Zřícenina hradu Dívčí kámen se nachází na trase mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem, poblíž městysu Křemže. Původně gotický hrad je situován na skalnatém vrchu na soutoku Vltavy a Křemežského potoka.
Obsah článku
Trasa kudy ke hradu
Dostat se sem lze pouze pěšky, a to buď z obce Třísov, nebo Holubov.
Z Třísova vedou ke hradu cesty dvě. První, vedoucí po červené, je sice nejkratší, měří asi 1,5 km, za to terén je tu náročnější a pro cyklisty, nebo rodiny s kočárky či malými dětmi, je cesta nevhodná.
Z Holubova vede trasa přímo z parkoviště rovně, po asfaltově cestě. Tudy vás od hradu dělí asi 2,5 km a cestou se dozvíte něco o keltském opidu, které zde podle archeologických výzkumů bývalo dávno před tím, než byl Dívčí kámen postaven. Z obce Holubov se k hradu dostanete po žluté, cesta je nenáročná a dlouhá zhruba 2,5 km.
Hrad Dívčí Kámen
Co se týče několika historických faktů, hrad založili ve 14. století Rožmberkové a od této doby plnil svou vojenskou i správní funkci a stal se centrem samostatného panství, které rodu Rožmberků patřilo. Již začátkem 16. století však přestal hrad plnit svou obrannou funkci a dle Petra IV. z Rožmberka byly náklady na jeho údržbu příliš vysoké. Rozhodl se proto ho dále neudržovat a hrad začal chátrat.
Na své si během návštěvy přijdou i milovníci pověstí a romantické duše.
Pověst
K založení hradu a jeho názvu se váže pověst o mládenci, který byl na lovu v lesích a pronásledoval laň až do míst, kde byl později hrad postaven. Právě v tomto místě se mu zjevila krásná dívka, do které se zamiloval. Dívka však jeho slovům lásky nevěřila a žádala důkaz. Mladík její prosbu vyslyšel a v místě jejich setkání nechal vystavět na skále hrad, který pojmenoval Dívčí kámen. Některé prameny dokonce uvádějí, že oním mladíkem byl právě jeden ze zakladatelů, Jošt z Rožmberka.
Objekt je pro veřejnost otevřen celoročně od svítání do setmění a vstup je vám umožněn po zaplacení, řekněme skromného, vstupného. Prohlídka je bez průvodce, u vstupu ale obdržíte tištěného průvodce, s kterým lze bez problému celý komplex prozkoumat. Pokud si budete chtít svůj výlet prodloužit a podívat se na další krásná místa v blízkosti Dívčího kamene, nenechte se ujít klášter ve Zlaté koruně, výstup na vrchol Kleť, nebo v UNESCU zapsaný Český Krumlov.
Otevírací doba
Hrad je otevřený celoročně každý den od soumraku od úsvitu.
Ceník – vstupné
- Dospělí – 70 kč
- Děti do 6 let – zdarma
- Děti 6 – 15 – 30 kč
- Studenti (15-26) a senioři nad 65 zaplatí 50 kč
Ubytování v Holubově a okolí
Přečtěte si ještě