den Haag Holandsko

Ubytování v Den Haagu
 

Přečtěte si další díly cestopisu

  1. Za Janem Ámosem do Naardenu v Holandsku
  2. Plachetnice Batavia, sýry a dřeváky
  3. Vesnička Volendam a skanzen Zaanse Schans
  4. Den Haag, Scheveningen a Delft v Holandsku
  5. Delft – nejstarší historické sídlo Holandska
  6. Keukenhof – největší květinový park v Evropě
  7. Amsterdam pěšky a tipy co navštívit
  8. Amsterdamem po vodních kanálech – grachtech
Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •