Dlouhé stráně – přečerpávací vodní elektrárna v Jeseníkách


Chtějí se tam podívat dospělí i děti. Takovou raritu jako v Jeseníkách jinde v České republice nenajdete. Ano, řeč je o jedinečné přečerpávací vodní elektrárně, která se nachází v CHKO Jeseníky.

Uměle vybudovanou nádrž Dlouhé stráně najdete v Hrubém Jeseníku a je nejvýše položenou vodní plochou v České republice. Nadmořská výška je 1350 metrů n.m.. Skládá se z horní a dolní nádrže a slouží jako přečerpávací vodní elektrárna.

Dlouhé stráně - přečerpávací vodní elektrárna v Jeseníkách

Jak se dostat na Dlouhé stráně

Turisty oblíbenou je horní nádrž a existuje několik možností, jak a kudy se k ní dostat. Doprava je možná autobusem, autem i lanovkou.

Autobus

Prvním, nejméně náročným způsobem, je nechat se vyvézt velkou část cesty autobusem a kousek poté dojít pěšky. Této možnosti využívají především rodiny s kočárky či důchodci.

Dlouhé stráně autem a pěšky

Druhou variantou je kompletní pěší výšlap (bez lanovky), který zvládli opravdu jen velice zdatní jedinci – od posledního parkoviště v obci Kouty až k Dlouhým stráním musíme překonat poměrně veliké převýšení a ujít téměř 10 km.

Lanovka

Posledním a asi nejvyužívanějším způsobem je využití lanovky v areálu Kouty nad Desnou, která nás sveze téměř 2 km a ušetří nám 500 metrů převýšení. Zbytek cesty už pak musíme dojít po svých – trasa na Dlouhý stráně má asi 4 km lesními cestami či po asfaltu s překrásnými výhledy na Jeseníky.

Kompletní pěší tůra je o tolik delší proto, že se nedá jít cestou pod lanovkou – je moc prudká, ale musí se jít delší mírnější trasa.

Jízda lanovkou stála dospělého 340 Kč. U výstupu z lanovky se nachází horský domek s občerstvením a Medvědí vyhlídka, na kterou je výstup zdarma a je z ní krásný výhled na široké okolí. Mimo jiné je v areálu Kouty bikepark, který je zde velice oblíbený.

Autobus na Dlouhé stráně – kyvadlová doprava

Vlak i autovus jezdí každou hodinu.  Od vlakového nádraží ke ski areálu, centra Koutů nad Desnou, dojdete za necelých 10 minut. Od informačního centra v areálu odjíždí autobus na prohlídku elektrárny. Vstupné se pohybuje od 50 do 150 Kč, cena je včetně dopravného (Z Koutů nad Desnou k elektrárně a horní nádrži a zpět).

Prohlídky

Již v autobuse slečna průvodkyně vysvětluje harmonogram cesty. Po necelých 10 minutách plných zatáček dojedete na místo. Prvně zastavíte u řídící budovy, která připomíná horskou chatu, aby příliš nenarušovala okolní přírodu Jeseníků. V řídící budově se dozvíte základní informace o elektrárně a podíváte se na film o stavbě elektrárny. Dále si budete moct v řídící budově prohlédnout nástěnné plakáty a fotografie z dob stavby.

Druhým zastavením je kaverna, která je několik metrů pod zemí a dostanete se do ní dlouhým podzemním tunelem. Zde si budete moct prohlédnout stroje, které se používají k řízení elektrárny (elektrárna se řídí na dálku z Prahy). Dále vám bude vysvětlena jejich funkce a funkce samotné elektrárny a obou nádrží.

Po této zastávce vás autobus odveze k dolní nádrži, která leží těsně nad řídící budovou, přímo na říčce Divoká Desná. Dál vás čeká převýšení 510,7 m. Než dojede autobus k horní nádrži, cesta trvá asi 15 minut.Horní nádrž Dlouhé Stráně leží na stejnojmenném kopci, který byl při stavbě vodní nádrže useknut o 3 m. Jako památka původního kopce slouží Dlouhé Stráně-vyhlídka. U horní nádrže dostanete asi 30 minut na prohlédnutí krajiny a nádrže. Potom vás autobus doveze zpět na místo, kde jste nastupovali.

Ze své zkušenosti doporučuji na horní nádrži ukončit prohlídku a kochat se výhledem a do Koutů nad Desnou dojít pěšky, což je asi 6,5 km. Nebo můžete použít lanovku, která jezdí z Medvědí hory přímo do ski areálu v Koutech. K lanovce to jez Dlouhých Strání 3 km.

Lanovka na Dlouhé Stráně

Dlouhé stráně zajímavosti

  • Výkon: 2 x 325 MW
  • Uvedeno do provozu: 1996
  • Turbína typ: Francis

Zdroj: ČEZ.cz

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

Po příchodu k vodní ploše Vás zaujme hned několik věcí. První bude rozhodně velikost nádrže. Dále upoutá vaši pozornost Praděd, který je i za zhoršené viditelnosti velice dominantní. Okruh kolem nádrže je dlouhý asi 1 km, cesta je betonová a rovná. Turistika zcela na pohodu. Nalezneme zde stánek s občerstvením a několika málo (opravdu málo) suvenýry, který je lepší si zakoupit dole u pokladny na lanovku, kde je mnohem větší výběr.

Výhled od Dlouhé Stráně

Ubytování v okolí

Další tipy na výlet

Pokud nechcete jet pouze na prohlídku, potom můžete využít nabídky ski areálu a projet se na motokárách, využít bike park nebo si zahrát discgolf. S dětmi si můžete prohlédnout Koutecký les, kde najdete expozici dřevěných soch.

Kdo z vás má rád turistiku, tak přes Kouty vede mnoho turistických tras. Např.: přes Petrovku a Švýcárnu můžete dojít až na Praděd. Nebo na druhou stranu po červené značce do Hanušovic.

Pokud nejste příznivci turistiky, tak je možné si ve ski areálu zapůjčit koloběžky a projet si Kouty nad Desnou nebo vyjet lanovou na Medvědí horu a na koloběžce k horní nádrži.