Den Haag, Scheveningen a Delft v Holandsku


Den Haag je sice třetí největší město Nizozemí, ale sídlí zde královská rodina, vláda a obě komory parlamentu, diplomatický sbor a Mezinárodní soudní dvůr OSN, často je nazýváno druhým hlavním městem Holandska.

Den Haag

den haag

Naši procházku začínáme v centru, fotíme mrakodrapy v pozadí, průvodkyně s oranžovým deštníkem nás vede kolem Justičního paláce ke Královské obrazárně – Mauritshuis (Mořicův dům) s díly malířů jako jsou Rembrandt van Rijn a Jan Vermeer.

Den Haag Holandsko 6

Procházíme Binnenhofem (Vnějším dvorem) – sídlem vlády i obou komor parlamentu, kostel sv. Jakuba náleží spolu s Binnenhofem k nejstarším budovám v Haagu.

Den Haag Holandsko 3

Nedaleko je Noordeinde – pracovní palác krále Viléma Alexandera, pracuje od 9:00 do 17:00 hod., dnes je sobota, odpočívá a královská standarta nevlaje.

Den Haag Holandsko 9

V den Prinsjesdag (zahájení zasedání parlamentu) odtud král jede ve zlatém kočáře do Binnenhofu.

Den Haag Holandsko 15

V centru jsou široké bulváry, parky a je zde živo, jdeme kolem zajímavé drogerie a kolem západní brány vidíme přes vodu Binnenhof a mrakodrapy, dva nejvyšší měří 147 m, pokračujeme k našemu busu, dobíjení elektromobilu je přímo u chodníku a málem dojde k nehodě, slyším hlas cyklisty: „Du bist blind ?!“ (Seš slepej ?!) a vidím pána s kolem před autem.

K Severnímu moři jedeme po Scheveningseweg do „perly Severního moře“ – lázní Scheveningen, jsou částí Den Haagu, spojují je čtyři tramvajové linky.

Kolem hotelu Carlton míříme na pláž, fouká silný studený vítr, držíme si čepice, moře bouří a vlny přinášejí pěnu, na koupání to není a na sbírání mušlí také ne, jsou malé. Dojdeme k 381 metrů dlouhému patrovému molu, potkáme veselé mladíky, kteří možná slaví úspěšnou maturitu a vystoupáme na písečnou dunu, na návštěvu Sea Live Center není čas. Slovo Scheveningen během druhé světové války pomáhalo odhalovat německé špiony, Ti řekli „Ševeningen“, ale rodilí Nizozemci „Scheveningen“.

Ideální doba, kdy vyrazit na zájezd do Holandska, je podzim a jaro.

Ubytování Den Haag Holandsko

Související:

Napsat komentář