Dívčí hrad – zřícenina s krásným výhledem na Pálavu


Pokud milujete turistiku a chtěli byste zavítat na Moravu, která je, co se týče turistických tras nejen pro pěší, nýbrž také pro cyklisty, doslova napěchovaná, jistě si jeden den na vašich toulkách Jižní Moravou vyhraďte pro návštěvu Dívčího hradu, tedy zříceniny tohoto gotického hradu, který pochází již z počátku 13. století a který na vás čeká nedaleko obce Dolní Věstonice a Pavlov.

Dívčí hrádek (Děvičky)

Zřícenina hradu se nachází v chráněné krajinné oblasti Pálavy, která je doslova dechberoucí.

Dívčí hrad z turistické stezky
Dívčí hrad z turistické stezky

Pokud navíc milujete pěší turistiku, jistě si tuto krásu nenechte ujít již z obce Klentnice, která vás turistickou cestou zavede na zříceninu Sirotčího hrádku, odkud se krásnou krajinou dostanete až na zmiňovaný Dívčí hrad. Pamatujte, že by byla škoda si tuto túru neprojít celou, okolí Pálavských vrchů totiž stojí skutečně za to.

Vápencové skály směr Dívčí hrad
Krásné vápencové skály, které můžete obdivovat cestou ze Sirotčího hrádku na hrad Děvín

O Dívčím hradu

Dívčí hrad dle všeho dostal svůj název zejména podle třech zkamenělých dívek, o kterých hovoří pověsti. Dívčímu hradu se také říkají Děvičky či v němčině Maidberk.

Hrad pochází ze třináctého století a dodnes tvoří neuvěřitelnou dominantu krajiny na Pálavě. Zřícenina se tyčí rovnou na vysoké vápencové skále, která je ze tří stran nepřístupná. Hrad Děvín také tvoří největší vrchol Pavlovských vrchů.

Jak vypadal původně?

Dívčí hrad byl původně z velké části ze dřeva. Až ve 14. století proběhla jeho přestavba na pozdější gotický zděný hrad. Na konci 16. století dokonce došlo k zesílení veškerých opevnění hradu. Bohužel byl hrad v průběhu třicetileté války dobyt Švédy, kteří ho v roce 1645 naprosto celý vyplenili a poté zapálili. V 18. století hrad sloužil pouze jako hlásná strážní pevnost a tomu tak bylo až do konce tohoto století. Svému osudu byl poté vydán napospas v 19. století.

Nové Mlýny vodní nádrž
Pohled na vodní nádrž Nové Mlýny

Výhled z hradu

Z hradu krásné uvidíte na celé vodní dílo s názvem Nové Mlýny a také na obec Dolní Věstonice a také Pavlov, který slouží jako výborný startovací bod právě pro návštěvu Dívčího hradu, pokud se zajímáte pouze o něj.

Na vrcholku nezapomeňte také na to, že je zde vidět pětiboká patrová dělostřelecká věž, která se nachází na jihozápadní straně celé vápencové skály. Ta se jako jediná z ruin hradu dochovala v naprosto zachovalém stavu.

Část zříceniny Dívčího hradu
Část zříceniny Dívčího hradu

Dívčí hrady trasa – jak se sem dostat

I v případě, kdy nebudete startovat z Klentnice, kde se nachází romantická zřícenina Sirotčí hrádek, je vhodné si na celý výlet vyhranit jeden celý den. Výšlap je totiž poměrně náročný i když začnete v nedalekém Pavlově a vydáte se pouze a jen na zmíněný Dívčí hrad. Je nutno rovněž podotknout, že na hrad se může pouze pěšky na kola tedy v tomto případě rozhodně zapomeňte. Výšlap rozhodně zvládnete i s většími dětmi, které náročná stezka příjemně unaví.

Zřícenina Dívčí hrad
Zřícenina Dívčí hrady

Děvičky hrad parkování

V obci Pavlov je placené parkoviště v ulici Podhradní. Jak sem dojet autem se podívejte na tomto videu.

Dívčí hrad parkování
Děvičky parkoviště

Odtud dojdete po zelené turistické značce kolem bývalého lomu a skály Tři panny až ke zřícenině. Délka trasy je 1,2km a zabere vám cca 40 minut.

Dívčí hrad Děvičky

Dívčí hrad Děvičky 2

Dívčí hrad Děvičky 3

Ubytování na Pálavě

Tipy na výlety v okolí:

Napsat komentář