Divoká soutěska Hřensko – pěší výlet z Mezní Louky

Divokou soutěsku ve Hřensku jsem měl v plánu navštívit již dlouho. Tu druhou, Edmundovu, jsme projeli na lodičkách už několikrát, ale na této byli poprvé a zde jsou mé dojmy, popis trasy i tipy, kde zaparkovat a co zajímavého vidět a navštívit.


Divoká soutěska České Švýcarsko – trasy

Divoká soutěska - Wilde Klamm

Existují dvě trasy, kudy se k Divoké soutěsce dostat. Můžete nechat auto ve Hřensku, dojít k Edmundově soutěsce, tou projet na lodičkách a následně pokračovat dále k té Divoké, kde vás také sveze převozník tam i zpět a můžete se dopravit opět do výchozího bodu trasy.

Edmundova soutěska je pro nás známé místo, proto vydali jsme se trasou jinou, s výchozím bodem na Mezní Louce.

Parkování

Míst, kde zaparkovat na Mezní Louce, obce vzdálené cca 5km od Hřenska, je celkem dost. Poté, co přijedete na Mezní Louku, odbočte na první křižovatce vpravo a poté po pár metrech uvidíte velké parkoviště pro auta i autobusy. My dorazili v půl 11, místa bylo ještě opravdu dost, jak je vidět na fotce.

Mezní Louka - parkování

Odpoledne ve 14h už zde ale bylo totálně plno.

Cena parkování je 100 kč na den za auto. Navíc dostanete zdarma mapku se všemi turistickými cíli v okolí.

Z Mezní louky vedou k Divoké soutěsce 2 trasy. Jelikož nerad chodím stejnou cestou tam i zpět, zvolili jsme okruh a dle mého správným směrem, jak se dočtete dále.

Od parkoviště jsme se vydali po silnici do obce Mezná. Jsou to asi 2 kilometry.

Z Mezní louky do Mezná

Zde odbočte u restaurace a Pensionu na vyhlídce vlevo a projděte kolem dětského hřiště po cestě dolů z kopce.

K Divoké soutěsce z Mezné

Nejkratší stezka k Divoké soutěsce je z právě z Mezné. Zde je také možné zaparkovat, ale poté byste se museli vrátit zpět. Celkem cca 3 kilometry tam / zpět.

Po schodech k řece Kamenici

Cestou půjdete i kolem lavičky a křížku.

Kaplička

Celkem se klikatí, ale je logické, že je nutné dojít až k řece Kamenici, kde na vás čekají lodičky :) Po opravdu hodně schodech jsme došli až k řece, přešli most a pokračovali vlevo.

Most přes řeku Kamenici v soutěskách

Cedule je za mostem a místo se jmenuje Mezní můstek.

Mezní můstek

Asi po 500 metrech došli až k přístavišti. Cestou na nás vyplazoval jazyk i chameleon :)

Chameleon u Divoké soutěsky

A viděli jsme i vodopád.

Vodopád u Divoké soutěsky

Přestože bylo dopoledne, už zde čekalo asi 20 lidí. Na loď se vejde 26 osob, ale jsem si jist že nás tam bylo nejméně 30, neboť i po nás dorazilo pár turistů.

Divoká soutěska - loď

Ale vešli jsme se, loďka se nepotopila a po asi 20 minutách projeli výletní trasu plnou humorných hlášek a informací okolí.

Zde je vidět třeba lev.

Lev v Divoké soutěsce

A tady osoby co lezou z vody :)

Sochy v Divoké soutěsce

Plavba Divokou soutěskou je super a řekl bych že i trasa je záživnější než v soutěsce Edmundově. V minulých letech byla trasa z Mezní Louky uzavřena, takže je skvělé, že je opět přístupná veřejnosti.

Doporučuji se dobře obléct, byla tu opravdu dost zima. Ale pokud sem vyrazíte v parném létě, bude zde příjemně.

Zde je pokladna a za ní přístaviště.

Vstup k lodičkám v Divoké soutěsce

Přestože leták – mapa – ukazoval že to je z Mezní louky 20 minut k lodičkám, převozník říkal že to je 3,5 km a to za 20 minut nemůže nikdo ujít.

Hřensko - mapa

No co vám budu povídat, byly to opravdu více než 3 kilometry. Ale více než polovinu trasy jdete podél řeky po dřevěných chodníčcích a poté lesem do mírného kopce, takže to je v pohodě a navíc pak už zde není tolik zima jako u vody.

Z Divoké soutěsky do Mezní louky

Lesem na Mezní louku

Celková délka trasy je cca 7 km. Můžete to jít i obráceně, než jsme šli my, ale těch schodů u Mezné je opravdu dost a kopec slušný.

Vstupné – ceník – přívoz – cena

Ceník lodiček.

  • Dospělí – 60 kč
  • Děti, důchodci – 30 kč
  • ZTP, děti do 3 let – zdarma

Ceník vstupného - Divoká soutěska

Otevírací doba

  • Denně 9 – 17 h
  • Poslední jízda v 17h

Restaurace

Cestou je několik restaurací a možností občerstvení, jak na Mezní louce tak i na Mezné.

V okolí Mezní louky je mnoho turistických zajímavostí, jak nedaleká Rysí stezka, tak hlavní cíl výletu většiny turistů, symbol Českého Švýcarska Pravčická brána. Lepší a kratší trasa ale vede z Hřenska, kde je v nedaleké obci Janov rozhledna, tu jsme také navštívili.

Jezdí zde ale často autobus, takže není problém nechat auto jak na Mezní Louce nebo v Hřensku a dojít do té druhé obce a následně pak zpět dojet autobusem, když už nebudete mít vy nebo vaše děti sílu :)

Ubytování na Mezní Louce