Dlouhé stráně – přečerpávací vodní elektrárna v Jeseníkách


Uměle vybudovanou nádrž Dlouhé stráně najdete v Hrubém Jeseníku a je nejvýše položenou vodní plochou v České republice. Nadmořská výška je 1350 metrů n.m.. Skládá se z horní a dolní nádrže a slouží jako přečerpávací vodní elektrárna.

Dlouhé stráně - přečerpávací vodní elektrárna v Jeseníkách

Jak se dostat na Dlouhé stráně

Turisty oblíbenou je horní nádrž a existuje několik možností, jak a kudy se k ní dostat. Doprava je možná autobusem, autem i lanovkou.

Autobus

Prvním, nejméně náročným způsobem, je nechat se vyvézt velkou část cesty autobusem a kousek poté dojít pěšky. Této možnosti využívají především rodiny s kočárky či důchodci.

Autem a pěšky

Druhou variantou je kompletní pěší výšlap (bez lanovky), který zvládli opravdu jen velice zdatní jedinci – od posledního parkoviště v obci Kouty až k Dlouhým stráním musíme překonat poměrně veliké převýšení a ujít téměř 10 km.

Lanovka

Posledním a asi nejvyužívanějším způsobem je využití lanovky v areálu Kouty nad Desnou, která nás sveze téměř 2 km a ušetří nám 500 metrů převýšení. Zbytek cesty už pak musíme dojít po svých – trasa na Dlouhý stráně má asi 4 km lesními cestami či po asfaltu s překrásnými výhledy na Jeseníky.

Kompletní pěší tůra je o tolik delší proto, že se nedá jít cestou pod lanovkou – je moc prudká, ale musí se jít delší mírnější trasa.

Jízda lanovkou stála dospělého 340 Kč. U výstupu z lanovky se nachází horský domek s občerstvením a Medvědí vyhlídka, na kterou je výstup zdarma a je z ní krásný výhled na široké okolí. Mimo jiné je v areálu Kouty bikepark, který je zde velice oblíbený.

Lanovka na Dlouhé Stráně

Dlouhé stráně zajímavosti

  • Výkon: 2 x 325 MW
  • Uvedeno do provozu: 1996
  • Turbína typ: Francis

Zdroj: ČEZ.cz

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

Po příchodu k vodní ploše Vás zaujme hned několik věcí. První bude rozhodně velikost nádrže. Dále upoutá vaši pozornost Praděd, který je i za zhoršené viditelnosti velice dominantní. Okruh kolem nádrže je dlouhý asi 1 km, cesta je betonová a rovná. Turistika zcela na pohodu. Nalezneme zde stánek s občerstvením a několika málo (opravdu málo) suvenýry, který je lepší si zakoupit dole u pokladny na lanovku, kde je mnohem větší výběr.

Výhled od Dlouhé Stráně

Ubytování v okolí

Jeseníky – tipy na výlety:

Napsat komentář